Oceláři porazili Karlovy Vary a proskočili na čelo, Sparta kontrovala ve Zlíně

31. 1. 2021 18:45
Třinečtí hokejisté porazili ve 41. kole extraligy na svém ledě Karlovy Vary 6:3 a vyhráli sedmé z posledních osmi utkání. Oceláři zůstávají na druhém místě, Sparta těžký duel ve Zlíně zvládla a vyhrála 4:2.
Michal Kovařčík zasadil Karlovým Varům dva zásahy
Michal Kovařčík zasadil Karlovým Varům dva zásahy | Foto: ČTK

Pražané uspěli popáté za sebou, ve čtyřech vzájemných soubojích v sezoně jim předposlední Berani neuzmuli ani bod. Domácí vedli, sparťanům se pak podařilo otočit z 0:1 na 3:1 během 99 sekund. První výhru oslavil v jejich dresu na druhý pokus brankář Alexander Salák.

Zlínští lídra tabulky ze začátku dokázali zaskočit a ve čtvrté minutě se ujali vedení po Vopelkově dorážce. Poté už ale Sparta herně dominovala. Berani museli do oslabení, což je proti Spartě vždy nebezpečné. Pražané početní výhodu zásluhou Janduse v poslední vteřině Okálova trestu využili a udrželi si bilanci, při níž v průměru každý zápas vstřelí jeden přesilovkový gól.

"Roman Horák na sebe skvěle navázal dva hráče a poslal mi puk. Byl jsem sám před brankářem, který navíc byl v celkem blbé pozici, takže už jen stačilo zvednout puk. Naštěstí jsme pak přidali ještě další branky. Možná tomu také přispěly zdravotní problémy brankáře. Nevím, jestli to mohlo být i tím," řekl obránce Martin Jandus.

Uplynula přesně minuta a hosté už vedli. Nahrávka Vitoucha putovala brankovištěm přes několik hokejek, až nakonec zblízka skóroval Kudrna. Berani, kteří mají na marodce už tak gólmana Kašíka, navíc přišli ještě o dnešní jedničku Hufa, který údajně do utkání nenastupoval zcela zdravý. Při zákroku proti Kudrnově střele se zranil a musel odstoupit.

Do brány musel gólman Kořének, který v extralize debutoval a inkasoval hned z první střely. V čase 11:07 mu navíc vůbec nepomohla obrana; oba beci Gazda s Novotným vystartovali proti Rouskovi, ten však dokázal kotouč dostat na Tomáška, který už neměl těžkou práci.

"Připravuju se na každý zápas stejně, i když do něj jdu jako dvojka. Je to nejvyšší soutěž. Bylo to ale náročné, první kontakt s pukem byl gól. Snažil jsem se na to ale nemyslet. Celkově v první třetině jsem si na puk moc nesáhl. Ve druhé už jsem se do toho dostal, musím smeknout před klukama, jak mi pomohli. Jsem rád, že se mi naskytla šance si zachytat extraligu, že to mám za sebou, ale bohužel to není premiéra s výhrou," uvedl dvacetiletý Michal Kořének.

Zlín ale přeci jen na tři direkty v krátkém rozmezí 99 dokázal zareagovat. Košťálek v závěru třetiny nedostal puk z pásma a při Zlínu následně stálo i štěstí, když Gazdovu střelu sice Salák vyrazil, ale jen do brusle Karafiáta, od níž si kotouč našel cestu do brány.

Zatímco prvních dvacet minut přineslo mnoho zajímavého, prostřední dějství byl spíš boj. Sparta sice měli podstatně více ze hry, třetinu vyhrála 14:4 na střely, ani jeden z pokusů však nebyl vyloženou šancí. Vedle Okálova trestu z osmé minuty se navíc vůbec nevylučovalo.

Pražané si tak na trefu, která jim dodala klid, museli počkat až do 42. minuty. Pech vyjel s pukem zpoza branky a překvapil zlínského gólmana střelou mezi betony. Poté se mohl podruhé prosadit Kudrna, Kořének jej ale tváří v tvář vychytal. Berani se sice ještě ve zbytku utkání snažili duel alespoň zdramatizovat, soupeř je ale k ničemu nepustil. Domácí se nakonec ani nedostali ke hře bez gólmana. Sparta tak porazila Zlín popáté za sebou, aniž by za tu dobu přenechala Beranům nějaký bod.

"Sice jsme prohrávali, poté nám tam ale rychle za sebou napadaly tři góly. I přesto však byla první třetina od nás asi nejhorší, taková ospalá. Od druhé části už jsme to zlepšili a byl z toho spíše boj. Díky gólu na 4:2 jsme se uklidnili a zápas jsme kontrolovali až do konce," prohlásil kouč Sparty Josef Jandač.

Drtivá druhá třetina

Oceláři získali klíčový náskok během 29. až 33. minuty, kdy třemi brankami zlomili nerozhodný stav 2:2. Domácí využili tři přesilové hry. Pod vítězství se podepsali dvěma zásahy Michal Kovařčík a třemi přihrávkami Michael Špaček. Energie prohrála popáté z posledních šesti zápasů.

"Hráli jsme dobře v útočném pásmu, hlavně první dvě třetiny. Vytvářeli jsme si spoustu šancí a super bylo, že jsme ve druhé třetině odskočili o tři branky," řekl k utkání třinecký trenér Václav Varaďa.

Hostující asistent trenéra Tomáš Mariška souhlasil. "Zápas se zlomil ve druhé třetině, kdy jsme kvůli našim čtyřem faulům inkasovali tři branky. Ve hře v pěti jsme obstáli, zápas nás stála nedisciplinovanost. Byly to zbytečné fauly, žádné zásadní věci, jež by řešily nějaké ohrožení branky."

Domácí hráli bez Leiera, kterému vedení klubu neprodloužilo smlouvu, ale poprvé s posilou Freibergsem. Na druhé straně nebyl ani na střídačce gólman Novotný, který v minulém utkání skóroval. V brance ho nahradil sedmnáctiletý Hamrla, který čelil 51 střelám.

Začalo se zostra. Hosté se už po pár sekundách dostali do přečíslení dva na jednoho, ale ani nevystřelili. Další střídání už Třinec vedl. Musilovo nahození od pravého mantinelu tečoval Michal Kovařčík. Karlovy Vary vyrovnaly v sedmé minutě zásluhou uzdraveného Vondráčka. Poté se zapotil a párkrát vyznamenal Hamrla. Jednou měl i obrovské štěstí, že Kurovský, který zakončoval do prázdné branky, trefil jen tyč.

Třinec se prosadil až ve druhé třetině, už po 13 sekundách skóroval po vyhraném buly Gernát střelou od modré čáry. Slovenský bek dal desátý gól v sezoně. Domácí velmi rychle vedení ztratili. První přesilovou hru zápasu využil Flek střelou zpoza pravého kruhu.

Hostům se stala osudnou chyba Šenkeříka, který ztratil ve středu hřiště puk a Kohout fauloval v úniku Kurovského. Trestné střílení proměnil Stránský, který si upevnil vedení v tabulce střelců 26. gólem v ročníku. Domácí vedení zvýraznili trefami Rodewalda a Michala Kovařčíka v přesilových hrách.

"Přečkali jsme první třetinu a mysleli jsme si, že bychom mohli vydržet tlak domácích, ale bohužel se to nezvládlo. Udělali jsme pár faulů a Třinec to potrestal. Má dobrou přesilovku a neubránili jsme to. Trestné střílení a hned na to využitá přesilovka, to nás zlomilo a už jsme s tím nedokázali nic udělat," řekl hostující útočník Tomáš Vondráček, který se po zranění Fleka posunul ze čtvrté do druhé řady.

Flek podle twitterového účtu karlovarské Energie po střetu s protihráčem v průběhu druhé třetiny zůstává v třinecké nemocnici, dokud se jeho stav nezlepší.

