Dva góly Erata nestačily. Dál jde San José i Pittsburgh

25. 4. 2010 9:01
Chicago - Nashville 5:4pp
Martin Erat
Martin Erat | Foto: Sport, Reuters

New York - Dvě branky českého útočníka Martina Erata nestačily Nashvillu v pátém utkání úvodního kola play off NHL k výhře na ledě Chicaga.

Třebíčský rodák svými zásahy v závěrečné třetině sice otočil vývoj střetnutí na stranu Predators, ale čtrnáct sekund před koncem základní hrací doby domácí vyrovnali gólem v oslabení. Následné prodloužení ukončil Marián Hossa a rozhodl o vítězství Chicaga 5:4. V sérii vedou Blackhawks 3:2 na zápasy.

"Je to úleva," komentoval své pocity slovenský útočník, který se stal z hříšníka hrdinou. Právě jeho pětiminutové vyloučení, kdy zezadu fauloval Dana Hamhuise ve snaze získat nahozený kotouč, mělo v čase 58:57 otupit za stavu 3:4 závěrečný nápor domácích.

"Byl jsem rozjetý a on náhle obrátil svou zadní část těla mým směrem. Nemáte v úmyslu srazit hráče takovým způsobem, ale nemohl jsem už svůj pohyb zastavit," omlouval se Hossa.

Jeho zákrok zámořští reportéři ihned přirovnávali ke střetu Ovečkina na Campbella, za což inkasovala ruská hvězda dvouzápasovou suspendaci. Stejný příměr použil i trenér Nashvillu Barry Trotz. "Nevidím rozdíl mezi oběma střety. Vedení soutěže by se tím mělo zabývat. Věřím, že rozhodnou správně," prohlásil.

Těžko už ale zvrátí výsledek pátého zápasu. Ironií osudu je, že i v oslabení Chicago zásluhou dorážky Patricka Kanea v závěrečné power play srovnalo. A bezprostředně po uplynutí trestu, který se přenesl i do prodloužení, rozhodl po návratu na led právě Hossa.

"Šťastně se ke mně puk odrazil, tak jsem to doklepl," komentoval vítězný gól slovenský hokejista. A přiznal, že pobyt na trestné lavici byl pro něho nekonečný.

"Určitě jeden z mých nejdelších. Navíc v tak důležitém zápase. V závěru už jsem tam netrpělivě poskakoval jako malé dítě, když jsem viděl, že zbývá už jen pár sekund. Chlapi ze speciálních formací na oslabení si zaslouží obrovskou pochvalu," dodal Hossa.

Právě stoprocentní úspěšnost ubráněných přesilových her soupeře je jedním z hlavních faktorů vedení Chicaga v sérii. Prozatím neinkasovali v žádném z 21 oslabení.

Pittsburgh otočil duel a postoupil

Hokejisté Pittsburghu a San Jose jsou po Philadelphii dalšími postupujícími týmy do druhého kola play off. Oba celky dosáhly shodně čtvrté výhry v šestých zápasech série strhujícím finišem. Pittsburgh v Ottawě smazal ve druhé polovině utkání tříbrankový deficit a zvítězil 4:3 v prodloužení.

Přitom se hráčům z kanadského hlavního města povedlo poprvé v sérii ubránit Sidneyho Crosbyho, se 14 body nejproduktivnějšího hráče letošního play off. Neprosadila se ani druhá opora Penguins Jevgenij Malkin. Postupový bod zařídili nečekaní hrdinové: Matt Cooke se trefil dvakrát, v prodloužení pak dokonal obrat Pascal Dupuis.

S Ottawou vypadli i dva čeští hokejisté Milan Michálek a Filip Kuba. Michálek ale zasáhl jen v úvodním utkání série, v němž si zhoršil své měsíc staré zranění a čeká ho chirurgický zákrok poškozeného předního křížového vazu v levém koleni. Kuba vůbec do vyřazovací části nenaskočil, protože podstoupil operaci zad.

Postup slaví i San José

San Jose rozhodlo o postupu v posledních třinácti minutách, kdy Coloradu nasázelo čtyři branky a uspělo na ledě soupeře 5:2. Nejlepší tým Západní konference zvítězil v posledních třech utkáních série, v níž si se soupeřem poradil 4:2 na zápasy.

Sharks postupem odvrátili částečně spekulace novinářů, že se těžko vyrovnávají s tlakem a atmosférou play off. Loni totiž ze stejné pozice neobstáli v prvním kole proti Anaheimu.

"Média často velmi rády hovoří o předchozích selháních. V šatně jsme to ale nerozebírali. Byli jsme soustředěni na tuto sérii," uvedl obránce San Jose Dan Boyle, který gólem na 2:2 nastartoval v závěru obrat týmu. "Byli jsme si ale vědomi po loňském roce, že nic nedostaneme lehce. I nyní je před námi stále ještě hodně práce," přiznal Joe Pavelski, autor dvou vítězných branek v sérii.

Omlazené Colorado, které bylo před sezonou pasováno na jednoho z nejhorších týmů soutěže, doplatilo v play off právě na nezkušenost. Vždyť hned dvanáct z nich debutovalo ve vyřazovací části, navíc se jim v průběhu série zranil český útočník Milan Hejduk, třetí nejlepší střelec týmu v základní části.

"Ale bojovali jsme. Odehráli jsme sérii přesně tak, jak jsem očekával. Ukazuje to, že se vydáváme správným směrem. Samozřejmě jsme ale v této chvíli zklamáni z vyřazeni," uvedl trenér Colorada Joe Sacco.

Východní konference - 6. zápas:
Ottawa - Pittsburgh 3:4 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 0:1)
6. Cullen, 22. Neil, 30. Alfredsson - 31. a 53. Cooke, 48. Guerin, 70. Dupuis. Konečný stav série: 2:4.

Západní konference - 5. zápas:
Chicago - Nashville 5:4 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0)
10. Ladd, 15. Hjalmarsson, 37. Kopecký, 60. P. Kane, 65. Hossa - 42. a 52. Erat, 7. Legwand, 38. J. Ward. Stav série: 3:2.

Západní konference - 6. zápas:
Colorado - San Jose 2:5 (1:0, 0:1, 1:4)
27. Svatoš, 45. Yip - 1. a 50. Pavelski, 48. D. Boyle, 60. Setoguchi, 60. D. Murray. Konečný stav série: 2:4.