ČSLH vytvořil speciální protikorupční e-mailovou adresu

ČTK ČTK
16. 6. 2015 12:43
Na [email protected] je možné zasílat podněty týkající se podezření z případného korupčního jednání v ledním hokeji.
Tomáš Král
Tomáš Král | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Český svaz ledního hokeje zřídil v reakci na kauzu dosavadního reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky z dob jeho působení ve Slavii speciální protikorupční e-mailovou adresu. Na [email protected] je možné zasílat podněty týkající se podezření z případného korupčního jednání v ledním hokeji. Svaz to uvedl v tiskové zprávě.

"V případě, že se podezření potvrdí, jsme připraveni vyvodit z toho razantní závěry, případně podnět postoupit orgánům činným v trestním řízení," uvedl prezident ČSLH Tomáš Král. Připravované založení speciální e-mailové adresy avizoval už na páteční tiskové konferenci a slíbil, že si osobně vezme řešení případných uchopitelných případů na starost.

"Dalším krokem by měla být úprava stanov a zřízení institutu nezávislého ombudsmana, který by se podobnými podněty zabýval a byl by vybaven odpovídajícími pravomocemi k jejich prošetření," popsal Král další nově plánovaný krok. Adresa je podle svazu určena jak pro veřejnost a rodiče hokejistů, tak pro hráče, trenéry a činovníky, kteří se s podobným, pochybnosti vzbuzujícím jednáním setkali.

"Na základě obdrženého podnětu se ČSLH s jeho autorem spojí, zjistí podrobnosti a domluví se s ním na způsobu nakládání s informacemi. V rámci možností, které poskytuje platná legislativa, stanovy a řády, ČSLH následně podnět prošetří a zaujme k němu stanovisko," uvedl svaz dále v tiskové zprávě.

Zatím žádný mail nepřišel

Růžičkova kauza začala v dubnu, kdy Miroslav Palaščák zveřejnil nahrávku ze skryté kamery, podle které měl Růžičkovi údajně zaplatit 500.000 korun za to, že jeho syn bude působit ve Slavii. Nynější kouč extraligového nováčka Chomutova už čelí v této kauze trestnímu oznámení kvůli podezření z korupce.

V minulém týdnu zveřejnil Radiožurnál obvinění několika dalších rodičů, že Růžička spolu s kamarádem Jiřím Moučkem měl chtít peníze za to, že jejich děti budou moci dál hrát hokej. Růžička všechna obvinění odmítl, ale rezignoval na post reprezentačního trenéra.

Ve čtvrtek pak uvedl server iSport.cz, že dalším trenérem podezřelým z korupčního jednání v mládežnickém hokeji je Jan Šťastný, který prý z tohoto důvodu skončil před dvěma lety v Liberci. Podle internetového portálu deníku Sport Šťastný následně zamířil za Růžičkou do Slavie, byl jeho skautem na nedávno skončeném světovém šampionátu a nyní bude jeho asistentem v Chomutově.

"Čekal jsem, že se spustí lavina, ale za celou dobu jsem nedostal jediný mail o korupci," komentoval v pátek Král dění po nových skutečnostech v kauze, které vedly ke konci reprezentačního kouče. Svaz se bude ve čtvrtek na výkonném výboru zabývat hledáním Růžičkova nástupce.

 

Právě se děje

před 19 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy