Desítka. A ještě jedna. Plzeň se baví a extraliga takovou smršť nepamatuje

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 9. 2017 13:06
Podobnou ofenzivní smršť Tipsport extraliga nepamatuje. Hokejisté Plzně dokázali dvakrát během dvanácti dnů nastřílet soupeři deset branek, a pokud nastolené ofenzivní tempo udrží, budou přepisovat historii.
Nastřílet deset gólů? V Plzni letos nic neobvyklého. Takhle se hokejisté Škodovky radovali z branky Jaroslava Kracíka na 10:2 proti Pardubicím.
Nastřílet deset gólů? V Plzni letos nic neobvyklého. Takhle se hokejisté Škodovky radovali z branky Jaroslava Kracíka na 10:2 proti Pardubicím. | Foto: ČTK

Praha - Na čelo Tipsport extraligy ztrácejí po sedmi kolech dva body, přesto i ze třetího místa budí největší obdiv. Škoda Plzeň vstupovala do sezony s cílem hrát ofenzivní hokej a bavit. Z prozatímního výsledku se musí tajit dech i těm nezaujatým. Během dvanácti dnů nastřílela soupeřům dvakrát deset branek. 

Nejprve smetla Olomouc potupně 10:0, v neděli Škodovka ztrapnila Pardubice o něco méně, ale přece - 10:2. Nic podobného extraliga ještě nezažila. 

A co si budeme povídat, takhle skvělý úvod sezony, a hlavně pohodu v zakončení nepamatují ani samotní hráči. "V dospělém hokeji jsem nic takového nezažil, možná v dorostu, v žácích, ale to už si nepamatuju," řekl útočník Milan Gulaš, který debakl Pardubic stvrdil třemi zásahy. 

Byl mimochodem už třetím střelcem hattricku Plzně v probíhající sezoně, ač je odehráno teprve sedm kol. Před Gulašem se třemi góly během jednoho večera zaskvěli i Dominik Kubalík a Tomáš Mertl. Všichni tři patří do širšího okruhu adeptů Josefa Jandače na nominaci pro olympiádu v Jižní Koreji. 

Plzeň díky ofenzivě v sedmi zápasech jen jednou nebodovala (2. kolo v Třinci, porážka 2:5), v tabulce je třetí, těsně nalepená na vedoucí Chomutov. V elitní desítce kanadského bodování má čtyři hokejisty, Tomáš Kubalík s osmi góly dokonce vede tabulku střelců, Milan Gulaš zase s dvanácti body produktivitu. 

"Taky jsem tohle ještě nezažil. Možná tak v juniorech, jinak ne. Všechny lajny jsou vyrovnané, každá může dát gól, všem to tam padá. Každý z nás má hodně bodů, jen tak dál! Je to vidět už i na tréninku, všichni se trefují. Je tu pohoda, tak snad to vydrží," usmál se útočník Jaroslav Kracík, který Pardubice desátým gólem v neděli dorazil. 

A jak je vidno na úvodní fotce tohoto článku, hokejisté Plzně jsou díky tomu v těžké pohodě. "Trenér Martin Straka je šťastnější, když hrajeme takhle," zavtipkoval Kracík. Úvodních sedm kol totiž v podstatě neukázalo jedinou slabinu. 

Ne že by se před startem sezony se Západočechy nepočítalo. Ale takhle ofenzivní dominanci skutečně nemohl nikdo čekat.

"Těžíme z toho, že plníme pokyny trenérů a víme, co máme na ledě dělat. Od srážení a blokování střel po backchecking, kdy útočníci pomáhají obráncům a beci pak dobře otáčejí hru. To jsou věci, které hru podporují, a díky tomu si vytváříme šance. Když takhle budeme pokračovat, nevidím důvod, abychom nesbírali body i v dalších kolech," popisuje Gulaš. 

Pokud by tak Plzeň skutečně pokračovala, nebyl by důvod sbírat jen body. Byla by tady i spousta důvodů přepisovat historické extraligové rekordy. 

Nyní má Škodovka skvěle nakročeno k překročení magické hranice 200 gólů za sezonu. Anebo dokonce po jednadvaceti letech v této kategorii překonat rekord Sparty (viz. vložený box).