Hosté se po rychlých gólech na nic extra nevzmohli, fair play gestem ale zaujal Šenkeřík, který odvolal vyloučení. Energie tím přišla o 31 sekund dlouhou přesilovou hru pět na tři.

Třinec začal i poslední třetinu rychlou brankou. Marcinko našel křížným pasem Růžičku, který ze své parkety v pravém kruhu upravil střelou bez přípravy na 6:2. Hosté se nevzdali, Weinhold v 51. minutě snížil a zápas mohl zdramatizovat Redlich. Jeho střelu z úniku vytěsnil lapačkou Štěpánek. V závěru ještě zazvonil na tyč domácí Roman. Až ve čtvrtém vzájemném utkání této sezony nezvítězili hosté.

"Věděli jsme, že to nebude jednoduché. Karlovy Vary výborně bruslí. Dodržovali jsme ale, co jsme měli a rozhodli jsme ve druhé třetině, ve které jsme dali několik gólů po sobě. Pomohli jsme si i přesilovkami, to se hned hrálo lépe," uvedl Špaček, který od příchodu z Finska odehrál za Třinec třetí zápas.

Trenér Varaďa o něm řekl, že roste každým zápasem. "Nemyslím si ale, že jsem ve formě. Abych se přiznal, už mi ke konci odcházely nohy," pousmál se Špaček.

PSG Berani Zlín - HC Sparta Praha 2:4 (2:3, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Vopelka (Fořt, Kubiš), 20. Karafiát (Gazda, J. Svoboda) - 10. M. Jandus (R. Horák), 11. A. Kudrna (D. Vitouch), 12. Tomášek (Rousek, O. Němec), 42. Pech (Buchtele, Říčka). Rozhodčí: Kika, Veselý - Brejcha, Frodl. Vyloučení: 1:0. Využití: 0:1. Bez diváků.

Zlín: Huf (11. Kořének) - Řezníček, Žižka, M. Novotný, D. Nosek, Suhrada, Gazda, Ferenc - Kubiš, Fořt, Vopelka - Okál, Fryšara, J. Svoboda - Sebera, P. Sedláček, Šlahař - Dufek, Karafiát, J. Ondráček. Trenér: R. Svoboda.

Sparta: Salák - Jurčina, Tomáš Dvořák, Němeček, Košťálek, Polášek, O. Němec, M. Jandus - Řepík, R. Horák, Sobotka - Tomášek, M. Sukeľ, Rousek - Říčka, Pech, Buchtele - A. Kudrna, D. Vitouch, Zikmund. Trenéři: Hořava a Jandač.

HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 6:3 (1:1, 4:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. M. Kovařčík (D. Musil, Michael Špaček), 21. Gernát (P. Vrána), 29. M. Stránský z trestného střílení, 31. Rodewald (Michael Špaček, Gernát), 33. M. Kovařčík (Michael Špaček, M. Stránský), 43. Martin Růžička (Marcinko, Hrňa) - 7. Vondráček (Osmík), 22. Flek (Šenkeřík), 51. Weinhold (Černoch, Kohout). Rozhodčí: Lacina, Vrba - Kis, Lučan. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:1. Bez diváků.

Třinec: J. Štěpánek - Gernát, M. Doudera, D. Musil, Freibergs, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský - Rodewald, Michael Špaček, M. Kovařčík - Kurovský, Marcinko, Hrehorčák - O. Kovařčík, Miloš Roman, Hrňa - Dravecký. Trenér: Varaďa.

Karlovy Vary: Hamrla - Weinhold, Šenkeřík, D. Mikyska, Plutnar, L. Zábranský ml., Pulpán, Klejna - Flek, Hladonik, O. Beránek - T. Mikúš, Skuhravý, Redlich - Kohout, Černoch, Koblasa - Osmík, Vildumetz, Vondráček. Trenér: Pešout.

Bílí Tygři Liberec - HC Olomouc 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Gríger (A. Najman) - 43. Ondrušek (Nahodil), 48. Ostřížek (Olesz, Škůrek). Rozhodčí: Hradil, Pilný - Ganger, Klouček. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Bez diváků.

