Hokejista Ton přiznal plat: Špičkoví hráči berou 4 miliony

Adam Sušovský Adam Sušovský
16. 1. 2013 12:54
Hokejista Petr Ton Aktuálně.cz přiznal, jaký má ve Spartě plat. Ročně si v extralize vydělá zhruba 4 miliony korun.
Špičkoví hokejisté včetně Petra Tona si v extralize vydělají 3 až 4 miliony korun za rok
Špičkoví hokejisté včetně Petra Tona si v extralize vydělají 3 až 4 miliony korun za rok | Foto: Eduard Erben

Praha - Útočník Sparty Petr Ton v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz otevřeně přiznal, kolik si v Česku vydělá špičkový hokejista. To je na tuzemské poměry výjimečný počin. Před Tonem v extralize o tom, kolik bere, byl ochoten mluvit jen obránce Lukáš Krajíček.

"Špičkoví hokejisté si v extralize vydělají zhruba 3 až 4 miliony korun hrubého za rok," řekl Ton.

Letos čtyřicetiletý útočník sám do takové skupiny bezesporu patří. Stejně jako například plzeňský Tomáš Vlasák, třinečtí Radek Bonk a Václav Varaďa, nebo liberecký Petr Nedvěd. Ton narozdíl od zmiňovaných hráčů nikdy nehrál v NHL, ale má své kvality.

Se Spartou má dva tituly a dlouhá léta patří k největším osobnostem ligy. Dvakrát byl její nejlepší střelec, vyhrál i kanadské bodování a působil šest let ve finské lize.

"Já mám v Třinci 600 tisíc měsíčně," řekl před dvěma lety v současnosti obránce Minsku Lukáš Krajíček.

Ton a Krajíček zůstávají dost osamocení, pokud jde o prozrazování platů. Jiní čeští hokejisté výplaty spíše, nebo dokonce úzkostlivě, tají.

V extralize totiž neplatí pravidlo o zveřejňování příjmů jako třeba v NHL. Že tam Jaromír Jágr pobírá nezdaněných 4,5 milionu dolarů, zatímco jeho o generaci mladší spoluhráč Radek Faksa by bral (pokud by na kempu uspěl a za Dallas v sezoně skutečně hrál) stejně jako Roman Červenka z Calgary v základu "pouze" 900 tisíc, není žádným tajemstvím.

V zámoří je to součást marketingu, který na sportovní show láká diváky. Stačí zadat jméno hráče do googlu a hned znáte výši platu jakéhokoliv borce včetně bonusů. Zatímco Faksa si může i s nimi dohromady vydělat 1,4 milionu, plat Červenky se vyšplhá téměř ke čtyřem milionům.

V Česku a ani třeba v ruské KHL to ale zatím takto nefunguje.

I v Rusku se však dá během kariéry skvěle finančně zajistit. Podle informací, které má Aktuálně.cz k dispozici, bral třeba v současnosti nejlepší útočník extraligy Martin Růžička loni v Chabarovsku v přepočtu 2,5 milionu korun za měsíc.

I jeho příklad potvrzuje odhady, že rozdíl v platové hladině mezi extraligou a KHL se pohybuje zhruba v poměru 1:5.

Podobně jako u hokejistů i v tuzemském fotbale jsou platy tabu.

Deník Insider nedávno napsal, že výše průměrného platu útočníka základní sestavy ve Spartě je "pouze" 150 tisíc měsíčně. To je zhruba trojnásobek sumy, jakou svým útočníkům vyplácí kluby jako Baník Ostrava nebo Mladá Boleslav. Deník Insider (čtěte ZDE) se k přiznáním klubů, jak platí své hráče, dostal díky žádosti soudu projednávajícího finanční těžkosti fotbalisty Pospěcha.

Zajímá i vás, kolik si hokejisté a fotbalisté v Česku za show, kterou divákům nabízí, vydělají? Měly by být jejich příjmy podobně jako v zámoří veřejné? Debatujte na našem facebookovém profilu ZDE.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy