NHL má 14 dnů, pak může přijít o celou sezonu

Adam Sušovský
19. 10. 2012 13:00
"Pokud se NHL s odbory nedohodne do čtrnácti dnů, bude velká hrozba, že liga přijde znovu o celou sezonu," řekl Aktuálně.cz hráčský agent Robert Spálenka.
Foto: Reuters

Praha - Výluka v NHL pokračuje a odchod hvězd z extraligy do zámoří se odkládá. Jak dlouhá ale bude a je možné, že NHL vynechá celou sezonu podobně jako před osmi lety?

"Ukážou to následující dva týdny. Pokud se obě strany nedohodnou, začne být hrozba lockoutu do konce roku velká," řekl Aktuálně.cz hráčský agent ze společnosti Sport Invest Robert Spálenka.

Podle něj je nutné, aby komisař NHL Gary Bettman a vůdce NHLPA Donald Fehr našli společnou řeč co nejdřív. Nejen pro dobro soutěže, ale taky pro hráče, kteří nemají kde hrát.

Hráči mají Fehra, protože ekonomice nerozumí

Další vlna příchodů do Evropy se totiž očekávat nedá. Evropské ligy určily pevně dané limity počtu hráčů ze zámoří a ty už jsou plné. Kdo nenašel angažmá doteď, bude to mít v dalších dnech a týdnech hodně složité.

"Vše závisí na Fehrovi a Bettmanovi. Hráči do ekonomických situací na úrovni, která se teď řeší, nevidí. Proto si najali zkušeného odboráře Fehra, který má hájit jejich zájmy," vysvětlil Spálenka.

"Rozhodně to tedy není tak, že by se hráči sekli, chtěli víc a nechtěli za každou cenu hrát. Jde jim o to, aby si udrželi svou cenu," doplnil.

"Každý hráč, kterého se zeptáte, vám odpoví, že chce, aby NHL začala okamžitě."

Může Fehr ztratit důvěru hráčů?

Udržení své ceny ale stojí hráče každý měsíc miliony z vlastních kapes. Během výluky jsou totiž bez výplaty. Nemohlo by se tedy stát, že by časem Donald Fehr ztratil jejich důvěru hráči by právě kvůli platným smlouvám a jistotě svých výdělků ustoupili?

"Stát by se to samozřejmě časem mohlo. Ostatně tak skončila i výluka před osmi lety, kdy nakonec hráči přistoupili i na platové stropy. Je to v zájmu hlavně starších hráčů, které čekají poslední sezony v NHL. O tom, že by se ale něco podobného letos v nejbližší době opakovalo, ale zatím nemám žádné informace," odpověděl s úsměvem Spálenka.

Jednání o nové kolektivní smlouvě, která počítala se startem soutěže, krachla znovu po hodinovém jednání dnes v noci. Ani jedna ze stran totiž nechce ustoupit v otázce rozdělení příjmů.

Spálenka: Ustoupit musí obě strany

NHL požaduje, aby se od nové sezony příjmy dělily jedním dílem. Hráčská asociace NHLPA by ale přišla o hodně. Loni brala z 3,3 miliard 57 procent.

"Zatím mám z toho takový pocit, že kluby dělají vše proto, aby na dohodě prodělali jen hráči. Budou muset povolit," přemýšlí Spálenka.

"Ustoupit samozřejmě ale částečně budou muset taky hráči. Na druhou stranu jim ale rozumím. NHL je divadlo, které se točí okolo nejlepších hokejistů na světě. Ti mají svou cenu a nechtějí slevnit," dodal.

Šance, že by NHL zachránila celou sezonu (všech 82 zápasů) a liga by skutečně začala 2. listopadu je teď mizivá, ale stále existuje.

Blíží se zrušení Winter Classic, to znamená konec sezony...

Obě strany se znovu sejdou na začátku příštího týdne. Už v úterý 23. října by přitom mělo být jasno, co bude dál. Pokud se do úterý nedohodnou, budou další návrhy postupně obsahovat kratší a kratší základní část.

Šéf NHL Bettman dnes v noci přiznal, že se jednání nevyvíjí správným směrem a velmi rychle se blíží také čas, kdy bude muset NHL nejen osekat počet zápasů v sezoně, ale také zrušit lednové utkání pod širým nebem Winter Classic.

Pokud budou platit slova zámořských funkcionářů z léta, zrušení zimní otevřené show by zároveň téměř určitě znamenalo výluku po dobu celé sezony. Liga by totiž v ten moment měla jistotu, že na konci roku neskončí v černých číslech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy