Jak si neuříznout ostudu. Čína zbrojí na olympijský hokej, může být druhou Kanadou

Daniel Poláček Daniel Poláček
6. 8. 2019 9:06
Za dva a půl roku naskočí do hokejového turnaje na domácí olympiádě, možná proti hvězdám NHL. Ve světovém žebříčku je přitom Čína až ve čtvrté desítce, mezi Španělskem a Islandem. Aby si neuřízla ostudu, vybuduje značnou část reprezentace ze zámořských zdrojů.
Čínští fanoušci sledují zápas NHL v rámci China Games 2018.
Čínští fanoušci sledují zápas NHL v rámci China Games 2018. | Foto: ČTK

Kanaďan Ethan Werek odmítl pokračovat v extraligovém Třinci a před pár dny posílil Rudou hvězdu Kunlun. Mimo jiné kvůli příležitosti reprezentovat Čínu, kde má kořeny, na zimní olympiádě v Pekingu 2022.

V mužstvu ruské Kontinentální ligy potká řadu krajanů, kteří mají stejnou motivaci a k tomu ještě náskok.

Podle serveru Elite Prospects je na soupisce pekingského Kunlunu pro nadcházející sezonu 23 Severoameričanů a šest z nich už získalo čínské občanství. Největší "ulovenou" hvězdou je veterán Brandon Yip, jenž stihl takřka dvě stovky zápasů v NHL.

Nováčkem v partě Kunlunu je Kanaďan Alex Riche. Do asijské země, kde se narodila jeho matka, odešel po dostudování Princetonské univerzity. Jestliže herně nezklame, obdrží čínské občanství. "Plán je takový, že budu hrát na olympiádě," prohlásil.

"Jsem pyšný na to, odkud moje mamka pochází, a že o sobě můžu hrdě mluvit jako o polovičním Číňanovi," pokračoval. "Pochopitelně se považuji za Kanaďana, ale reprezentovat na olympiádě mamčinu stranu rodiny, to by byla čest."

Podle Rona Fogartyho, jenž trénuje Princeton a Číně pomáhá s rozvojem hokeje, bude Riche přínosem: "Je to dynamický tvůrce hry. Přesně někoho takového hledají. Když se podíváte na minulé olympiády, čínští sportovci vyhrávají medaile v individuálních disciplínách, ale postrádají týmovou složku. Když tam pracujete s mládeží, vidíte, jak se hráči snaží přejít přes pět soupeřů a skórovat. Nahrávky a poziční hra zaostávají."

Čína nicméně investuje spoustu peněz, aby se hokej naučila. Know-how získává po celém světě. Spolupracuje s Ruskem, Severní Amerikou či Finskem. Výjimkou není Česko, kde čínský mančaft brzy rozehraje třetí nejvyšší ligu.

Zároveň asijská velmoc staví hokejové stadiony. Podle posledních údajů jich má přes dvě stě, tedy čtyřikrát víc než v roce 2013. Podobně vzrostl počet registrovaných hokejistů. Na necelé tři tisícovky.

Dalším krokem je vznik vlastní ligy, která má prozatím podobu třífázového turnaje. Domácí účastníci na něm změří síly s americkou univerzitou z Arizony nebo ruskými kluby z nižší soutěže.

"Lepší pozdě než nikdy," řekl deníku China Daily ke vzniku soutěže S' Liang, zástupce generálního tajemníka hokejového svazu. "Olympijský turnaj chceme jako pořadatel odehrát důstojně, takže urgentně potřebujeme pravidelné zápasy na elitní úrovni. Abychom získali více zkušenosti, každoroční národní šampionát jako doteď nám nestačí."

Nedávný rozjezd čínské ligy potěšil Petera Zhonga z Arizonské státní univerzity, neboť v Pekingu hrál jen deset minut od místa, kde se narodil. Také on má šanci hrát za dva a půl roku pod pěti kruhy. Čínu už ostatně několikrát reprezentoval, byť od sedmi let žije ve Spojených státech.

ZOH 2018, Česko-Jižní Korea: korejská radost
ZOH 2018, Česko-Jižní Korea: korejská radost | Foto: Reuters

"Čína se opravdu snaží na hokeji zapracovat," vykládal Zhong deníku The Arizona Republic. "Hodně ho propaguje a přilákala k němu děti. Před pár lety dostala svůj tým do KHL, buduje stadiony."

Návod, jak důstojně čelit hokejovým velmocím, mohla Čína odkoukat od Jižní Koreje. Ta před vlastní olympiádou 2018 dokonce postoupila do elitní úrovně mistrovství světa. V dějišti her pak se sedmi rodilými Severoameričany v sestavě zaujala třeba těsnou porážkou 1:2 s Českem.

Nemusela však bránit hvězdy NHL, které do Pchjongčchangu nemohly. Navíc neměla až tak špatnou startovní čáru, už dlouho před turnajem se pohybovala kolem 20. místa světového žebříčku.

Čína nyní drží 32. pozici a pár let nazpět byla 38. Proto ji v Pekingu 2022 čeká navzdory aktuálním investicím mnohem větší výzva než Koreu před rokem a půl. Zvlášť pokud tentokrát dorazí těžké váhy z NHL.

Je tedy možné, že aby odvrátila ostudu, složí Čína většinu své reprezentace z cizinců, zejména Kanaďanů, s čínskými kořeny. Její aktivity tomu nahrávají. Do rozvojového programu, který má ovlivnit olympijskou nominaci, zařadila zhruba 60 rodilých Severoameričanů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy