Detroit jasně vyhrál. Crosbyho Pittsburgh neměl šanci

sid
25. 5. 2008 8:44
1. finále: Detroit - Pittsburgh 4:0
Když ti nemůže růst playoffový vous, nemůžes ani zvednout pohár! Vzkazuje fanoušek Detroitu Sidneymu Crosbymu a naráží na nedostatek zkušeností Pittsburghu. | Foto: Reuters

Detroit - Kdo je favoritem finále letošní NHL, ukázali hokejisté Detroitu v prvním utkání na svém kluzišti. „Tučňáky" z Pittsburghu jednoznačně přestříleli a zaslouženě vyhráli 4:0.

Dvěma brankami se na vítězství podílel švédský křídelní útočník Mikael Samuelsson, třetí branku přidal v oslabení Daniel Cleary a skóre pečetil v poslední minutě Henrik Zetterberg.

V brance podržel Red Wings znovu Chris Osgood, jenž si připsal 19 úspěšných zákroků a vychytané čisté konto, Dominik Hašek zůstal opět pouze na střídačce.

První sobotní finále NHL jasně ukázalo, jak jsou v zápasech play off důležité zkušenosti. Veteráni v dresu „Rudých křídel" totiž na ledě kralovali a Penguins s nimi hráli vyrovnanou partii pouze v první dvacetiminutovce.

V úvodní třetině „Tučňáci" měli dokonce více střel na branku než jejich soupeř. Bylo tomu však zejména díky třem přesilovkám, které hráli od jedenácté do sedmnácté minuty takřka nepřetržitě.

První branku utkání z nich však vytěžit nedokázali, veškeré jejich pokusy pochytal spolehlivý Osgood. A když rozhodčí na druhé straně neuznal kvůli spornému faulu ani trefu detroitského kapitána Nicklase Lidströma, šlo se do kabin za bezbrankového stavu.

Ve druhé části hry už měli jasně navrch hráči Red Wings, kteří zlepšili disciplínu a na trestou lavici chodili pouze hokejisté Pittsburghu. Domácí ve druhé třetině svého soupeře přestříleli jasně 16:4.

Detroit táhli Švédové

Skórovat se jim ovšem podařilo pouze jedinkrát. Diváci v Joe Louis Areně nejdříve ve 22. minutě litovali pokusu Drapera, který nastřelil jenom tyč Fleuryho branku, ve 34. minutě se pak přeci jen dočkali.

Obranným pásmem „Tučňáků" se prohnal Mikael Samuelsson, objel branku a zasunul puk za brankáře Penguins.

Švédský útočník se podepsal také pod druhý úspěch svého týmu. Na začátku třetí třetiny se po dorážce prosadil znovu a zdvojnásobil svůj počet branek v letošním play off na čtyři.

„Pocity jsou samozřejmě skvělé, střílím góly velmi rád," zhodnotil Samuelsson své sobotní představení  na serveru nhl.com.

Detroit byl i nadále lepším mužstvem, jediným výkřikem Penguins byla tyč Slováka Hossy. I další góly ale padaly výhradně za záda pittsburghského brankáře Fleuryho.

Nejdříve se necelé tři minuty před koncem prosadil při vlastním oslabení Daniel Cleary, třináct vteřin před koncem zápasu pak při vyloučení Ruutua pečetil stav prvního finále při přesilovce Zetterberg.

„Oni jsou velmi dobrý tým. Nemyslím si ale, že bychom sem přijeli a očekávali snadnou sérii. Detroit hrál těsnou nátlakovou hru, to je play off. Musíme najít způsob, jak na ně vyzrát," hodnotil utkání kapitán Pittsburghu Sidney Crosby.

Série pokračuje v pondělí druhým zápasem znovu na ledě Detroitu.