Eliáš dal dva góly a dosáhl hranice 300 branek v NHL

Sport Sport, Red Spo, ČTK
13. 12. 2009 9:30
Stal se tak sedmým nejlepším Čechem v NHL

Newark - Patrik Eliáš pokořil jako sedmý český hokejista a druhý hráč v historii New Jersey Devils hranici 300 branek v NHL.

Před ním se to povedlo Jaromíru Jágrovi, Robertu Holíkovi, Milanu Hejdukovi, Petru Klímovi, Petru Nedvědovi a Petru Sýkorovi. V sobotním utkání proti Philadelphii přispěl Eliáš k výhře 4:1 dvěma góly a celkem má na kontě z 836 utkání 301 branek.

V pořadí nejlepších českých kanonýrů může dojít brzy k dalším posunům. Nedostižný je na prvním místě Jaromír Jágr, který nastřílel ve 1273 zápasech 646 gólů a je vůbec nejlepším evropským střelcem v NHL.

Robert Holík zakončil letos kariéru s 326 brankami z 1314 zápasů a na druhém místě zřejmě dlouho neodolá Milanu Hejdukovi. Opora Colorada má na kontě z 812 zápasů 324 gólů.

Na čtvrtého Petra Klímu s 313 góly a pátého Petra Nedvěda s 310 může útočit nejen Eliáš, ale i Petr Sýkora z Minnesoty, jenž má na kontě 302 zásahů.

Třiatřicetiletý Eliáš v tomto týdnu také poskočil v tabulce produktivity Čechů v dějinách NHL z pátého na třetí místo, když předstihl Martina Straku i Petra Nedvěda. Aktuálně má na kontě 721 bodů.

"Je to samozřejmě hezký milník a příjemné ocenění práce. Odvést ji právě pro tento klub je pak pro mě něco navíc," uvedl Eliáš, který v New Jersey odehrál první zápas už v sezoně 1995/96 a během kariéry v NHL nezměnil ani jednou dres.

Eliáš: Měl jsem počkat na Brodeurův rekord

Od té doby nastřádal 721 bodů a je nejproduktivnějším hokejistou New Jersey všech dob. Jen v počtu gólů je před ním v klubové statistice Doug McLean (347).

Eliášův spoluhráč Martin Brodeur inkasoval jediný gól a stále mu chybí jedna vychytaná nula k novému rekordu NHL v počtu shutoutů.

"Někdo mi říkal, že bych měl na Martyho (Brodeura) počkat. Bylo by krásné sdílet rekord s ním," dodal Eliáš.

Samotný Brodeur byl na sebe za obdržený gól naštvaný. "Bylo to z hrozného úhlu. Přál bych si ten moment vrátit zpět. Ale v daný okamžik jsem nebyl naštvaný, že jsem přišel o čisté konto. Mrzelo mě, že jsem dostal špatný gól," uvedl kanadský brankář.

Havlát byl u všech branek, trefili se i Vrbata s Langem

Martin Havlát figuroval u všech tří branek Minnesoty na ledě Vancouveru, kde jeden gól dal a na dva přihrál. Wild přesto prohráli 3:4, a to především kvůli nepovedenému úvodu, protože už v sedmé minutě ztráceli o dva góly.

Pravé křídlo Chicaga Blackhawks Martin Havlát slaví gól do sítě Montrealu Canadiens v první třetině utkání NHL v Chicagu. | Foto: Reuters

"Nezačali jsme, jak jsme chtěli, ale přesto jsme byli stále ve hře. Po první třetině jsme hráli mnohem lépe, ale v závěru nám už chyběly síly. Ale to není omluva," řekl Havlát, který v předposlední minutě snížil na rozdíl jedné branky.

Na prohře jeho týmu se třemi asistencemi podílel Henrik Sedin, jehož druhá přihrávka byla jeho pětistým bodem v NHL. Zároveň se v tabulce produktivity soutěže bodově srovnal s druhým Mariánem Gáboríkem.

Radim Vrbata a Robert Lang svými góly v rozmezí 95 sekund ve druhé třetině nasměrovali Phoenix k výhře 2:1 nad San Jose. Vrbata otevřel skóre šikovnou tečí, Lang se pak prosadil z předbrankového prostoru.

Naplnili tím první polovinu objevené vítězné formule týmu: získejme vedení a zbytek nechme na brankáři Ilju Bryzgalovovi. Ruský gólman pustil až v závěru jeden gól z celkových 38 střel San Jose.

Vokoun jako první čelil kompletnímu Pittsburghu a obstál

Stejně jako v minulém utkání si připsal útočník David Krejčí gól a přihrávku. Tentokrát ale jeho bodový příspěvek Bostonu k vítězství nestačil a podlehl na ledě New Yorku Islanders domácím hráčům 2:3 v prodloužení.

Na trefě Krejčího, který ve druhé třetině dostal Bruins do vedení 2:1, se podílel asistencí i jeho krajan Vladimír Sobotka, který výborným napadáním na útočné modré čáře vybojoval puk.

