Osmnáctiletý Kakko hattrickem pokořil Slováky, Dánové přetlačili Francii po nájezdech

Aktualizováno 11. 5. 2019 22:55
Druhý zápas s favoritem už Slovákům nevyšla. Domácí hokejisté na mistrovství světa v Košicích prohráli 2:4 s Finskem. Nenavázali tak na páteční výhru proti USA. Hokejisté Dánska porazili v úvodním utkání šampionátu Francii 5:4 po samostatných nájezdech. Němečtí hokejisté porazili ve svém prvním zápase na mistrovství světa v Košicích Velkou Británii 3:1.
Slováci s Finskem prohráli
Slováci s Finskem prohráli | Foto: Reuters

Do první větší šance Finů proti domácím se dostal Ojamäki, brankář Čiliak, který dostal tentokrát přednost před Rybárem, si ale s jeho tečí poradil. I díky tomu se Slováci mohli dostat do vedení.

V 11. minutě, dvě sekundy po skončení přesilové hry, dorazil Černák Sekerovu střelu, kterou dokázal Lankinen jen vyrazit.

Seveřané ale ještě v první části vývoj zápasu otočili. Nejprve se v početní výhodě prosadil Lindbohm a poté se prosadil Kakko.

Zvýšit vedení Finů mohl Savinainen, jehož teč ale skončila jen na tyči. Slováci přežili i další nebezpečné situace před svou brankou a 40 sekund před koncem se jim podařilo vyrovnat. Po Studeničově tyči se prosadil Marinčin, jehož gól ale rozhodčí dlouho a nadvakrát řešili u videa.

Finové se ve třetí části opět dostali do vedení a zasloužil se o to znovu Kakko. Jeden z největších talentů světového hokeje se postaral i čtvrtý gól svého týmu, když využil power play soupeře a dovezl puk do odkryté branky. Slováci ani přes enormní snahu nenavázali na páteční výhru nad USA.

Francouzi obrali Dány o bod

Jako první skórovali Dánové, ale rozhodčí trefu Poulsena neuznali pro příliš mnoho hráčů Francie na ledě. Následnou přesilovou hru Dánsko nevyužilo a v 9. minutě samo v oslabení inkasovalo. Puk za záda brankáře Dahma dotlačil Bertrand.

V závěru první třetiny ale Seveřané stav otočili. Nejprve se při hře čtyři na čtyři prosadil individuální akcí Storm, o 50 sekund později přidal druhý gól v početní výhodě Markus Lauridsen.

K vyrovnání Francii pomohlo Dahmovo zaváhání, střelou z poloviny hřiště jej totiž překvapil obránce Dame-Malka. Ve 28. minutě Boedker neproměnil trestné střílení a i díky tomu mohli Francouzi navýšit své vedení. Góly se o to postarali Fleury a v přesilovce Claireaux.

Dánům se ale následně povedl podobný kousek. Ještě ve druhé části snížili na 3:4 a ve 47. minutě vyrovnal Jesper Jensen. A protože v 53. minutě trefil Rech jen tyč, utkání se prodlužovalo. Vítěze však nakonec určily až samostatné nájezdy, ve kterých se více vedlo Dánsku. Zatímco oni proměnili tři pokusy ze čtyř, Francie jen dva.

Britové se vzpírali

Německý favorit rozhodl druhé sobotní utkání základní skupiny A až dvěma góly v rozmezí 84 sekund třetí třetiny, kdy si proti nováčkovi elitní kategorie vypracoval rozhodující náskok. Dvě asistence si připsal Matthias Plachta, gólově se prosadila i hvězda Edmontonu Leon Draisaitl.

Britové se mezi elitou představili po 25 letech a od první minuty měl střeleckou převahu jejich soupeř. Výrazné šance si však Němci nevytvářeli. Brankář Bowns chytal spolehlivě. Jeho protějšek Niederberger moc práce neměl, v závěru první třetiny jej ale prověřil osamocený Mosey.

