Jak si neuříznout ostudu. Čína zbrojí na olympijský hokej, může být druhou Kanadou

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 8. 2019 9:06
Za dva a půl roku naskočí do hokejového turnaje na domácí olympiádě, možná proti hvězdám NHL. Ve světovém žebříčku je přitom Čína až ve čtvrté desítce, mezi Španělskem a Islandem. Aby si neuřízla ostudu, vybuduje značnou část reprezentace ze zámořských zdrojů.
Čínští fanoušci sledují zápas NHL v rámci China Games 2018.
Čínští fanoušci sledují zápas NHL v rámci China Games 2018. | Foto: ČTK

Kanaďan Ethan Werek odmítl pokračovat v extraligovém Třinci a před pár dny posílil Rudou hvězdu Kunlun. Mimo jiné kvůli příležitosti reprezentovat Čínu, kde má kořeny, na zimní olympiádě v Pekingu 2022.

V mužstvu ruské Kontinentální ligy potká řadu krajanů, kteří mají stejnou motivaci a k tomu ještě náskok.

Podle serveru Elite Prospects je na soupisce pekingského Kunlunu pro nadcházející sezonu 23 Severoameričanů a šest z nich už získalo čínské občanství. Největší "ulovenou" hvězdou je veterán Brandon Yip, jenž stihl takřka dvě stovky zápasů v NHL.

Nováčkem v partě Kunlunu je Kanaďan Alex Riche. Do asijské země, kde se narodila jeho matka, odešel po dostudování Princetonské univerzity. Jestliže herně nezklame, obdrží čínské občanství. "Plán je takový, že budu hrát na olympiádě," prohlásil.

"Jsem pyšný na to, odkud moje mamka pochází, a že o sobě můžu hrdě mluvit jako o polovičním Číňanovi," pokračoval. "Pochopitelně se považuji za Kanaďana, ale reprezentovat na olympiádě mamčinu stranu rodiny, to by byla čest."

Podle Rona Fogartyho, jenž trénuje Princeton a Číně pomáhá s rozvojem hokeje, bude Riche přínosem: "Je to dynamický tvůrce hry. Přesně někoho takového hledají. Když se podíváte na minulé olympiády, čínští sportovci vyhrávají medaile v individuálních disciplínách, ale postrádají týmovou složku. Když tam pracujete s mládeží, vidíte, jak se hráči snaží přejít přes pět soupeřů a skórovat. Nahrávky a poziční hra zaostávají."

Čína nicméně investuje spoustu peněz, aby se hokej naučila. Know-how získává po celém světě. Spolupracuje s Ruskem, Severní Amerikou či Finskem. Výjimkou není Česko, kde čínský mančaft brzy rozehraje třetí nejvyšší ligu.

Zároveň asijská velmoc staví hokejové stadiony. Podle posledních údajů jich má přes dvě stě, tedy čtyřikrát víc než v roce 2013. Podobně vzrostl počet registrovaných hokejistů. Na necelé tři tisícovky.

Dalším krokem je vznik vlastní ligy, která má prozatím podobu třífázového turnaje. Domácí účastníci na něm změří síly s americkou univerzitou z Arizony nebo ruskými kluby z nižší soutěže.

"Lepší pozdě než nikdy," řekl deníku China Daily ke vzniku soutěže S' Liang, zástupce generálního tajemníka hokejového svazu. "Olympijský turnaj chceme jako pořadatel odehrát důstojně, takže urgentně potřebujeme pravidelné zápasy na elitní úrovni. Abychom získali více zkušenosti, každoroční národní šampionát jako doteď nám nestačí."

Nedávný rozjezd čínské ligy potěšil Petera Zhonga z Arizonské státní univerzity, neboť v Pekingu hrál jen deset minut od místa, kde se narodil. Také on má šanci hrát za dva a půl roku pod pěti kruhy. Čínu už ostatně několikrát reprezentoval, byť od sedmi let žije ve Spojených státech.

ZOH 2018, Česko-Jižní Korea: korejská radost
ZOH 2018, Česko-Jižní Korea: korejská radost | Foto: Reuters

"Čína se opravdu snaží na hokeji zapracovat," vykládal Zhong deníku The Arizona Republic. "Hodně ho propaguje a přilákala k němu děti. Před pár lety dostala svůj tým do KHL, buduje stadiony."

Návod, jak důstojně čelit hokejovým velmocím, mohla Čína odkoukat od Jižní Koreje. Ta před vlastní olympiádou 2018 dokonce postoupila do elitní úrovně mistrovství světa. V dějišti her pak se sedmi rodilými Severoameričany v sestavě zaujala třeba těsnou porážkou 1:2 s Českem.

Nemusela však bránit hvězdy NHL, které do Pchjongčchangu nemohly. Navíc neměla až tak špatnou startovní čáru, už dlouho před turnajem se pohybovala kolem 20. místa světového žebříčku.

Čína nyní drží 32. pozici a pár let nazpět byla 38. Proto ji v Pekingu 2022 čeká navzdory aktuálním investicím mnohem větší výzva než Koreu před rokem a půl. Zvlášť pokud tentokrát dorazí těžké váhy z NHL.

Je tedy možné, že aby odvrátila ostudu, složí Čína většinu své reprezentace z cizinců, zejména Kanaďanů, s čínskými kořeny. Její aktivity tomu nahrávají. Do rozvojového programu, který má ovlivnit olympijskou nominaci, zařadila zhruba 60 rodilých Severoameričanů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Stát zvažuje vytvoření celorepublikové SPZ, předtím bude dál posouvat písmena na značce, uvedlo ministerstvo. Nedostatek kombinací pro SPZ nehrozí.

Ministerstvo dopravy se zabývá možností vytvoření tzv. celorepublikové státní poznávací značky, která by neměla teritoriální rozdělení podle krajů vydání. Stát by tak získal přes 104 milionů možných kombinací. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Nedostatek kombinací pro registrační značky vozidel tak v Česku nehrozí.

Ještě před případným zavedením celorepublikové značky má stát k dispozici velké množství kombinací i při současném systému, kdy se v případě vyčerpání současné kombinace čísel a písmen na značce pouze posune jedno písmeno určené pro daný kraj na další místo v tabulce. To brzy nastane v případě Prahy, uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Policie evakuovala v Brně přes sto lidí kvůli nálezu 100 kg granátu z války

Policie ve středu dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu 100 kilogramů granátu z druhé světové války. Pyrotechnici pracují na bezpečné likvidaci nálezu, uvedla policie na twitteru. Zveřejnila tam také krátké video z místa. Bližší informace zatím nejsou známy.

Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Recidivista si za výhrůžky otrávením vody odpyká pět let, potvrdil soud

Recidivista Marek Vadel, který z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech, si odpyká dalších pět let za mřížemi. Trest ve věznici se zvýšenou ostrahou mu ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že je psal člen islámské teroristické skupiny. Přiznal, že se inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11.

Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy. "Teroristické útoky v Evropě i na našem území jsou reálnou hrozbou. Proto se domníváme, že žádnou takovou výhrůžku nelze brát na lehkou váhu," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Uložený trest je podle něj spíše mírný.

Vadel byl v minulosti jedenáctkrát trestaný, a to za násilnou i majetkovou trestnou činnost a také za dvojí znásilnění. Na svobodu měl vyjít v roce 2029. Muž se ale rozhodl dosáhnout dřívějšího propuštění výhrůžkami.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Sklizeň ovoce loni klesla o pět procent, zhoršila se hlavně úroda švestek

Sklizeň ovoce v Česku loni meziročně klesla o pět procent na 133 867 tun. Výrazný pokles úrody ovocnáři zaznamenali u švestek, opět velmi slabá byla úroda třešní. Meruňky loni nezasáhly mrazy a jejich sklizeň vzrostla čtyřnásobě. Z dlouhodobého pohledu byla loňská úroda podprůměrná, když proti průměru sklizní předchozích pěti let byla nižší o sedm procent. Ve středu to řekla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková.

Nižší sklizeň byla podle ovocnářů způsobena především chladným jarem. "Například u švestek byl na jaře optimismus podstatně vyšší, než byla skutečnost ve sklizni. Nadprůměrné škody byly loni z krupobití. Mrazy sady loni nepoškodily," řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Nástup vegetace přišel loni později, nepříznivé počasí bylo i v období květu, kdy málo létali včely a další opylovači. Výrazný propad plůdku přišel se zpožděním.

Ludvík upozornil, že bilanci sklizní ovlivňuje i to, že v České republice trvale ubývá ovocných sadů. Loni plochy sadů v ČR meziročně klesly o dvě procenta na 13 047 hektarů. Proti roku 2017 to představovalo snížení o 932 hektarů, tedy o sedm procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy