Dánsko přetlačilo Itálii 2:1, Švýcaři zvládli přestřelku s Kazachstánem

17. 5. 2022 17:56
Hokejisté Dánska porazili na mistrovství světa v Helsinkách Itálii 2:1 a připsali si ve skupině A druhou výhru ze tří utkání. Rozhodl o tom v čase 41:46 útočník Mathias Bau Hansen. Italové ani ve třetím vystoupení na turnaji nebodovali.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dánové po úvodní kanonádě proti Kazachstánu (9:1) a následné vysoké prohře se Švýcarskem (0:6) splnili proti Italům po boji roli favorita. Soupeř ale dlouho odolával. Italové, kteří si připsali porážky se Švýcary (2:5) i s Kanadou (1:6), odolali při Petanově trestu a v 15. minutě za ně nebezpečně pálil z kruhu Insam.

V čase 15:54, právě při Insamově trestu, už ale Seveřané otevřeli skóre. Přes stínícího Bau Hansena se trefil z levého kruhu Nikolaj Ehlers.

Zvýšit mohl opět útočník Winnipegu po 32 sekundách druhé části, ale v šanci jej fauloval brankář Bernard. V oslabení navíc vyhodil puk do hlediště Petan a Dánové měli na 27 sekund i přesilovku pěti proti třem, ale Italové se ubránili.

Dánové před polovinou utkání nevyužili ani další početní výhodu při Frigově pobytu na trestné lavici. Ve 32. minutě po zadovce Nikolaje Ehlerse zpoza branky minul odkrytou branku Blichfeld.

Po Stormově faulu nevyužili Italové svou první přesilovku v utkání, ale přesně minutu před koncem druhé části už po 36 sekundách Poulsenova vyloučení vyrovnali. Hannoun vrátil puk mezi kruhy Petanovi, který sebral Dahmovi čisté konto.

Po 106 sekundách závěrečného dějství opět vedli Dánové. Meyer přihrál zpoza branky Bau Hansenovi, jenž zblízka překonal Bernarda. V 55. minutě mohl vyrovnat DiPerna, který z pravého kruhu trefil protější tyč. Nepovedlo se to ani při Meyerově vyloučení. V závěru ulehčil Dánsku bránění těsného náskoku také Frankův trest.

Švýcarsko tlačí v tabulce na Kanadu

Hráči Švýcarska porazili 3:2 Kazachstán a vyhráli tak i třetí zápas na turnaji. S devíti body jsou druzí ve skupině A, jen o skóre za vedoucí Kanadou. Kazaši prohráli potřetí, k premiérovému bodovému zisku jim nepomohlo ani 40 zákroků brankáře Andreje Šutova.

Favorita mohl hned v úvodu posunout do vedení Malgin, ve 2. minutě ale trefil jen tyč. A předznamenal tím ofenzivní trápení Švýcarů. Ti měli sice více ze hry, častěji stříleli, recept na spolehlivě chytajícího Šutova se jim ale nedařilo najít. Nepřekonal jej ani Meier v polovině první třetiny.

Ve druhé části Švýcaři zvýšili aktivitu a ve 24. minutě otevřel skóre nejproduktivnější hráč týmu Malgin, ke kterému se odrazila Kurashevem tečovaná střela. Ústřední postavou utkání byl i nadále Šutov, který v prostřední dvacetiminutovce musel čelit 22 střelám, inkasoval ale jen dvakrát. Po Malginovi jej překonal jen Simion ve 35. minutě.

Kazaši výrazně zahrozili na začátku třetí části, Michajlis ale nedokázal zakončit do odkryté branky. Ve 46. minutě ale již Aeschlimann inkasoval, když jej po chybě Meiera překonal z brejku v oslabení obránce Blacker.

V 56. minutě posunul favorita k výhře nejzkušenější hráč Švýcarů Ambühl, který připravil třetí gól pro Herzoga. O dvě minuty později ale Aeschlimann podcenil střelu Orechova a zadělal na menší drama. Vyrovnat se ale Kazachstánu nepodařilo.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Helsinky):

Itálie - Dánsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 39. Petan (Hannoun, Miglioranzi) - 16. Ehlers (Blichfeld, Bau Hansen), 42. Bau Hansen (Meyer). Rozhodčí: Dehaen (Fr.), Šír (ČR) - Seewald (Rak.), Špůr (ČR). Vyloučení: 6:3. Vyuižití: 1:1. Diváci: 2557.

Itálie: Bernard - Miglioranzi, Pietroniro, Spornberger, Di Perna, Glira, Gios, Casetti - Frank, Mantenuto, Petan - Mantinger - Sanna, S. Kostner, Frigo - McNally, Hannoun, Deluca - Insam, D. Kostner, Traversa - Magnabosco. Trenér: Greg Ireland.

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, Kristensen, Larsen, N. Jensen, M. Jensen - N. Ehlers, F. Nielsen, Blichfeld - Scheel, Regin, Storm - P. Bjorkstrand, Bau Hansen, Meyer - Aagaard, Jakobsen, Poulsen - Asperup. Trenér: Heinz Ehlers.

Švýcarsko - Kazachstán 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 24. Malgin (Kurashev, Siegenthaler), 35. Simion, 56. Herzog (Ambühl) - 46. Blacker, 58. Orechov (N. Michajlis, Valk). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Stano (SR) - Beresford (Brit.), Zunde (Lot.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2858.

Švýcarsko: Aeschlimann - Siegenthaler, Kukan, Moser, Fora, Glauser, Geisser, Egli, Marti - Meier, Hischier, Kurashev - Suter, Simion, Malgin - Ambühl, Herzog, Corvi - Miranda, Bertschy, Riat. Trenér: Patrick Fischer.

Kazachstán: Šutov - Svedberg, Samat Danijar, Blacker, Orechov, Beketajev, Metalnikov, Šalapov - Akolzin, Šesťakov, Ševčenko - N. Michajlis, Valk, Panjukov - Starčenko, Savickij, Sagadějev - Petuchov, Gurkov, Asetov - Rachmanov. Trenér: Jurij Michajlis.