Divné rozhodnutí Rusů a Lev v problémech. Jak do Doněcku?

Adam Sušovský Adam Sušovský
27. 3. 2014 15:01
V ruské lize je možné všechno. Lev Praha v Bratislavě probudila špatná zpráva: Zítřejší šesté utkání série s Donbassem se bude hrát na Ukrajině
V Bratislavě se hrát nebude. Na zápas se už prodávaly lístky, Lev Praha zaplnil už tři autobusy pro fanoušky. Vedení KHL ale dnes rozhodlo, že zítra se bude hrát na Ukrajině. Pražský klub je v šoku.
V Bratislavě se hrát nebude. Na zápas se už prodávaly lístky, Lev Praha zaplnil už tři autobusy pro fanoušky. Vedení KHL ale dnes rozhodlo, že zítra se bude hrát na Ukrajině. Pražský klub je v šoku. | Foto: levpraha.cz

Bratislava - Oficiální dopis od vedení Kontinentální hokejové ligy dorazil do Bratislavy dnes ráno. Vedení ruské soutěže v něm píše, že změnilo názor. Politické problémy na Ukrajině už hokeji nevadí, takže se zítřejší šestý zápas čtvrtfinálové série Donbass - Lev Praha bude hrát v Doněcku.

Lev Praha je z nečekaného rozhodnutí v šoku. Tým už týden bydlí na hotelu v Bratislavě, kde se hrál třetí, čtvrtý i pátý zápas série a mělo se tam podle plánů hrát i zítra. Vedení klubu i samotní hráči se o náhlé změně plánů dozvěděli teprve dnes dopoledne.

I takhle může fungovat soutěž, která se už šest let snaží kvalitou i prestiží dohnat zámořskou NHL.

Pražský klub se kvůli nečekanému rozhodnutí dostal do obrovských problémů a nuceně řeší, jak narychlo přepravit zhruba padesát lidí na Ukrajinu. Drtivá většina z nich nemá ani své cestovní doklady, hráčům z Evropské unie totiž k pobytu na Slovensku stačí občanský průkaz.

Lev zatím nesehnal ani letadlo

Lev Praha vede v sérii 3:2 na zápasy a zítra může stvrdit svůj postup do finále Západní konference. Na Ukrajinu se ale nechce vedení klubu a údajně ani samotným hráčům. Den a půl před zápasem je navíc obrovský problém zajistit celému týmu dopravu i ubytování.

"Není to tak, že zavoláme na letiště a budeme mít k dispozici letadlo," řekl Aktuálně.cz ve čtvrtek odpoledne rozčarovaný PR ředitel Lva Praha Jan Rachota. Klub má sice na celou sezonu k dispozici boeing společnosti Smart Wings, jenže ten je třeba rezervovat dostatečně dopředu.

Za normálních okolností kluby v KHL létají do dějiště zápasu s denním předstihem, dnešní nečekaný obrat v plánu čtvrtfinále ale znamená, že hráči do Doněcku vyrazí (podle posledních zpráv) až v pátek v devět ráno, tedy jen deset hodin před úvodním buly.

"Co se v Doněcku změnilo, že se tam hrát najednou může?"

Lev Praha přitom byl jednoznačně proti přesunutí zápasu do jiného města. Do Bratislavy už na zítřejší zápas vyprodal tři autobusy svých fanoušků, vstupenky na zítřejší duel už v předprodeji dokonce prodával i Doněck.

Nikdo nechápe, co se v Doněcku během několika dní změnilo natolik, že se na Ukrajině najednou hrát může. Vedení KHL tam Doněcku totiž zakázalo hrát nedělní a pondělní odvety z obav o bezpečnost hráčů i fanoušků kvůli napjaté situaci na Ukrajině.

Ve středu se v Bratislavě hrálo utkání, které měl původně hostit Lev Praha, ale protože se krylo s domácím zápasem Sparty, pronajal si pražský klub stejnou arénu, aby Lev ani Doněck nemuseli cestovat.

Doněck leží zhruba padesát kilometrů na západ od hranic s Ruskem v jedné z ohrožených oblastí. Vedení KHL už tamní situace nevadí.

"Liga nepřijme a nepochopí, pokud Lev k zápasu neodcestuje. Jestli se tak stane, bude zápas kontumován," řekl agentuře ITAR-TASS viceprezident KHL Vladimír Šalajev. Navíc by klub dostal pokutu milion rublů, cca 600 tisíc korun.

Že je situace v Doněcku více než nečitelná, potvrzuje i české ministerstvo zahraničí, které vydalo svým občanům doporučení, aby se cestám na Ukrajinu vyhnuli. Lev tak kromě dopravy narychlo řeší také drahé pojistky.

Věděl o tom Donbass dopředu?

Přesun do Doněcku musí řešit i samotný Donbass. I ten byl podle informací Lva Praha ve čtvrtek v poledne ještě stále na svém hotelu v Bratislavě. Kluby ale spolu mezi sebou nekomunikují a náhlou změnu situace společně řešit ani nebudou.

Je pravděpodobné, že Donbass Doněck se na variantu přesunu zpátky na Ukrajinu dopředu připravoval a možná o ní věděl dřív. Mohl to být dokonce předem promyšlený taktický plán. Lev Praha je z toho zaskočený.

Takhle se ale hraje play off v Rusku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Klicperovo divadlo muselo zrušit premiéru komedie Woodyho Allena kvůli autorským právům

Klicperovo divadlo v Hradci Králové muselo na poslední chvíli zrušit sobotní premiéru komedie Woodyho Allena Spáči kvůli neschváleným autorským právům k adaptaci hry, řekl mluvčí divadla Martin Sedláček. "Autorská práva jsou zatím v řešení. Tím, že vzniká úplně nová adaptace, musí se schvalovat. Některé věci vznikají přímo při zkoušení," uvedl Sedláček.

Divadlo informaci zveřejnilo krátce před představením a kromě premiéry odložilo i první reprízu naplánovanou na 21. října. Původně filmovou komedie z roku 1973, kde hlavní role zahráli Woody Allen a Diane Keatonová, adaptovali pro divadlo Adam Skala a Martin Satoranský. Prvně jmenovaný se ujal i režie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy