Jágrovi hosté: Čína poslala jiný tým, než Češi vybrali. Propastný rozdíl, líčí kouč

Čínští hokejisté při utkání ve Slaném proti Kobře Praha.
U Zajíce vykonává stejnou práci překladatelka, která si během tří třetin pořádně zakřičí.
Zázemí mají Číňané na Kladně, ale zápasy hrají v nedalekém Slaném. V sobotu tam odehráli svůj 15. zápas v sezoně. A nepřekvapivě dopadl stejně ty předešlé - hrozivým debaklem.
Jak utkání dopadne, napověděla hned úvodní minuta, v níž Golden Dragon inkasovali. K zármutku trenéra Josefa Zajíce, legendy kladenského hokeje.
Čína si na zimní olympiádě v Pekingu 2022 nechce uříznout ostudu, a tak ve sledovaném sportu, hokeji, dohání, co zmeškala. Do Česka vyslala na přiučenou reprezentační mužstvo China Golden Dragon.
Foto: Milan Kammermayer
Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 10. 2019 6:15
Jediný bod v 15 zápasech a děsivé skóre 21:169, které připomíná divočinu z hokejového dávnověku. Čínské mužstvo ve třetí nejvyšší české soutěži zatím působí bezradně.

V posledním domácím klání předvedli Číňané své ofenzivní maximum. Kobře Praha, jednomu z nejtěžších soků, vstřelili tři góly. Jenže jich dostali 17. Počtvrté za sebou schytali dvouciferný příděl.

Přitom jsou součástí čínských aktivit směrem k zimní olympiádě v Pekingu 2022, kde by mohly naskočit hvězdy zámořské NHL. Scénář, že proti nim vyjedou mladíci, kteří nestačí pražské Kobře, nezní moc důstojně.

"Neumím si představit, že by tam podobně postavený tým měl jít na led," říká Josef Zajíc, kladenská legenda a jeden z trenérů asijských otloukánků. Dalším do party je Jiří Šejba, hrdina Československa z mistrovství světa 1985.

Jak dvojice známých tváří připomíná, jejich svěřenci se hokej teprve učí. Domácí zápasy hrají ve Slaném, jinak trénují na Kladně, kam je pro aktuální sezonu pomohl přivést ambasador čínského hokeje Jaromír Jágr. Účast ve druhé lize do konce ledna pak zprostředkoval tuzemský svaz.

Bylo velkou neznámou, jak mužstvo ze země, která je ve světovém žebříčku až 32. mezi Španělskem a Islandem, zapadne mezi české poloamatéry.

Podle původních představ mělo hrát zcela důstojnou roli ve spodní polovině tabulky. A to s hráči, na které si Šejba a Zajíc ukázali při letní "inspekci" v Pekingu, kam na sedmidenní turnaj dorazili talenti z různých provincií.

Jenže v Česku neskončili ti vyvolení, nýbrž jejich méně zdatní kolegové. "Takoví, kteří hráli třetí čtvrtou pětku," mrzí Šejbu.

"Tým, který jsme si vybrali, nám neposlali. Přijeli úplně jiní hráči. Rozdíl je propastný," vykládá Zajíc. Přání koučů čínská strana vyslyšela jen u pár jmen, zbytek skončil v Rusku nebo za Atlantikem.

"Taky nás trošku zaskakuje, že když nějaký hráč herně vyskočí, tak může odletět pryč. Jiní pak zase přilétají," pokračuje Zajíc. "Čínský olympijský výbor má takové výměny v pravomoci." Za China Golden Dragon, jak zní název "kladenského" výběru, tak během necelých dvou měsíců nastoupilo už jedenáct čínských obránců.

Okrajový zájem Jágra

Asijský mančaft má pár zajímavých postav, třeba vzrostlý 17letý forvard Čeng Ming-ťü nastřílel osm gólů a vede týmovou produktivitu. Jeho parťáci moc nebodují.

Všichni pak zoufale postrádají herní praxi. Někteří začínali s hokejem ve dvanácti letech, jiní až v pátnácti. Díky individuálnímu drilu sice můžou být šikovní, ale protože v Číně odehráli každý rok jen asi deset zápasů, nemají hokej pod kůží. Při tréninku leckdy nechápou smysl kombinačních cvičení.