Nejvíce nastřílených branek v jedné sezoně:

227 - Sparta, 1996/97, 52 kol, průměr 4,37 gólu na zápas

208 - Sparta, 2013/14, 52 kol, průměr 4,00 gólu na zápas

200 - Sparta, 2015/16, 52 kol, průměr 3,85 gólu na zápas

198 - Vsetín, 1996/97, 52 kol, průměr 3,81 gólu na zápas

*Pokud by Plzeň udržela tempo, může zaútočit na dvacet jednadvacet let starý rekord Sparty, která v základní části sezony 96/97 dokázala nastřílet 238 branek. Aktuálně má Plzeň průměr 5,3 branek na zápas, to by na konci ZČ znamenalo 276 gólů.

"Na druhou stranu je potřeba být trochu na zemi, abychom se z toho nezbláznili. Je to ošemetné a mohlo by se to proti nám otočit. Věřím ale, že jsme dost zkušení na to, abychom si to pohlídali," upozorňuje Gulaš.

Ale zároveň o velké plzeňské show říká: "Je to super a moc si to užíváme! Doufám, že to s námi prožívají i fanoušci, kteří nás perfektně podporují."

Užívají. Plzeň před začátkem sezony vedle řečí o líbivém hokeji mluvila o tom, jak je nutné dostat zpátky na stadion diváky. Že je třeba být zábavnou konkurencí tamnímu úspěšnému fotbalu. Na zevrubné hodnocení je s ohledem na pouhých sedm odehraných kol pochopitelně příliš brzy, jenže i tady musí zažívat plzeňský hokej obrovskou spokojenost. Na začátek soutěže si tam do ochozů našlo cestu v průměru 5892 diváků. To je zatím nejvíc za posledních pět let. Ještě více než v mistrovské sezoně 2011/12 (5279).

Ale vraťme se ještě na chvíli zpět k desetigólovým střeleckým večerům.

Nastřílet soupeři v moderním hokeji 21. století deset branek za zápas, to je svátek. Naprosto výjimečný den, který historici zaznamenávají do klubových kronik tučným písmem. 

Trenér Martin Straka desetigólový večer Plzně zažil i jako hráč. Při výhře 10:4 (2011/12) nad Libercem zaznamenal bilanci 1+2.
Trenér Martin Straka desetigólový večer Plzně zažil i jako hráč. Při výhře 10:4 (2011/12) nad Libercem zaznamenal bilanci 1+2. | Foto: ČTK

Třeba v NHL se to naposledy povedlo v minulé sezoně Columbusu, který zoufalý Montreal porazil 10:0. Předtím na podobně ostudnou prohru jakéhokoliv týmu čekala nejlepší liga světa šest let (v březnu 2011 St. Louis porazilo  Detroit 10:3).

Česká Tipsport extraliga je s podobnými výsledky vůči fanouškům mnohem velkorysejší (v 24 kompletních sezonách 34 podobných výsledků), přesto ani v ní podobná ofenzivní smršť nemá obdoby. 

Plzeňský tým v samostatné Tipsport extralize desetigólové příděly spíše dostával, dva debakly Olomouce a Pardubic za sebou ale západočeský klub zapisují do historie.

Spolu se Spartou (sezona 1996/97) se totiž Škodovka stala teprve druhým týmem, který nasázel soupeři deset branek v jedné sezoně. 

Plzeň to však dokázala během necelých dvou týdnů.

Plzeň v zápasech s 10 a více góly jednoho týmu

Plzeň - Pardubice 10:2 (24. 9. 2017)

Plzeň - Olomouc 10:0 (12. 9. 2017)

Plzeň - Liberec 10:4 (6. 1. 2012)

Kladno - Plzeň 10:4 (5. 12 2006)

Sparta - Plzeň 11:3 (11. 9. 1998)

Plzeň - Sparta 0:10 (18. 1. 1998)

Plzeň - Kladno 3:10 (2. 2. 1996)

*Tučně jsou vyznačeny zápasy, které Plzeň dokázala s deseti a více góly v historii extraligy vyhrát. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy