Další přetahovaná! Kanada porazila Finy až v prodloužení

16. 2. 2014 20:19
Hokejisté Kanady porazili Finsko v posledním zápase skupiny B na olympijských hrách 2:1 po prodloužení.
Drew Doughty se raduje z prvního gólu
Drew Doughty se raduje z prvního gólu | Foto: Reuters

Soči - Velká hokejová přetahovaná se strhla na olympijských hrách v Soči mezi Kanadou a Finskem, kterou vyhráli Javorové listy až v prodloužení 2:1. O oba góly se postaral Drew Doughty.

Díky dobrému celkovému skóre si postup ale jakožto nejlepší tým z druhých míst zajistili rovněž Seveřané na úkor domácích Rusů a Švýcarů, kteří stejně jako tým Suomi nasbírali ve skupině šest bodů.

První větší příležitost přinesl závěr sedmé minuty, kdy finský gólman Rask zneškodnil Weberův pokus i následnou Bergeronovu dorážku. Chvilku poté Tavares tečoval nahození od modré čáry, puk přistál na finské brance, kolem projíždějící Nash klepl shora do síťky a puk se po Raskových zádech skutálel za brankovou čáru. Sudí gól ale po poradě s videorozhodčím neuznali.

Ve 14. minutě už šla ale Kanada do vedení zcela "legálně". Trest Immonena ukončil střelou na bližší tyč Doughty. Zvýšit mohl Kunitz, jenže Rask byl proti. Další možnost měl Toews po objetí branky, ale puk zůstal pod Raskem. Český sudí Jeřábek se opět raději rozhodl pro konzultaci s kolegou u videa, ten však kotouč za brankovou čárou neviděl.

Partie, v níž by jeden ze soupeřů mohl přijít o přímý postup mezi nejlepší osmičku pouze hodně vysokou porážkou, plynula ve druhé části relativně poklidně. Pietrangelo nedokázal před její polovinou gólově zakončit povedenou kombinaci, ve 35. minutě se Carter protáhl před Raska, jenže puk mu při bekhendové střele sklouzl z hole a minul. Naopak přesně po 38 odehraných minutách vyrovnal pohotově tečující Ruutu.

Ve třetí třetině znovu neuspěl Toews, rozdílovou trefu měl na holi v 53. minutě i Perry, při zakončení bez přípravy do poloodkryté branky však netrefil puk podle svých představ a ten skončil těsně mimo. Ještě půl minuty před vypršením základní hrací doby mohl odvrátit prodloužení Vlasic, jenže Rask lapačkou jeho ránu se štěstím vyrazil.

V nastavované pětiminutovce měl nejprve obrovskou šanci Salo, vychytal ho ale gólman Price. V čase 62:32 prostřelil Doughty střelou po ledě Raska a zajistil Kanadě bod navíc.

Veškeré informace k hokejovému turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

XXII. zimní olympijské hry v Soči:

Hokej - muži:

Skupina A:

Finsko - Kanada 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 38. T. Ruutu (J. Jokinen, Väänänen) - 14. Doughty (S. Weber, Crosby), 63. Doughty (Carter). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Pollock - Kovachik (oba Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 1:1. Využití: 0:1. Diváci: 11.263.

Finsko: Rask - Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, Väänänen, Kukkonen - Selänne, Mikael Granlund, Immonen - T. Ruutu, O. Jokinen, Korpikoski - J. Jokinen, Kontiola, Aaltonen - Komarov, Pihlström, Lehterä. Trenér: Erkka Westerlund.

Kanada: Price - S. Weber, Keith, Vlasic, Doughty, Pietrangelo, Bouwmeester, Hamhuis - Benn, Crosby, Bergeron - Perry, Getzlaf, Duchene - Carter, Toews, Marleau - Nash, Tavares, Kunitz - Sharp. Trenér: Mike Babcock.