7. 6. 2009 6:50
Detroit - Pittsburgh 5:0
Detroit včetně Hudlera míří za obhajobou Stanley Cupu
Detroit včetně Hudlera míří za obhajobou Stanley Cupu | Foto: Reuters

Detroit - Hokejistům Detroitu chybí jediná výhra k obhajobě Stanley Cupu. "Rudá křídla" porazila v pátém finálovém duelu zámořské NHL na domácím ledě Pittsburgh 5:0 a v sérii hrané na čtyři vítězství tak vedou 3:2.

Detroit zlomil odpor soupeře ve druhé třetině, v níž se prosadil hned čtyřikrát, přičemž tři branky vstřelil z přesilových her, u jedné z nich asistoval český útočník Jiří Hudler.

O majiteli ceněné trofeje se může rozhodnout již ve středu v Pittsburghu, kdy se od 2:00 SELČ hraje šesté utkání.

Začátek sobotní páté bitvy přitom nenasvědčoval, že by se mělo jednat o jednoznačnou záležitost hráčů v rudých dresech. Hokejisté Pittsburghu totiž povzbuzeni posledními dvěma výhrami zahájili utkání aktivněji a vytvořili si převahu.

Čtěte dále: Pittsburgh zvítězil nad Detroitem 4:2 a srovnal finále

Nebezpečná byla zejména útočná formace Malkina s Fedotěnkem a Talbotem, která ale kotouč do branky Chrise Osgooda dostat nedokázala. Tlak "Tučňáků" vyústil v přesilovou hru, v ní ani nevystřelili a iniciativu postupně začali přebírat domácí.

Střelecký pokus Holmströma zastavil pěkným zákrokem brankář Pittsburghu Marc-André Fleury a ani teč Zetterberga neskončila za jeho zády. Ve 14. minutě už však gólman Penguins kapituloval.

Dacjuk, který nastoupil poprvé po zranění k finálovému utkání, zavezl puk do útočného pásma, přihrál ho na pravou stranu, kam si najel Dan Cleary, jenž střelou přes obránce Orpika otevřel skóre.

"Rudá křídla" zahájila druhou třetinu dohrávanou přesilovou hrou a další branku vstřelila ihned po jejím vypršení.

U jejího zrodu stál Osgood, který využil hostujícího střídání a zpoza branky rychle přihrál Hossovi na modrou čáru. Slovenský útočník pak poslal puk Valtterimu Filppulovi a ten se nenechal bekhendovým zakončením zvýšil.

Fleuryho náhradník už neinkasoval

V dalším průběhu už Detroit stihl potrestal fauly hostů během přesilové hry.

Tak Kronwall překonal Fleuryho
Tak Kronwall překonal Fleuryho | Foto: Reuters

Přestože v předchozích čtyřech utkáních využili Red Wings pouze jednu z deseti početních výhod, tentokráte se prosadili ve třech po sobě jdoucích přesilovkách.

Vyloučení Sergeje Gončara potrestal krásnou individuální akcí obránce Nicklas Kronwall, který si kolem Hala Gilla vybruslil z rohu kluziště před Fleuryho a střelou na lapačku vstřelil třetí gól Detroitu.

Poté fauloval Malkin Zetterberga a ve čtvrtý gól přetavil přesilovou hru obránce Brian Rafalski. Efektivní hru v početní výhodě navíc korunoval sám švédský útočník, kterého pěkně našel Jiří Hudler a zkušený hráč pátým gólem vyhnal Fleuryho z branky.

Domácí ještě mohli zvýšit své vedení v závěru druhé části, ale 100 sekund dlouhou výhodu dvou mužů v poli paradoxně nevyužili.

Pittsburgh hrál ve druhé třetině spoustu času v oslabení a nevypracoval si žádnou gólovou příležitost. Podobně tomu bylo i ve třetím dějství, v němž se zápas za jednoznačného stavu pouze dohrával a k vidění bylo minimum gólových šancí.

I proto, že Detroit už jen udržoval výsledek a pomalu se viděl v kabině. Zato s přibývajícím časem byla čím dál více patrnější frustrace Penguins, ale vše končilo pouze u pošťuchování, které v žádnou větší bitku nepřerostlo.

Výsledek:
Detroit Red Wings - Pittsburgh Penguins 5:0 (1:0, 4:0, 0:0)
Branky a nahrávky:
14. Cleary (Dacjuk, Rafalski), 22. Filppula (Marián Hossa, Osgood), 27. Kronwall (Franzén, Zetterberg), 29. Rafalski (Dacjuk, Lidström), 36. Zetterberg (Hudler, Samuelsson).
Rozhodčí: Devorski, LaRue - Amell, Racicot. Vyloučení: 2:9, navíc Lebda - Adams, Cooke, Talbot všichni 10 min. Využití: 3:0. Střely na branku: 29:22. Diváci: 20.066. Stav série: 3:2.
Detroit: Osgood - Rafalski, Lidström, Kronwall, Stuart, Lebda, Ericsson - Cleary, Filppula, Marián Hossa - Franzén, Zetterberg, Dacjuk - Hudler, Helm, Samuelsson - Holmström, Draper, Maltby. Trenér: Mike Babcock.
Pittsburgh: Fleury (36. Garon) - Scuderi, Gill, Gončar, Orpik, Eaton, Letang - Guerin, Crosby, Kunitz - Talbot, Malkin, Fedotěnko - Kennedy, J. Staal, Cooke - Dupuis, Adams, Šatan. Trenér: Dan Bylsma.