Mladý Faksa rozhodl první duel Dallasu proti St. Louis. Branku dal také Hertl

Aktualizováno 30. 4. 2016 9:46
Český mladík Radek Faksa rozhodl duel svého Dallasu proti Nashvillu. Faksa brankou a asistencí rozhodl o hubené výhře 2:1. Branku vstřelil taktéž Tomáš Hertl, který pomohl San Jose k výhře 5:2 na Nashvillem.
Radost hokejistů Dallasu.
Radost hokejistů Dallasu. | Foto: Reuters

New York - Český hokejista Radek Faksa zařídil v úvodním utkání druhého kola play off NHL gólem a asistencí výhru Dallasu 2:1 nad St. Louis a byl vyhlášen největší hvězdou zápasu. Dvaadvacetiletý útočník rozhodl zápas v čase 55:12, kdy v přečíslení dorazil střelu Aleše Hemského. Gól dal také Tomáš Hertl, jenž pomohl svému San Jose k vítězství proti Nashvillu 5:2.

Vyrovnanou bitvu rozsekla česká spolupráce

"Sehráli jsme to dobře. Alex Goligoski začal hezkou přihrávkou (z obranného pásma na rozjetého Faksu) a Hemský se s pukem výborně natlačil před branku a vystřelil. Oba to udělali výborně, já už jen doklepl kotouč," popsal Faksa vítězný gól, po němž v euforii přiložil ruku k uchu, aby vyburcoval diváky k co největšímu řevu. "Z každého gólu jsem nadšený, možná až příliš. Byl to skvělý pocit," dodal.

I první gól Dallasu padl v polovině utkání z rychlého protiútoku. Faksa střílel po přihrávce Johna Klingberga z mezikruží a jeho pokus doklepl do odkryté branky Antoine Roussel. "Jejich nasazení bylo celý zápas skvělé. Po vyrovnávacím gólu St. Louis jsme potřebovali, abychom je zase zatlačili a oni to vzali na sebe," těšilo trenéra Dallasu Lindyho Ruffa.

Hosté, kteří v předchozí sérii vyřadili obhájce Stanleyova poháru Chicago, vyrovnali v 52. minutě zásluhou Kevina Shattenkirka, jehož střela z vrcholu levého kruhu prošla do branky za cinkotu tyčky. Zanedlouho ale vrátil domácím vedení Faksa, který vstřelil vítězný gól i v úvodním utkání prvního kola play off proti Minnesotě a v celé sérii nakonec zaznamenal v šesti duelech dva body za branku a přihrávku.

Centr třetí řady Dallasu si přenesl do vyřazovacích bojů skvělou formu z konce základní části, kdy v posledních devíti zápasech čtyřikrát skóroval. "Prožívá teď skvělé období. Užívá si každou minutu, vidíte to na jeho hře. Do týmu vnáší nadšení, široký úsměv a ochotu udělat cokoli, abychom vyhrávali. Jeho přístup je až nakažlivý," řekl na adresu českého útočníka Ruff.

Hostující hráči přiznali, že prohráli více osobních soubojů a ve hře o dobrý výsledek je držel brankář Brian Elliott, který kryl 40 střel. "Byl to první zápas série, velmi důležitý. Chtěli jsme ho dobře začít a to se nám povedlo. Do moc šancí jsme je nepustili," pochvaloval si Faksa.

Hertl důležitým gólem nastartoval obrat

Nashville postoupil z prvního kola přes favorizovaný Anaheim a po dvou třetinách vedl gólem Mikea Fishera 1:0. Jenže v úvodu poslední části nastartoval obrat San Jose trefou v přesilové hře Hertl, na něhož navázali Joel Ward a Logan Couture. Hosté v závěrečné hře bez brankáře snížili Ryanem Johansenem, jenž další risk už jim nevyšel a dvakrát inkasovali do prázdné klece.

"Až příliš často jsme ztráceli puk a nechali se vylučovat. Tím jsme je nakopli," komentoval hostující Johansen porážku, v níž Nashville inkasoval všech pět branek v poslední třetině. "Čtyřicet minut jsme nehráli v tempu, jak by se mi líbilo. Od třetí části už to bylo podle mých představ," řekl trenér San Jose Peter DeBo

2. kolo play off NHL:

Západní konference - 1. zápasy:

Dallas - St. Louis 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 30. Roussel (Faksa), 56. Faksa (Hemský) - 52. Shattenkirk. Střely na branku: 42:32. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Faksa (Dallas), 2. Elliott (St. Louis), 3. Lehtonen (Dallas).

San Jose - Nashville 5:2 (0:0, 0:1, 5:1)

Branky: 56. a 59. Couture, 43. Hertl, 52. Ward, 60. Wingels - 25. Fisher, 59. Johansen. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.026. Hvězdy zápasu: 1. Ward, 2. Couture, 3. Hertl (všichni San Jose).