"Je to stejné, jako když já teď půjdu hrát baseball. Taky nebudu vědět, kam mám běžet a komu přihrát," líčí Šejba.

Číňany tak nabádá, aby pro inspiraci chodili na extraligové Kladno, které hraje jen asi kilometr od jejich hotelu. "Pro kluky hokej znamená bruslení bez odporu, tedy bez soupeřů, a střílení z místa. Vidíte, že nemají přehled ve hře, nekontrolují puk," pokračuje Šejba. "Chceme, aby zjistili, že hokej má myšlenku, není jen o honění kotouče."

Vytížený majitel a útočník Rytířů Jágr, který přímo zosobňuje cit pro hru, se o čínské hosty zajímá jen okrajově. Zásadní úlohu sehrál dřív, když je do Česka pomohl přivést, a to za zajímavých finančních podmínek. Podle hokejového svazu převyšuje částka řád statisíců. Čínské peníze mají z velké části jít druholigovým klubům.

Přestože Golden Dragon vystupují jako čínská reprezentace, naskočilo za ně už šest Čechů, mladíků, kteří pomáhají šířit filozofii trenérů přímo na ledě.

Například při tréninku ukazují, jak správně provést danou kombinaci. Pochopení někdy vázne kvůli ztížené komunikaci. Číňané zpravidla ovládají jen svoji mateřštinu. Při zápasech funguje střídačka tak, že u každého trenéra stojí překladatel, který anglické pokyny vyřvává v čínštině.

Asijskou část realizačního týmu tvoří ještě fyzioterapeut, kondiční trenér a různí kontroloři.

"Pro čínskou stranu není celý projekt úplně zadarmo, takže sem posílají lidi, kteří na kluky dohlížejí," vysvětluje Zajíc. "Všechno je velmi pozorně sledované. Přináší se reporty o pokrocích, nebo naopak snížené koncentraci při tréninku. Existují denní reporty, pozápasové, týdenní a tak dále."

Jiří Šejba s čínským překladatelem na střídačce Golden Dragons.
Jiří Šejba s čínským překladatelem na střídačce Golden Dragons. | Foto: Milan Kammermayer

Výlet do Prahy? Radši spánek

Nároky čínské strany jsou vysoké. Mužstvo, jehož věkový průměr lehce přesahuje 21 let, má ráno a odpoledne kondiční cvičení. Navrch přes dvě hodiny dře na ledě. Dvakrát týdně pak vyráží na zápasy. Volná je jenom neděle.

"V podstatě máme třikrát denně trénink," líčí Zajíc. "Ani hráči v extralize nejsou schopní pracovat v tomhle režimu. Takové jsou ale požadavky Čínského olympijského výboru. Rádi bychom je utlumili, a to původně byly ještě náročnější. Máme rozdílný pohled, co je priorita hokeje. Měli bychom se víc soustředit na akceleraci, sílu."

Po týdenní šichtě jsou přičinliví Číňané tak zdrchaní, že volný den prospí. "Nabízeli jsme jim výlety, třeba do Prahy, ale ne. Prostě chtějí spát, i když ne všichni. Někteří třeba hrají PlayStation."

Přestože Golden Dragon zatím navzdory drilu působí ve druhé lize ztraceně, někteří hokejisté podle českých koučů mají šanci na olympiádu, konkrétně dva brankáři a jeden dva bruslaři.

"Předpokládám, že si jinak stáhnou spoustu hráčů z KHL nebo nižší ruské soutěže," tuší Zajíc, který je skrze různé kempy v kontaktu s čínským hokejem už dva a půl roku.

Lze očekávat, že Čína opře olympijskou soupisku o zámořské mazáky s čínskými kořeny. Do své výspy v podobě Rudé hvězdy Kunlun jich nalákala dost. Někteří - jako třeba zámořskou NHL ošlehaný Kanaďan Brandon Yip - už získali čínský pas.

I proto není jasné, zda Golden Dragon zaplní kladenský hotel také za rok. Do hry vstoupí řada faktorů. "Sport je provázaný s politikou," jmenuje jeden z nich Zajíc. "Nejenom v Číně, ale i v Česku. Na nás trenérech je, abychom pracovali a přinesli progres."

Jinými slovy: Aby těch debaklů bylo co nejméně.

 

Právě se děje

Další zprávy