Drama s USA rozhodl v závěru Bednář

SportPlus
1. 5. 2007 20:39
Čeští hokejisté vyhráli na MS i třetí zápas

Moskva - Čeští hokejsité porazili ve svém poseldním zápase základní skupiny B tým USA.4:3. Zápas rozhodl minutu a osm sekund před koncem brankou Jaroslav Bednář.

Český tým v Mytišiči nastoupil bez zraněného útočníka Petra Čajánka, i tak si odvezl vítězství ve skupině a do dalších bojů jde s plným bodovým ziskem..

Zápas jsme sledovali on -line ZDE

• Češi v prvním těžkém zápase vyzvou celek USA
    Předzápasová analýza na BettingCentrum.cz

Ve skupině B skončili třetí Bělorusové, kteří v prvním zápase skupiny B porazili Rakousko 5:2. - více o zápase čtěte ZDE

O vítězi skupiny D rozhodl v úterý zápas Ruska s Finy, v němž domácí vyhráli 5:1 - více čtěte ZDE

Čeští hokejisté začali i své třetí utkání v základní skupině aktivně, jejich snahu však brzy přibrzdila přesilovka Američanů.

Ti se před Čechmánka pořádně dostali až v závěru početní výhody, kdy si zpoza branky nabruslil Bochenski a jen těsně netrefil odkrytou horní část Čechmánkovy branky.

Pak se dostal ke střele ještě Paul Stastny, ale českého gólmana neprostřelil. Českým hokejistům chvíli trvalo, než se srovnali s vytaženou americkou obranou, a když se pomalu začali tlačit i do útoku, museli se znovu bránit ve čtyřech.

Český tým brzdila častá oslabení

Za Tenkrátem putoval za chvíli na trestnou lavici Šmíd a Američané měli více než dvě minuty výhodu dvou mužů v poli. Zblízka dorážel Clark, Čechmánek puk nadzvedl nad branku, kde ho ještě stačil zkontrolovat, aby nezapadl do sítě.

John Grahame si zahrál i za americkou reprezentaci
John Grahame si zahrál i za americkou reprezentaci | Foto: Reuters

Clark se dostával k dorážce i o chvíli později, ale při tom seknul do českého brankáře a po několikavteřinové přesilovce čtyři na tři se síly na ledě vyrovnaly. Dobrou příležitost pak měl Hutchinson, ale přesunujícího se Čechmánka nepropálil.

Češi se ani v krátké přesilovce nedokázali dostat do útočného pásma, jedinou výjimkou byl Výborného slalom až z obranné třetiny, po kterém pálil Sýkora, ale Grahame v americké brance byl připravený,

Až v další přesilové hře při vyloučení LaRose se Češi na delší dobu usadili před brankou soupeře. Po Výborného křížné přihrávce střílel z první Sýkora, ale stejně jako o chvíli později Barinka neúspěšně.

Při návratu LaRose z trestné lavice vyhodil puk z obranného pásma mimo ledovou plochu Suter a Američané se museli bránit i nadále.

Tentokrát už se Češi mohli radovat. Po sedmnácti vteřinách přesilovky zatáhl puk před branku Hlinka, pod holí obránce prostrčil Čáslavovi, a ten před prakticky prázdnou brankou nezaváhal 1:0.

I na začátku druhé části byli aktivnější Češi, jenže je znovu srazilo vyloučení. Na trestnou lavici zamířil kvůli hře vysokou holí Platil a v přesilové hře skóroval Suter. Jeho střela od modré prošla Čechmánkovi pod vyrážečkou do tyče a od zad českého gólmana spadla do branky.

Prali jsme se. S Američany i s rozhodčím
Blog Pavla Richtra. Co si
o zápase myslí hokejový expert?

Z inkasovaného gólu se čeští hokejisté dlouho nemohli vzpamatovat, obzvlášť když museli hrát znovu v oslabení vysokou holí hrál tentokrát Židlický. Češi se díky několika výborným zákrokům Romana Čechmánka ubránili a postupně se dostávali více do útočného pásma.

Zvýšenou českou aktivitu korunoval ve 35. minutě Irgl, který po Oleszově přihrávce z pravého kruhu propálil Grahama. Američané málem vyrovnali po vyloučení Platila, který ovšem v inkriminovaném souboji vůbec nebyl.

Čechmánek se mstil v bitce

Čechmánek se ocitl pod palbou střel od modré a skvělou rybičkou vyřešil i Stastneho dorážku do odkryté branky.

Na začátku třetí třetiny se před českou brankou strhla pořádná mela. Američané měli další přesilovku a hodně tlačili. Čechmánek chytil nepříjemnou dorážku a přikryl puk pravou rukou, do které mu dvakrát píchnul Stempniak.

Obránci ho rychle eliminovali a své mu přidal zezadu do hlavy vyrážečkou i Čechmánek. Do šarvátky se zapojili všichni hráči na ledě, přes celé hřiště přijel dokonce i americký gólman Grahame, ale nakonec do bitky nezasáhl.

Ruský rozhodčí nakonec nechal hrát přesilovou hru Američany, Porthierovu dorážku skvěle zlikvidoval Čechmánek a už v plném počtu Češi zvýšili na rozdíl dvou branek.

Marek se dostal v útočném pásmu po chybě Američanů k puku, zatáhl před branku a posunul doprava Tenkrátovi, který do odkryté branky s přehledem zavěsil.

Američané pak ale krátce za sebou dvakrát udeřili. Šest minut před koncem nejdříve rychlý protiútok zakončil přesnou střelou LaRose, o necelé dvě minuty později srovnal stav Hutchinson, který v přesilovce od modré propálil českého gólmana vyrovnáno 3:3.

Češi se pak nechali hodně zatlačit a několikrát je musel podržet brankář Čechmánek. Minutu a osm vteřin před koncem podržel za americkou brankou puk Jan Marek a přihrál na najíždějícího Bednáře.

Ten sice puk netrefil hokejkou, ale od brusle a zřejmě i od hokejky bránícího hráče propadl Grahamovi do sítě.

Američané sice ihned odvolali brankáře, ale vyrovnat už se jim nepodařilo. Češi tak vyhráli skupinu B a do osmifinále si přinesou maximální počet šesti bodů.

Výsledek - skupina B:
Česká republika - USA 4:3 (1:0, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky:
17. Čáslava (J. Hlinka, Výborný), 35. Irgl (Plekanec, Olesz), 48. Tenkrát (Marek), 59. Bednář (Marek) - 25. R. Suter (Stempniak, Kessel), 54. LaRose (Ballard), 56. Hutchinson (R. Suter, Kessel). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Fonselius (Fin.), Karlberg (Švéd.). Vyloučení: 10:8, navíc Šmíd - Stempniak oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6100.
Česká republika: Čechmánek - Židlický, Čáslava, Michálek, Barinka, Hamr, Šmíd, Platil - P. Sýkora, Výborný, J. Hlinka - Irgl, Plekanec, Olesz - Bednář, Marek, Tenkrát - Balaštík, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
USA: Grahame - Pothier, Ballard, Greene, R. Suter, E. Johnson, Alberts, Hutchinson, J. Johnson - Clark, P. Stastny, Cole - Backes, Stempniak, Arnason - Bochenski, Hall, Kessel - Petersen, LaRose, Davis. Trenér: Mike Sullivan.