Deprimoval Čechy, teď může finský supertalent překonat Jágra

Daniel Poláček Daniel Poláček
5. 1. 2016 6:00
Finský supertalent Jesse Puljujärvi nasbíral v 17 letech na hokejovém MS juniorů úžasných 15 bodů a má šanci překonat Jágrův rekord, na který už se práší.
Šest zápasů, 15 bodů (5+10). Skvostná bilance Fina Puljujärviho na domácím mistrovství juniorů.
Šest zápasů, 15 bodů (5+10). Skvostná bilance Fina Puljujärviho na domácím mistrovství juniorů. | Foto: ČTK

Praha – Obličej mu ještě zakrývá mřížka, i pod ní je ale jasně vidět jeho široký úsměv po každém gólu. Není jich málo. Finský supertalent Jesse Puljujärvi na domácím mistrovství světa juniorů exceluje a v dnešním finále má šanci překonat rekord Jaromíra Jágra.

Česká legenda na světovém šampionátu dvacítek ve Finsku před 26 roky nasbírala v sedmi kláních výtečných 18 bodů (5+13), čímž stanovila rekord. Žádný 17letý hokejista od té doby nesršel na juniorském mistrovství takovou produktivitou.

Nyní se to může změnit. Opět září mladičké pravé křídlo s mohutnou postavou (190 cm, 91 kg) a šancí na velmi vysoké umístění v draftu NHL. Tentokrát však obléká finský dres, byť se narodilo ve Švédsku.

Finy čeká výjimečný draft

Puljujärvi o sobě dal hlasitě vědět i českým fanouškům, když v klání s Pastrňákem a spol. dvakrát skóroval. Celkově v šesti utkáních turnaje nastřádal 15 bodů, přičemž ho čeká ještě finále s Ruskem. Ve skupině proti němu posbíral tři body. Pokud dnes výkon alespoň zopakuje, vyrovná Jágra a překoná Waynea Gretzkyho, Erica Lindrose a Davida Výborného.

Finský supertalent těží ze spolupráce se šikovným Sebastianem Ahem a Patrikem Lainem, dalším produktivním 17letým obrem. Na nebezpečném triu leží ofenziva mužstva. Kouč Jukka Jalonen to ví, a proto s Puljujärvim a jeho parťáky zachází citlivě: "Samozřejmě udělají nějaké chyby, ale když jim pořád budete něco vyčítat a oni o tom pak budou přemýšlet na ledě, je to špatné. Musíte je nechat hrát."

To se děje. Reprezentace Suomi může i díky tomu získat druhý juniorský titul za poslední tři roky. Ať už ale finále dopadne jakkoliv, jisté je, že Finsko zažije výjimečný draft. V prvním kole může mít až pět hokejistů, jako první z nich by mohl vystoupat na pódium právě Puljujärvi.

Do školy už nechodí

Talent, jenž nastupoval v nejvyšší finské soutěži už v 16 letech, vsadil na hokej celý svůj život. Aby se mohl ještě víc zlepšovat, skončil ve škole a omezil i jiné aktivity. "Většinu volného času strávím na ledě," říká v rozhovoru pro NHL.cz. "Piluji svoje schopnosti i po trénincích, ale občas si taky najdu čas na kamarády. Někdy odpočívat musím."

Po mistrovství juniorů si chvíli klidu jistě najde, zvlášť pokud dnes zase bude řádit a překoná Jágrův rekord. K absolutně nejlepšímu individuálnímu výkonu na šampionátu dvacítek má ale daleko. Peteru Forsbergovi stačilo sedm duelů na neuvěřitelných 31 bodů (7+24).

O zdolání této mety se Puljujärvi může alespoň pokusit příští rok. Pokud tedy hned po draftu nezamíří do NHL. Stejně jako to udělal Jágr.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

 

Právě se děje

před 14 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 35 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy