Crosby show. Pittsburgh díky Sidově hattricku podruhé vyhrál

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
18. 5. 2013 4:30
Necelých 18 minut stačilo kapitánovi Pittsburghu Sidney Crosbymu k tomu, aby vstřelil nejrychlejší hattrick v tomto ročníku Stanley Cupu.
Sidney Crosby zaznamenal hattrick během úvodních 22 minut, a výraznou měrou se tak podílel na druhé výhře Pittsburghu v sérii. | Foto: Reuters

Pittsburgh - Necelých 18 minut stačilo kapitánovi Pittsburghu Sidneymu Crosbymu k tomu, aby vstřelil nejrychlejší hattrick v tomto ročníku Stanley Cupu.

Kanadský útočník jej zkompletoval ve druhém zápase semifinále Východní konference NHL proti Ottawě v čase 21:15 a za stavu 3:1 zároveň přiměl trenéra Senators k tomu, aby odvolal z branky jedničku týmu Craiga Andersona a nahradil jej Robertem Lehnerem.

Ani on však nepomohl Ottawě odvrátit prohru 3:4, a Pittsburgh tak dokonale využil domácího prostředí k vedení 2:0 na zápasy. Třetí zápas série je na programu v noci z neděle na pondělí v Ottawě.

Crosby tak zaznamenal svůj druhý hattrick v play off NHL a stal se po zásluze první hvězdou utkání. Zároveň dosáhl v 75. zápase ve Stanley Cupu mety 100 bodů.

"Dělali jsme celý zápas dobrou věc, že jsme na ně neustále vytvářeli tlak. Dokázali jsme tak omezit počet jejich velkých šancí oproti prvnímu zápasu," zhodnotil zápas Crosby.

Vokoun pokračuje ve vítězné jízdě

Ottawa sice dokázala dvakrát snížit na rozdíl jedné branky, vyrovnání však už nedotáhla. Vítězný gól vstřelil ve 29. minutě Brenden Morrow, který se trefil poprvé po svém březnovém příchodu z Dallasu.

Čtvrtou výhru ve čtvrtém zápase play off v tomto ročníku si tak připsal na konto český brankář Tomáš Vokoun, který pomohl Penguins k výhře 19 zákroky.

O oprávněnosti výhry Penguins svědčí i to, že na něj šlo o 20 střel méně než na dvojici Anderson-Lehner (22:42).

Vokoun si však pohoršil v úspěšnosti zákroků (94,5 %), kde ho na prvním místě nahradil Corey Crawford z Chicaga.

Crosby stíhá Krejčího a Malkina

Díky jedné asistenci se opět bodově dotáhl na lídra kanadského bodování play off Davida Krejčího ruský útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin, který si polepšil na 14 bodů za 3 góly a 11 asistencí.

Už jen dva body pak na dvojici Krejčí-Malkin ztrácí právě Crosby, který vstřelil šest branek a na šest nahrál a má navíc o jeden odehraný zápas méně než jeho rivalové.

Crosby se navíc šesti góly dotáhl na nejlepší střelce play off, svého spoluhráče Pascala Dupuise a Patricka Sharpa z Chicaga.

Výsledek:

2. zápas semifinále Východní konference:

Pittsburgh - Ottawa 4:3 (2:1, 2:1, 0:1)

Branky: 4., 17. a 22. Crosby, 29. Morrow - 14. Turris, 22. Greening, 43. Pageau.

Stav série: 2:0.