Antonín Vavrda Antonín Vavrda
14. 5. 2012 18:44
Masalskis padá na bránu v zápase Lotyšsko - Dánsko.
Masalskis padá na bránu v zápase Lotyšsko - Dánsko. | Foto: Reuters

Stockholm - Čeští hokejisté ani na 76. mistrovství světa nebudou chybět v play off. O jejich postupu definitivně rozhodla porážka Lotyšska 0:2 s Dánskem.

Zatímco slovenští hokejisté si budou muset vybojovat čtvrtfinálovou účast na letošním světovém šampionátu sami v posledním duelu s Francií, čeští hráči půjdou do souboje s Německem už s jistotou play off v kapse.

Úterní zápas s Německem tak rozhodne pouze o tom, proti komu z dvojice Švédsko-Rusko se Hadamczikovi svěřenci v klíčovém boji šampionátu postaví!

Lotyšsko duel nezvládlo

Lotyši totiž v odpoledním souboji s houževnatými potomky Vikingů ukázali, jak se o čtvrtfinále nebojuje. Jen díky fantastickému Masalskisovi prohrávali ve 25. minutě pouze 0:1, zásluhou přesné střely z mezi kruží Mortena Greena.

A jelikož si i Dánové uvědomovali, co je jejich největší překážkou v zápase, ve 34. minutě Greenův jmenovec Madsen fauloval Masalskise tak, že mu při pádu spadla helma.

"Faul to byl, ale neudělal jsem to úmyslně," kál se po zápase v rozhovoru s reportérem ČT hříšník. Pravdou zůstává, že lotyšský brankář byl po srážce pořádně otřesený a i díky tomu dosáhli Dánové na druhý gól.

Madsen po návratu z trestné lavice uklidil pohodlně za Masalskise kotouč, který nedokázal do bezpečí odpálit jeden z lotyšských beků. Jednička Nolanova výběru se totiž v té chvíli ještě vzpamatovávala z předešlého zákroku.

Bez Masalskise na obrat Lotyši neměli

"Určitě mi to pomohlo, bylo vidět, že je trochu otřesený a po zákrocích se pomaleji dostával do optimálního postavení," souhlasil s tímto názorem i Madsen.

Masalskis poté už do třetí třetiny nenastoupil a Dánové mohli s klidem hájit své dvoubrankové vedení a české čtvrtfinálové razítko.

Lotyšsku na zvrat nezbyly síly ani energie, což názorně dokázali při závěrečné power play ještě znásobené o vyloučení Greena. Během více jak minutové hry 6 na 4 se nedostali ani jednou k přímému ohrožení dánského brankáře Andersena.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina B (Stockholm):

Lotyšsko - Dánsko 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Green (Hardt), 36. Madsen (Eller). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Brüggemann (Něm.) - Arm (Švýc.), Dussureault (Kan.). Vyloučení: 5:6, navíc J. Jensen (Dán.) 10 min. Bez využití. Diváci: 2197.

Lotyšsko: Masalskis (41. Jučers) - K. Redlihs, Galvinš, Cibulskis, Bartulis, Pujacs, Sotnieks - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Cipulis, Širokovs - Meija, Berzinš, Keninš - Saulietis, Štals, K. Jass - Dzerinš. Trenér: Ted Nolan.

Dánsko: Andersen - Larsen, Lassen, D. Nielsen, M. Boedker, J. B. Jensen, Hersby, K. Jensen - Eller, F. Nielsen, Hansen - Hardt, Green, Starkov - J. Jensen, Jakobsen, Madsen - Poulsen, Moeller, Storm. Trenér: Per Bäckman.

1. Rusko 6 6 0 0 0 23:8 18
2. Švédsko 6 5 0 0 1 25:15 15
3. Česká republika 6 3 1 0 2 16:10 11
4. Norsko 6 3 0 1 2 27:17 10
5. Lotyšsko 6 2 0 0 4 11:15 6
6. Německo 6 2 0 0 4 13:23 6