Tomáš Vokoun je prvním brankářem sezony, který čelil Pittsburghu v nejsilnějším složení. Obhájci Stanleyova poháru nastoupili poprvé v kompletní sestavě a českého gólmana zasypali čtyřiceti střelami a porazili Floridu 3:2 v prodloužení.

Čtěte dále: Krejčí a Erat přispěli gólem k výhrám svých týmů

Vítěznou branku dal Jevgenij Malkin. Na druhé straně se v dresu poražených asistencemi podíleli na první brance utkání Rostislav Olesz a Radek Dvořák.

Neuvirth podruhé v sezoně chytal, dostal šest gólů

Druhý český gólman v akci v sobotním programu Michal Neuvirth ve svém druhém startu v sezoně a celkově sedmém v NHL v první třetině neinkasoval.

Michal Neuvirth právem získal ocenění nejlepšího hráče, i přes 3 branky svůj tým mnohokrát podržel. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V dalších dvou dějstvích ale obdržel pokaždé tři branky a s Washingtonem prohrál 3:6 v Torontu. Celkem Neuvirth zneškodnil třicet střel. Po jedné přihrávce si připsali Tomáš Fleischmann z Washingtonu i Tomáš Kaberle z Toronta.

Alexej Kovaljov ukončil ve velkém stylu sérii šestnácti utkání bez vstřelené branky. Ruský veterán vsítil hattrick, kterým zařídil Ottawě výhru 4:2 nad Carolinou.

Jeho druhá branka v utkání, kterou po asistenci Filipa Kuba zlomil v 57. minutě nerozhodný stav 2:2, měla i punc výjimečnosti. Jednalo se o čtyřstý gól Kovaljova v NHL.

"Je vždy úžasné překonat takovou metu. Vím, že uplynulo hodně utkání, kdy jsem naposledy skóroval, tak jsem rád, že se mi to nyní povedlo a můžu už na to zapomenout," komentoval Kovaljov milník, který se povedlo před ním v historii soutěže dosáhnout jen 81 hokejistům.

Výsledky:

Toronto - Washington 6:3 (0:2, 3:1, 3:0)
Branky:
22. a 46. Stajan, 26. Kessel (Kaberle), 37. Hagman, 50. Stempniak, 60. Ponikarovskij - 6. a 29. Bäckström, 2. Ovečkin (Fleischmann). Střely na branku: 36:37. Brankář Michal Neuvirth odchytal celé utkání, inkasoval šest gólů ze 36 střel a úspěšnost zásahů měl 83,33 procenta. Diváci: 19.316.

Ottawa - Carolina 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
Branky:
8., 57. a 60. Kovaljov (na druhou Kuba), 31. Spezza - 21. a 38. Ray Whitney. Střely na branku: 39:25. Diváci: 16.229.

New Jersey - Philadelphia 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)
Branky:
3. a 13. Bergfors, 16. a 40. Eliáš - 36. Giroux. Střely na branku: 28:23. Diváci: 15.274.

NY Islanders - Boston 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky:
4. Schremp, 35. Moulson, 61. Nielsen - 15. Ryder (Krejčí), 30. Krejčí (Sobotka). Střely na branku: 19:32. Diváci: 13.744.

NY Rangers - Buffalo 2:3 (2:2, 0:1, 0:0)
Branky:
11. Callahan (Kotalík), 13. Gáborík (Prospal) - 15. a 30. Kaleta, 7. D. Roy. Střely na branku: 38:32. Diváci: 18.200.

Atlanta - Montreal 4:3 v prodl. (0:1, 3:2, 0:0 - 1:0)
Branky:
32. Schubert (Kubina), 34. C. Armstrong, 38. Antropov, 62. Kovalčuk - 27. a 36. A. Kosticyn (na druhou Plekanec), 4. Metropolit (Špaček). Střely na branku: 35:19. Diváci: 16.616.

Columbus - Anaheim 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky:
40. Umberger - 17. Sexton, 40. Ryan, 54. Perry. Střely na branku: 36:25. Diváci: 14.461.

Pittsburgh - Florida 3:2 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky:
14. Dupuis, 30. Fedotěnko, 61. Malkin - 11. Reinprecht (Olesz, Dvořák), 45. Weiss. Střely na branku: 40:31. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval tři góly ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 92,5 procenta. Diváci: 16.977.

Nashville - Detroit 2:3 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky:
35. R. Jones, 45. Legwand - 22. a 61. Bertuzzi, 32. Miller. Střely na branku: 35:29. Diváci: 16.673.

Phoenix - San Jose 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 24. Vrbata (Z. Michálek), 26. Lang
- 55. Heatley. Střely na branku: 35:38. Diváci: 10.650.

Vancouver - Minnesota 4:3 (3:2, 0:0, 1:1)
Branky:
2. D. Sedin, 7. Raymond, 17. Burrows, 47. Kesler - 14. Hnidy (Havlát), 20. Zanon (Havlát), 59. Havlát. Střely na branku: 29:41. Diváci: 18.810.

Los Angeles - Dallas 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky:
25. Frolov, 40. Kopitar, rozh. nájezd Handzuš - 2. J. Neal, 28. Modano. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18.118.