Detroit padl, Anaheim má finále blíž

SportPlus, ČTK
21. 5. 2007 0:32
Anaheim - Brankáře Dominika Haška prostřelil v prodloužení Teemu Selänne a zajistil výhru Anaheimu nad Detroitem v pátém semifinále Stanley Cupu 2:1. Kačeři vedou v sérii 3:2.
Hokejita Anaheimu Todd Marchant padá do branky detroitského Dominika Haška v nedělním semifinále play off NHL. | Foto: Reuters

Anaheim tak může v úterý na domácí půdě rozhodnout o svém druhém postupu do finále Stanley Cupu v historii. Finalistou z Východní konference se již dříve stala Ottawa.

• Všechny zápasy play off NHL ZDE

"Nemohli jsme se gólově prosadit. Oni pak odvolali brankáře a skórovali odrazem o hokejku mého obránce. Ta branka byla šťastná, ale ty se také počítají," řekl po zápase novinářům Hašek.

Rudá křídla dělila necelá  minuta od vítězství v pátém utkání série, jenže tečovaná střela Scotta Niedermayera nad rukavici Dominika Haška srovnala stav 47.3 sekund před koncem šedesáté minuty na 1:1.

Při vyloučení Pavela Dacjuka hrál Anaheim bez brankáře a s šesti hráči v poli. Niedermayerova střela z levého kruhu pro vhazování nešťastně trefila hůl držitele Norrisovi trofeje Nicklase Lidströma a Hašek viděl puk až ve své síti.

V prodloužení měl Detroit dokonce výhodu přesilové hry, ale nedokázal dostat puk přes Jeana-Sebastiena Giguera.

Detroit dlouho vedl brankou Andrease Lilji ze začátku druhé třetiny, jenže tentýž hráč byl i u rozhodujícího okmažiku zápasu, kdy po něm převzal puk Selänne a bekhendovou střelou do horní poloviny branky nedal Haškovi šanci.

"Všechno se stalo hrozně rychle. V takové situaci nemáte čas na přemýšlení, co byste měl udělat. Ale ten pohyb jsem cvičil celý život. Věděl jsem, že střela musí jít nahoru. Všechno, co jde dolů, chytí (Hašek)," popsal klíčový okamžik finský střelec.

Švédský bek Lilja, který gólovou situaci zavinil, naopak zpytoval svědomí. "Nemělo se to stát, ale stalo se. Bolí to, ale musíme to hodit za hlavu a soustředit se na další zápas," prohlásil hráč Detroitu.

Hašek si připsal čtyřiadvacet zákroků. Jeho protějšek Giguere byl s šestatřiceti zákroky mnohem zaměstnanější.

"Chtěl jsem nás jen udržet ve hře. Nemám vliv na to, jak hrajeme směrem dopředu, ani na to, jak hraje Hašek. Jediné, co mám ve svých rukou, je můj přínos týmu," řekl kanadský brankář.

Výsledek semifinále play off NHL:
Západní konference - 5. zápas:
Detroit - Anaheim 1:2 v prodloužení (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
27. Lilja - 60. S. Niedermayer, 72. Selänne. Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 37:26. Diváci: 20.003. Stav série: 2:3.