Liberec: J. Pavelka - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, T. Hanousek, Derner - Lenc, Bulíř, Birner - A. Musil, Gríger, A. Najman - R. Pavlík, P. Jelínek, J. Vlach - Průžek, J. Šír, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Olomouc: Lukáš - A. Rutar, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Valenta, Vyrůbalík - Bambula, J. Knotek, J. Káňa II - Kunc, Nahodil, Klimek - Gřeš, Strapáč, Burian - Olesz, Kolouch, Ostřížek. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

České Budějovice - BK Mladá Boleslav 2:6 (0:3, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 28. D. Voženílek (Z. Doležal), 32. Plášil (Holec, D. Voženílek) - 10. J. Stránský, 13. Bernad (Dlapa, D. Šťastný), 17. Allen (A. Zbořil, Lunter), 21. D. Šťastný (A. Zbořil, Hrbas), 31. Kotala (Cienciala, Jääskeläinen), 50. J. Stránský (Flynn). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora - Komárek, Votrubec. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

České Budějovice: Strmeň - Plášil, Slováček, Š. Kubíček, Vydarený, Lytvynov, Štencel - Holec, D. Voženílek, Jonák - Z. Doležal, M. Toman, M. Forman - Alderson, R. Přikryl, Martin Novák - G. Ville, P. Novák, M. Beránek. Trenér: Prospal.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Hrbas, Dlapa, Bernad, Allen, Šidlík - D. Šťastný, A. Zbořil, Lunter - Kotala, Cienciala, Jääskeläinen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - J. Stránský, Bicevskis, J. Strnad. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Eberle, 36. Rob (F. Přikryl, Stříteský), 58. Kvasnička (Gulaš, Kodýtek). Rozhodčí: Horák, Pražák - Pešek, Malý. Vyloučení: 1:4, navíc Camara (Pardubice) 10 min. Využití: 1:0. Bez diváků.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, L. Kaňák, Stříteský, V. Lang, Jiříček, Vráblík, Kvasnička - Gulaš, Kodýtek, M. Lang - Pour, F. Suchý, Eberle - Malát, F. Přikryl, Michnáč - Dočekal, Rob. Trenér: Čihák.

Pardubice: Barulin - Nakládal, J. Kolář, J. Zdráhal, J. Mikuš, Bučko, Ďaloga, Vála - Blümel, Poulíček, Paulovič - Tybor, O. Roman, Camara - A. Kosticyn, O. Rohlík, R. Kousal - L. Horký, Matýs, Kusý. Trenér: R. Král.

Vítkovice Ridera - Mountfield HK 3:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Fridrich (Schleiss), 34. J. Hruška (Fridrich, Pyrochta), 55. Fridrich (Stach, Schleiss) - 13. Perret (Koukal), 19. Lev, 33. Smoleňák (Blain, Nedomlel), rozhodující sam. nájezd Cingel. Rozhodčí: Pešina, Obadal - Bryška, Axman. Vyloučení: 6:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Vítkovice: Dolejš - Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Pyrochta, R. Černý, Koch - Lakatoš, J. Hruška, Svačina - Dej, Flick, L. Krenželok - Schleiss, Stach, Fridrich - M. Kalus, Werbik, Mallet. Trenér: Holaň.

Hradec Králové: Mazanec - Blain, Nedomlel, Jank, Graňák, Šalda, F. Pavlík, Gaspar - Kevin Klíma, Koukal, Perret - Orsava, V. Růžička ml., J. Sklenář - Lev, Cingel, Smoleňák - Jergl, J. Veselý, Pilař. Trenér: V. Růžička st.

1. Sparta Praha 39 24 2 5 8 147:86 81
2. Třinec 38 22 4 5 7 137:99 79
3. Plzeň 39 19 4 6 10 123:96 71
4. Mladá Boleslav 38 18 5 6 9 123:91 70
5. Liberec 38 18 5 4 11 111:86 68
6. Hradec Králové 38 18 4 3 13 107:90 65