Dva roky od tragédie v Jaroslavli. Pořád jen nářek a pláč

FOTO Nářek a pláč. Jaroslavl si připomíná tragickou nehodu
U památníku obětí nehody se od sobotního rána scházeli fanoušci i příbuzní hokejistů. Mezi modlitbami, které na místním hřbitově přednáší pravoslavný pop, je slyšet jen nářek a pláč.
Černou mramorovou stěnu památníku rozděluje na dvě poloviny pravoslavný kříž v malém zaobleném výlenku...
....a na obou stěnách visí portréty hráčů a trenérů jaroslavského Lokomotivu.
Mramorová stěna je osypaná květinami a mezi nimi se třpytí i kopie zlatých medailí na olympiádě v Soči. Třeba by se za půl roku houpaly na krku některého ze zemřelých, nebýt té tragické nehody.
Foto: Jiří Just
Jiří Just Jiří Just
8. 9. 2013 10:15
Ruská Jaroslavl si připomíná dvouleté výročí od letecké nehody místního hokejového týmu.

Jaroslavl (od našeho zpravodaje) - Ruská Jaroslavl si připomíná dvouleté výročí od letecké nehody místního hokejového týmu. Tragicky zemřelým hráčům odhalili před hokejovou arénou pomník.

Jaroslavský hřbitov, symbolicky ležící nedaleko hlavního nádraží, je od rána plný lidí. Navzdory sychravému počasí sem bez ustání přichází hloučky příbuzných i fanoušků. Tiše, s rudými karafiáty nebo růžemi, míří k památníku, stojící několik desítek metrů od bílé brány. Hned vedle pomníku obětem politických represí.

Černou mramorovou stěnu rozděluje na dvě poloviny pravoslavný kříž v malém zaobleném výlenku. Na obou stěnách visí portréty hráčů a trenérů jaroslavského Lokomotivu. Všem 37 se stala osudná cesta do Minsku, kde měl jejich tým zahájit novou sezónu zápasem s tamním Dinamem.

Let hokejového speciálu však trval pouze několik vteřin. Kvůli chybě pilotů letoun Jak-42 hned po odlepení od země zavadil o letištní anténu a zřítil se. Nikdo, kromě letového inženýra Alexandra Sizova, pád nepřežil. 

V troskách letounu vyhasly životy i tří hvězd českého hokeje: Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka.

Šok a Soči 

Mramorová stěna je obsypána květinami. Mezi nimi se blískají imitace medailí ze zimní olympiády v Soči. Za pár měsíců by se některým hokejistům Lokomotivu originály mohly houpat na krku. Nebýt hrozné katastrofy.

Položit květiny k fotografiím zemřelých hokejistů přišli také dva mladíci v hokejových dresech. Několik minut očima hypnotizují portrét slovenského centra Pavola Demitry. "Je to hrozný, vůbec o tom nechci hovořit," kroutí hlavou jeden z nich.

Hned před památníkem stojí 14 hrobů, v nichž spočívají v Jaroslavli narození hokejisté a funkcionáři. Mramorové náhrobky, které za dva roky už poznamenalo počasí, se také utápějí v záplavě svíček, růží a karafiátů. Vedle některých visí balónky nebo leží bonbóny a sušenky. Tak jak je v Rusku častým zvykem na výročí smrti.

Krátce před polednem začala bohoslužba za zemřelé. Prostor okolo hrobů a před stěnou zaplnily desítky pozůstalých. Na hřbitově panuje tísnivá atmosféra. Mezi modlitbami, které pronáší pravoslavný pop, je slyšet nářek a pláč. Po bohoslužbě příbuzní zemřelých hokejistů ještě dlouho neopouštějí památník. 

Hokejové bratrství

V podvečer několik tisíc fanoušků Lokomotivu Jaroslavl obléhá hokejovou halu. Většina z nich má na sobě šálu oblíbeného týmu nebo dresy se jmény bývalých hráčů. Přišli sem nejen vzdát hold tragicky zesnulým hokejistům, ale také se podívat na slavnostní odhalení nového pomníku.

Několik metrů vysoká ocelová konstrukce se ční hned vedle vchodu do zimního stadionu. Svým tvarem připomíná křídlo, složené ze sedmatřiceti hokejek. Pomník, nazvaný Hokejové bratrství, má symbolizovat let a pád hokejového týmu. Vedle něho na trávníku je instalován panel se jmény všech zemřelých, který končí slovy: "Navždy náš tým."

Když k památníků přichází pozůstalí, dav fanoušků je uvítá dlouhým potleskem a skandováním: "Loko, Loko!"

"Dva roky uplynuly, ale srdce bolí, jako by se to stalo dnes. Znal jsem prakticky všechny mrtvé kluky. Byli to opravdoví chlapi - čestní, slušní a otevření. Bohužel, z našeho života často odcházejí ti nejlepší. Hokejový svět se po této strašné tragédii změnil," prohlásil na ceremonii šéf Kontinentální hokejové ligy Alexandr Medveděv.

S jeho slovy souhlasí také jaroslavský fanoušek Igor, který před hokejový stadion přišel se svou manželkou. "Ani po dvou letech se nemůžu z té nehody vzpamatovat. Je to pro mě pořád šok. Všichni naše kluky měli rádi. I vašeho Rachůnka, i Demitru," říká se smutkem v hlase. "Přišli jsme sem k památníku nejen položit květiny, ale také ukázat, že na naše hokejisty nikdy nezapomeneme," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Některé organizace Libereckého kraje včetně úřadu přišly o dodávky elektřiny, kterou kraj zajistil na burze. Jedním z dodavatelů byla firma Lumius.

Některé organizace Libereckého kraje včetně úřadu přišly o dodávky elektřiny, kterou kraj zajistil na burze. Jedním z dodavatelů byla firma Lumius.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Bývalý premiér Babiš se nemusí omlouvat exposlanci Kalouskovi mimo jiné za výrok, že rozkrádal ministerstvo obrany. Potvrdil to odvolací soud

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V Maďarsku zadrželi převaděče, který střílel na rakouské vojáky

V Maďarsku ve středu zadrželi moldavského převaděče, který podle úřadů v pondělí střílel na rakouské vojáky, když pomáhali s ostrahou maďarské hranice. Informovala o tom agentura APA.

Šestadvacetiletý Moldavan v pondělí projel dodávkou s dvanácti běženci bez zastavení přes hraniční přechod Bildein. Poté už na rakouském území zastavil na polní cestě a při útěku zpět do Maďarska dvakrát vystřelil po zasahujících vojácích. Nikdo nebyl zraněn. Druhý z převaděčů, rovněž s moldavské státní příslušnosti, byl zatčen na místě.

Maďarská policie uprchlého převaděče zadržela při kontrole u obce Körmend, která leží jen několik kilometrů od místa incidentu. Spolu s ním byli ve vozidle další tři Moldavané, které policie rovněž zadržela.

Zdroj: ČTK
Další zprávy