VIDEO Edmonton slaví první výhru, i díky Palátově hrubici

21. 10. 2014 6:27
Edmonton si připsal první výhru v letošní NHL, když doma porazil Tampu 3:2.
Podívejte se na vítěznou branku Edmontonu, k níž přispěl špatnou rozehrávkou Ondřej Palát | Video: nhl.com

Praha - Až v šestém utkání se dočkali prvního vítězství v novém ročníku NHL hokejisté Edmontonu, když v jediném pondělním utkání doma porazili 3:2 Tampu Bay.

Nechtíc k tomu přispěl český mladík v dresu soupeře Ondřej Palát, který tři a půl minuty před koncem třetí třetiny špatně rozehrál puk ve vlastním obranném pásmu a Oilers vstřelili rozhodující gól.

Palát se dopustil školácké chyby, když přihrával napříč obrannou třetinou. Kotouč zachytil u modré čáry Jordan Eberle, přepustil jej Ryanu Nugent-Hopkinsovi a ten pohotovou střelou překonal brankáře Bena Bishopa. Palát, který se krátce předtím šikovně zbavil u mantinelu dvou hráčů soupeře, jen zoufale plácl hokejkou o led.

Oilers už výhru nutně potřebovali, protože prohráli úvodních pět utkání s hrozivým skóre 11:25, čímž vyrovnali nejhorší vstup do sezony v historii klubu. Že se chytili zrovna na Tampě, není náhoda, s tímto soupeřem totiž na domácím ledě od roku 2007 neprohráli. "Myslím, že jsme do toho dnes dali všechno, opravdu tvrdě jsme dřeli," prohlásil střelec vítězné branky Nugent-Hopkins, jenž si připsal první přesný zásah v sezoně.

Jedním gólem a asistencí se na vítězství podílel Taylor Hall, jenž ve 35. minutě proměnil trestné střílení a dostal Edmonton do vedení 2:1. Hosté v 54. minutě vyrovnali zásluhou Bretta Connollyho, ale na body nakonec nedosáhli. "Vyrovnání v závěru nás nezlomilo, na střídačce jsme všichni věřili, že to můžeme dotáhnout do vítězného konce, že máme na to je porazit, pokud podáme každý své maximum," uvedl Nugent-Hopkins.

Svůj plánovaný návrat do sestavy Blesků musel odložit český obránce Radko Gudas, který stále nedoléčil zranění v dolní části těla. Naopak premiéru v NHL prožil útočník Jonathan Drouin, trojka loňského draftu, který zaskočil místo Alexe Killorna, jenž se zranil na ranním rozbruslení.

Výsledek NHL:

Edmonton - Tampa Bay 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 25. Schultz, 35. Hall z trestného střílení, 57. Nugent-Hopkins - 22. Boyle, 54. Connolly. Střely na branku: 23:24. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Hall, 2. Nugent-Hopkins (oba Edmonton), 3. Connolly (Tampa Bay).

4. St. Louis 5 2 1 2 12:9 5
5. Minnesota 4 2 0 2 10:4 4

před 5 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.