Deprimoval Čechy, teď může finský supertalent překonat Jágra

Daniel Poláček Daniel Poláček
5. 1. 2016 6:00
Finský supertalent Jesse Puljujärvi nasbíral v 17 letech na hokejovém MS juniorů úžasných 15 bodů a má šanci překonat Jágrův rekord, na který už se práší.
Šest zápasů, 15 bodů (5+10). Skvostná bilance Fina Puljujärviho na domácím mistrovství juniorů.
Šest zápasů, 15 bodů (5+10). Skvostná bilance Fina Puljujärviho na domácím mistrovství juniorů. | Foto: ČTK

Praha – Obličej mu ještě zakrývá mřížka, i pod ní je ale jasně vidět jeho široký úsměv po každém gólu. Není jich málo. Finský supertalent Jesse Puljujärvi na domácím mistrovství světa juniorů exceluje a v dnešním finále má šanci překonat rekord Jaromíra Jágra.

Česká legenda na světovém šampionátu dvacítek ve Finsku před 26 roky nasbírala v sedmi kláních výtečných 18 bodů (5+13), čímž stanovila rekord. Žádný 17letý hokejista od té doby nesršel na juniorském mistrovství takovou produktivitou.

Nyní se to může změnit. Opět září mladičké pravé křídlo s mohutnou postavou (190 cm, 91 kg) a šancí na velmi vysoké umístění v draftu NHL. Tentokrát však obléká finský dres, byť se narodilo ve Švédsku.

Finy čeká výjimečný draft

Puljujärvi o sobě dal hlasitě vědět i českým fanouškům, když v klání s Pastrňákem a spol. dvakrát skóroval. Celkově v šesti utkáních turnaje nastřádal 15 bodů, přičemž ho čeká ještě finále s Ruskem. Ve skupině proti němu posbíral tři body. Pokud dnes výkon alespoň zopakuje, vyrovná Jágra a překoná Waynea Gretzkyho, Erica Lindrose a Davida Výborného.

Finský supertalent těží ze spolupráce se šikovným Sebastianem Ahem a Patrikem Lainem, dalším produktivním 17letým obrem. Na nebezpečném triu leží ofenziva mužstva. Kouč Jukka Jalonen to ví, a proto s Puljujärvim a jeho parťáky zachází citlivě: "Samozřejmě udělají nějaké chyby, ale když jim pořád budete něco vyčítat a oni o tom pak budou přemýšlet na ledě, je to špatné. Musíte je nechat hrát."

To se děje. Reprezentace Suomi může i díky tomu získat druhý juniorský titul za poslední tři roky. Ať už ale finále dopadne jakkoliv, jisté je, že Finsko zažije výjimečný draft. V prvním kole může mít až pět hokejistů, jako první z nich by mohl vystoupat na pódium právě Puljujärvi.

Do školy už nechodí

Talent, jenž nastupoval v nejvyšší finské soutěži už v 16 letech, vsadil na hokej celý svůj život. Aby se mohl ještě víc zlepšovat, skončil ve škole a omezil i jiné aktivity. "Většinu volného času strávím na ledě," říká v rozhovoru pro NHL.cz. "Piluji svoje schopnosti i po trénincích, ale občas si taky najdu čas na kamarády. Někdy odpočívat musím."

Po mistrovství juniorů si chvíli klidu jistě najde, zvlášť pokud dnes zase bude řádit a překoná Jágrův rekord. K absolutně nejlepšímu individuálnímu výkonu na šampionátu dvacítek má ale daleko. Peteru Forsbergovi stačilo sedm duelů na neuvěřitelných 31 bodů (7+24).

O zdolání této mety se Puljujärvi může alespoň pokusit příští rok. Pokud tedy hned po draftu nezamíří do NHL. Stejně jako to udělal Jágr.

Juniorské mistrovství světa v ledním hokeji 2016

Tabulky, výsledky, program juniorského MS v hokeji 2016

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pošta bude od dubna vydávat důchod opět i na pobočkách. Přizpůsobí se návykům seniorů

Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Uvedl to mluvčí Matyáš Vitík. Nejbližším výplatním dnem pro důchody je čtvrtek 2. dubna. 

Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů.  Pošta podle Vitíka vyhodnotila tento dosavadní způsob výplaty. Úspěšnost doručování byla 80 procent, lokálně ve velkých městech ale pouze 35 procent.

"Z terénního dotazování mezi důchodci a z reakcí této klientely na pobočkách vyplynulo, že velká část těch, kteří si standardně nechávají posílat důchod na poštu, kde si ho také vyberou, nemají o doručování na adresu zájem a stále preferují návštěvu pobočky. S ohledem na tyto odlišnosti a klientské návyky různých skupin seniorů bude od 2. dubna Česká pošta bude vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý," sdělil Vitík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy