Výluka NHL začala. Jágr a Plekanec ve středu v 02 Aréně

Sport ČTK Sport, ČTK
16. 9. 2012 12:10
V nejvyšší zámořské hokejové soutěži NHL začala výluka. Vypršela kolektivní smlouva mezi hráči a majiteli klubů, kteří se předtím nezvládli dohodnout na nové.
Nová posila Dallasu Jaromír Jágr tráví jako obvykle léto doma v Česku. Trénuje s Kladnem, klubem, který vlastní
Nová posila Dallasu Jaromír Jágr tráví jako obvykle léto doma v Česku. Trénuje s Kladnem, klubem, který vlastní | Foto: Ludvík Hradilek

New York - Zázrak se nestal. V nejvyšší zámořské hokejové soutěži NHL začala výluka. Vypršela kolektivní smlouva mezi hráči a majiteli klubů, kteří se předtím nezvládli dohodnout na nové.

Jde o čtvrté zastavení soutěže od roku 1992, kdy hráči několik dní stávkovali. Zatímco fanoušci za mořem jsou zklamaní, čeští diváci se pravděpodobně mohou těšit.

Do extraligy ze zámoří zamíří mnoho českých hráčů včetně Jaromíra Jágra, který nastoupí za Kladno. Už ve středu sehraje Kladno předehrávaný zápas 10. kola proti Slavii Praha - Jaromír Jágr se tedy v jeho dresu objeví v O2 Aréně, kam Kladno tento zápas přesunulo. Vstupenky budou v prodeji od pondělního rána.

Za Kladno ale nastiupí i další hvězdy českého hokeje, například Tomáš Plekanec. Zda Slavia stihne nasadit do středečního utkání Romana Červenku, zatím klub neoznámil.

Čtvrteční jednání byla neúspěšná

Hráčská asociace NHLPA a majitelé týmů se přou zejména o rozdělení výnosů z ligy odhadovaných na 3,3 miliardy dolarů ročně

Majitelé chtějí snížit podíl hráčů ze současných 57 procent na 49 a časem až na 47, zatímco návrh NHLPA nabízí postupný pokles z 54,3 procenta na 52,7.

Hráči nechtějí výrazně snížit svůj podíl na výnosech, kluby zase argumentují mimo jiné i tím, že některé chudší týmy jsou existenčně ohroženy.

Lize jako celku se ale daří. Od posledního jednání hráčů s majiteli v sezoně 2004/5, kdy hráči ustoupili, její výnosy vzrostly asi o jednu miliardu dolarů.

Poslední jednání mezi oběma stranami sporu označovaného za souboj milionářů s miliardáři se uskutečnilo ve čtvrtek.

Nepomohla ani neformální schůzka

Bylo ale neúspěšné. V poslední den platnosti staré smlouvy se pak již žádná formální jednání mezi hráči a kluby neuskutečnila.

Nejslavnější hokejová liga nezadržitelně směřovala k další výluce, byť se ještě v sobotu neformálně na obědě sešel vyjednávač hráčů Steve Fehr se zástupcem komisionáře NHL Billem Dalym.

Výluka nastala o půlnoci ze soboty na dnešek místního času na východním pobřeží severoamerického kontinentu (06:00 SELČ), kdy přestala platit kolektivní smlouva.

Jágr s Plekancem za Kladno už ve středu

Zapojení hráčů z NHL do extraligy bude pravděpodobně několik dnů trvat. Hokejisté si musí vyřídit smlouvy, kluby jim musí zařídit a hlavně zaplatit pojistky.

O krok napřed jsou v Kladně, kde se s posilami ze zámoří počítalo už dlouho. Proto se již ve středu dresu Rytířů objeví Jaromír Jágr po boku s Tomášem Plekancem.

Navíc to bude v pražské O2 Aréně, aby zápas vidělo co nejvíce fanoušků. Kladno tu bude hostit Slavii. Oba týmy tak vlastně budou hrát "doma".  

"Jde o výjimečnou sportovní událost a věříme, že o ni bude velký zájem. Chceme nabídnout skvělý zážitek co nejvíce fanouškům a propagovat kladenský hokej s jeho nejlepšími hráči i mimo naše město," uvedl výkonný ředitel Rytířů Kladno Václav Bartoš.

Pokud bude výluka NHL delší, netají se vedení kladenského klubu plány na angažování většího počtu českých legionářů. 

Vedle Jágra s Plekancem mohou přicestovat Jakub Voráček z Philadelphie, Michael Frolík z Chicaga, Jiří Tlustý z Caroliny, obránci Tomáš Kaberle z Montrealu, Marek Židlický z New Jersey či brankář Ondřej Pavelec z Winnipegu.

 

Právě se děje

Další zprávy