Stříbrný tým z loňských olympijských her v Pchjongčchangu byl i nadále střelecky aktivnější, Bowns byl ale pozorný. Prvního gólu se favorit dočkal až 39 sekund před koncem druhé dvacetiminutovky, kdy obléhání britské branky ukončil přesnou střelou obránce Seider.

Gól ale klid na německé hokejky nepřinesl. Ve 44. minutě chyboval Draisaitl, Hammond vystihl jeho lehkovážnou rozehrávku a vyrovnal.

Němci ale nakonec první velké překvapení turnaje nedopustili. V 51. minutě přesně s koncem přesilové hry překonal Bownse pohotově dorážející Ehliz a o 84 sekund později odčinil své předešlé zaváhání přesnou střelou Draisaitl.

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku:

Skupina A (Košice):

Slovensko - Finsko 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Černák (Sekera, Pánik), 40. Marinčin (Studenič, Jaroš) - 15. P. Lindbohm (Savinainen, Rajala), 17. Kakko (Mikkola, Manninen), 50. Kakko (Mikkola), 60. Kakko (Manninen). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Sidorenko (Běl.) - R. Jensen (Dán.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 7421.

Slovensko: Čiliak - Sekera, Černák, Marinčin, Jaroš, Fehérváry, Ďaloga, Koch, Čajkovský - Pánik, Krištof, Tatar - Studenič, Sukel, Nagy - Lantoši, Zigo, Daňo - Liška, Buc, Lunter. Trenér: Craig Ramsay.

Finsko: Lankinen - M. Lehtonen, Ohtamaa, P. Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski, M. Koivisto, Hakanpää - Rajala, Ilomäki, Savinainen - Pesonen, Manninen, Kakko - Kiviranta, Tyrväinen, Ojamäki - Sallinen, Lammikko, Anttila. Trenér: Jukka Jalonen.

Dánsko - Francie 5:4 po sam. náj. (2:1, 1:3, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Storm, 20. M. Lauridsen (Storm, J. Jensen), 36. Eller (Boedker), 47. J. Jensen (Nicklas Jensen, Meyer), rozhodující nájezd Storm - 9. Bertrand (Claireaux, Hecquefeuille), 25. Dame-Malka, 33. Fleury (T. Bozon, Hecquefeuille), 34. Claireaux (Rech, T. Bozon). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Tufts (USA) - Ondráček (ČR), Goljak (Běl.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 6190.

Dánsko: Dahm - O. Lauridsen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, Lassen, Nicholas Jensen, Larse, Bruggisser - Storm, Eller, Nicklas Jensen - Madsen, Regin, Boedker - Bau, J. Jensen, Meyer - Poulsen, Jakobsen, Olesen. Trenér: Heinz Ehlers.

Francie: Hardy - Dame-Malka, Manavian, Chakiachvili, Thiry, Gallet, Hecquefeuille, Janil - Bertrand, Ritz, Perret - Fleury, Claireaux, T. Bozon - Rech, Texier, Treille - Valier, Berthon, Leclerc - Di Dio Balsamo. Trenér: Philippe Bozon.

Německo - Velká Británie 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 40. Seider (Seidenberg), 51. Ehliz (Plachta), 53. Draisaitl (Plachta, Eisenschmid) - 44. Hammond. Rozhodčí: Gouin (Kan.), Hribik (ČR) - Malmqvist (Švéd.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 6866.

Německo: Niederberger - M. Müller, Holzer, Seidenberg, Seider, Schopper, Nowak, Reul - Eisenschmid, Draisaitl, Plachta - Mauer, Kahun, Tiffels - Pföderl, Hager, Ehliz - Bergmann, Fauser, Noebels. Trenér: Toni Söderholm.

Velká Británie: Bowns - O'Connor, D. Phillips, Richardson, Lee, Ehrhardt, Mosey, Swindlehurst, Billingsley - Betteridge, Perlini, Farmer - Dowd, Hammond, Lake - J. Phillips, Davies, Lachowicz - Shields, Myers, Kirk. Trenér: Peter Russell.