Výluka NHL začala. Jágr a Plekanec ve středu v 02 Aréně

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 9. 2012 12:10
V nejvyšší zámořské hokejové soutěži NHL začala výluka. Vypršela kolektivní smlouva mezi hráči a majiteli klubů, kteří se předtím nezvládli dohodnout na nové.
Nová posila Dallasu Jaromír Jágr tráví jako obvykle léto doma v Česku. Trénuje s Kladnem, klubem, který vlastní
Nová posila Dallasu Jaromír Jágr tráví jako obvykle léto doma v Česku. Trénuje s Kladnem, klubem, který vlastní | Foto: Ludvík Hradilek

New York - Zázrak se nestal. V nejvyšší zámořské hokejové soutěži NHL začala výluka. Vypršela kolektivní smlouva mezi hráči a majiteli klubů, kteří se předtím nezvládli dohodnout na nové.

Jde o čtvrté zastavení soutěže od roku 1992, kdy hráči několik dní stávkovali. Zatímco fanoušci za mořem jsou zklamaní, čeští diváci se pravděpodobně mohou těšit.

Do extraligy ze zámoří zamíří mnoho českých hráčů včetně Jaromíra Jágra, který nastoupí za Kladno. Už ve středu sehraje Kladno předehrávaný zápas 10. kola proti Slavii Praha - Jaromír Jágr se tedy v jeho dresu objeví v O2 Aréně, kam Kladno tento zápas přesunulo. Vstupenky budou v prodeji od pondělního rána.

Za Kladno ale nastiupí i další hvězdy českého hokeje, například Tomáš Plekanec. Zda Slavia stihne nasadit do středečního utkání Romana Červenku, zatím klub neoznámil.

Čtvrteční jednání byla neúspěšná

Hráčská asociace NHLPA a majitelé týmů se přou zejména o rozdělení výnosů z ligy odhadovaných na 3,3 miliardy dolarů ročně

Majitelé chtějí snížit podíl hráčů ze současných 57 procent na 49 a časem až na 47, zatímco návrh NHLPA nabízí postupný pokles z 54,3 procenta na 52,7.

Hráči nechtějí výrazně snížit svůj podíl na výnosech, kluby zase argumentují mimo jiné i tím, že některé chudší týmy jsou existenčně ohroženy.

Lize jako celku se ale daří. Od posledního jednání hráčů s majiteli v sezoně 2004/5, kdy hráči ustoupili, její výnosy vzrostly asi o jednu miliardu dolarů.

Poslední jednání mezi oběma stranami sporu označovaného za souboj milionářů s miliardáři se uskutečnilo ve čtvrtek.

Nepomohla ani neformální schůzka

Bylo ale neúspěšné. V poslední den platnosti staré smlouvy se pak již žádná formální jednání mezi hráči a kluby neuskutečnila.

Nejslavnější hokejová liga nezadržitelně směřovala k další výluce, byť se ještě v sobotu neformálně na obědě sešel vyjednávač hráčů Steve Fehr se zástupcem komisionáře NHL Billem Dalym.

Výluka nastala o půlnoci ze soboty na dnešek místního času na východním pobřeží severoamerického kontinentu (06:00 SELČ), kdy přestala platit kolektivní smlouva.

Jágr s Plekancem za Kladno už ve středu

Zapojení hráčů z NHL do extraligy bude pravděpodobně několik dnů trvat. Hokejisté si musí vyřídit smlouvy, kluby jim musí zařídit a hlavně zaplatit pojistky.

O krok napřed jsou v Kladně, kde se s posilami ze zámoří počítalo už dlouho. Proto se již ve středu dresu Rytířů objeví Jaromír Jágr po boku s Tomášem Plekancem.

Navíc to bude v pražské O2 Aréně, aby zápas vidělo co nejvíce fanoušků. Kladno tu bude hostit Slavii. Oba týmy tak vlastně budou hrát "doma".  

"Jde o výjimečnou sportovní událost a věříme, že o ni bude velký zájem. Chceme nabídnout skvělý zážitek co nejvíce fanouškům a propagovat kladenský hokej s jeho nejlepšími hráči i mimo naše město," uvedl výkonný ředitel Rytířů Kladno Václav Bartoš.

Pokud bude výluka NHL delší, netají se vedení kladenského klubu plány na angažování většího počtu českých legionářů. 

Vedle Jágra s Plekancem mohou přicestovat Jakub Voráček z Philadelphie, Michael Frolík z Chicaga, Jiří Tlustý z Caroliny, obránci Tomáš Kaberle z Montrealu, Marek Židlický z New Jersey či brankář Ondřej Pavelec z Winnipegu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy