Devět měsíců do olympiády: NHL už vykoupila téměř celou českou obranu. Jandač musí doplnit stav

Kundrátek, Jordán či  překvapení z Varů? Česká obrana utekla do NHL, kdo pojede na olympiádu?
Pokud se skutečně stane, že NHL nepustí své hokejisty na olympiádu, vznikne v české obraně citelná díra. Z osmi obránců, kteří reprezentovali na MS, zůstanou v Evropě hrát jen dva. Jedním z nich je TOMÁŠ KUNDRÁTEK. I když se na turnaji nepotkal s nejlepší formou, pravděpodobně bude obránce Nižného Novgorodu jedním z těch, kteří by se měli stát lídry defenzívy.
Tím druhým obráncem z Paříže, který zůstane v Evropě, je JAKUB KREJČÍK. Ani on nepatři mezi nejvytíženější hráče týmu, ale stoprocentně bude v okruhu širších adeptů. Kdo dál má šanci do Pchjongčchangu jet?
JAN KOLÁŘ - Absolutní stálice české obrany. Borec, který si ani přes angažmá v dalekém Chabarovsku nedovolí odmítat reprezentační pozvánky. Objíždí všechny turnaje Euro Hockey Tour, hrál na třech mistrovství světa. Byl i v Paříži, tam ale s týmem jen trénoval a na soupisku se nevešel. Trenéři místo něj dali přednost Liboru Šulákovi, a Kolář tak po dvou týdnech odletěl zklamaný domů.
LIBOR ŠULÁK, který podepsal smlouvu v Detroitu, bude na olympiádu k dispozici, jen pokud se v září na tréninkovém kempu neprobije do prvního týmu Red Wings. V takovém případě by sezonu strávil na hostování ve finském Lahti.
Foto: Michal Eger
Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 5. 2017 6:15
Za devět měsíců startuje zimní olympiáda. Český hokej si tam díky neúčasti nejlepších hokejistů z NHL myslí na medaili. Ze stejného důvodu ale na turnaj nemůže ani šest z osmi českých obránců z letošního mistrovství světa. Vedle Radima Šimka a Jakuba Jeřábka už totiž v zámoří podepsal smlouvu i Libor Šulák a brzy dohodu stvrdí také Jan Rutta. Jak je trenér Josef Jandač nahradí?

Praha - S trochou nadsázky to musí být pro český hokej pořádná euforie. Léta se skuhrá nad kvalitou obránců a najednou půlku reprezentační obrany vykoupí po neúspěšném mistrovství světa kluby NHL

Radim Šimek čtvrtfinálové zklamání hned přebil potvrzením dohody se San Jose, Jakub Jeřábek už před odletem do Paříže podepsal smlouvu v Montrealu, o Jana Ruttu má prý zase usilovný zájem Chicago. 

Zatím poslední bek, který podepsal smlouvu v zámoří, je Libor Šulák. Tady jde pravděpodobně o největší překvapení. Třiadvacetiletý hokejista se pořádně neprosadil v Chomutově, a proto poslední dva roky hrál rakouskou EBEL ve Znojmě. 

Zažívá vskutku turbulentní konec sezony. Po překvapivé pozvánce na přípravný kemp nečekaně proklouzl s reprezentací až na mistrovství světa, kde si zahrál i čtvrtfinále proti Rusku. Před odletem na turnaj řekl, že podepsal smlouvu ve finském Lahti, včerejší nabídka od Detroitu jeho budoucnost obrátila úplně jiným směrem.

Že už všichni jmenovaní podepsali smlouvu, ještě samozřejmě neznamená, že v září vlétnou do nejlepší ligy světa a budou ji od začátku pravidelně hrát. Dokonce i San Jose s Radimem Šimkem (asi nejžádanějším českým obráncem) prý počítá spíše s tím, že hráč začne na farmě.

Zespodu si pravděpodobně budou muset cestu do NHL vyšlapat všichni. Kdo se prosadí, jak a kdy, to napoví záříjové kempy. Aktuální forma, shoda okolností, nebo třeba zranění spoluhráčů. Tohle všechno bude hrát roli.

Ani jeden z nich neodchází do Ameriky v pozici velké posily, se kterou se napevno v sestavě počítá. Místo si každý z nich bude muset vyloženě vybojovat. Koupit tyto české hráče je pro zámořské kluby minimální risk. Všichni podepisují dvoucestné kontrakty. V případě, že se v prvním týmu neprosadí a skončí na farmě, vydělají si jen zlomek slíbených peněz. Ten pokryje akorát jejich životní náklady.

Výjimkou je Libor Šulák: ten v případě, že si v září na kempu Detroitu neuhraje místo v prvním týmu, odejde na hostování do Lahti, kde se na smlouvě dohodl dřív. V takovém případě by samozřejmě byl k dispozici i pro olympiádu.

Ostatní si jdou za svým snem, pro který obětovali i jistotu ruských milionů.

A pravděpodobně obětovali i jeden velký zážitek, nejspíš si nezahrají na olympiádě v Jižní Koreji. 

Klub Plat v NHL  před zdaněním) Plat v AHL (před zdaněním)
Jakub Jeřábek Montreal 22,2 milionu korun 1,7 milionu korun
Radim Šimek San Jose 22,2 až 32,4 milionu korun 1,7 milionu korun
Libor Šulák Detroit 22,2 milionu korun 1,7 milionu korun

* Smlouva Radima Šimka obsahuje i klauzuli s výkonnostními bonusy.  Všichni tři hokejisté už získali i podpisový bonus 2,2 milionu korun.

Jak známo, NHL odmítla start svých hráčů v Pchjongčchangu a nic nenasvědčuje tomu, že by své rozhodnutí ještě chtěla změnit. A to znamená, že zbylí tři čeští obránci (Šimek, Rutta a Jeřábek) objížděli akce Euro Hockey Tour, o olympiádu kvůli angažmá za mořem přijdou.

A to je, devět měsíců před startem akce, na které si český hokej díky neúčasti nejlepších hráčů planety myslí na medaili, vskutku paradoxní situace. 

Trenérský štáb Josefa Jandače totiž bude muset poskládat kompletně novou a co nejvíce konkurenceschopnou obranu. Ze sestavy reprezentace pro letošní mistrovství světa přitom Evropě zůstanou jen Tomáš Kundrátek a Jakub Krejčík. Obránci, kteří výkonnostně patřili spíše mezi ty slabší a na turnaji vypadávali ze sestavy.

V případě, že NHL opravdu nepustí své hráče na olympiádu a nepodaří se vyjednat ani výjimka pro hokejisty působící v AHL, bude muset reprezentace doplnit stavy v KHL, švédské lize či v extralize. Tam všude nyní reprezentační adepti působí.

Času na hledání náhrad ale nebude mnoho. Češi sehrají do olympiády dva turnaje Euro Hockey Tour ve Finsku (listopad) a Rusku (prosinec). Olympiáda začíná v polovině února.

Kdo má největší šanci jet? V české obraně jde o staré známé tváře. V KHL patrně padne volba na Michala Jordána a Jakuba Nakládala, kteří už startovali na třech světových šampionátech i na loňském světovém poháru. Podpisem smlouvy v Liberci se do hry vrací po dvouletých problémech se zády jméno Ladislava Šmída. Zajímavé bude sledovat i to, zda v Evropě nakonec nebude hrát obránce Jakub Kindl.

Kdo všechno z českých obránců dostává nečekanou a reálnou šanci zahrát si na turnaji v honosných olympijských kulisách, se podívejte v tomhle přehledu:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy