Chybí nám národní hrdost, říká režisér filmu o Naganu. Namluví Jágr zhrzeného fanouška?

Daniel Poláček Daniel Poláček
8. 12. 2016 6:10
Veřejnost zatím moc nechce v crowdfundingové kampani přispívat na připravovaný animovaný film o zlaté jízdě českých hokejistů v Naganu. Tvůrci mají momentálně pokrytou necelou třetinu z rozpočtu přesahujícího 60 milionů korun. "Pro mě Nagano není jen oslava hokeje, ale národní svátek, který by se měl hýčkat a stále připomínat dalším generacím," uvádí pro Aktuálně.cz režisér a producent snímku Pavel Sadílek.
Podívejte se na teaser k filmu Nagano – zrození hrdinů. | Video: YouTube

Praha – Jedné medaile se čeští hokejisté v olympijském roce 2018 určitě dočkají. Pokud nezaválí v jihokorejském Pchjongčchangu, tak alespoň na filmovém plátně, kde ožije naganská jízda Haška a spol.

Nagano - zrození hrdinů
Nagano - zrození hrdinů | Foto: ASPEN.PR

Za animovaným snímkem Nagano – zrození hrdinů stojí režisér a producent Pavel Sadílek, který dosud točil hlavně reklamy a hudební klipy. Věří, že často připomínaným tématem publikum upoutá navzdory tomu, že mnozí fanoušci teď raději řeší krizi tuzemského hokeje.

"Není okolo nás moc příběhů, které by v sobě nesly tolik pozitivních emocí s takovým happy endem. Ukažte mi někoho, kdo by nechtěl znovu zažít své Nagano," podotýká Sadílek.

Hokej chvíli sám hrál, japonská olympiáda ho zastihla coby čerstvého otce. Nápad, že nezapomenutelnou cestu zfilmuje, dostal zhruba před šesti roky. O animovaném zpracování měl jasno okamžitě. "Skoro dvacet let je animace mým koníčkem i prací," připomíná. "Chceme vyprávět příběh malým i velkým, animovaná technologie k tomu má obrovský potenciál."

Sadílek: Jako Češi jsme příliš sebekritičtí

Snímek připomene divákům známé momenty, ale událostí z roku 1998 se nebude držet striktně. Putování malého chlapce, jenž ztratil víru v národní mužstvo, má dojmout i pobavit. "Pracujeme s tím, že vítězství týmu se z padesáti procent tvořilo mimo led, a tak odkrýváme události ze šaten hráčů, olympijské vesnice a okolí Nagana, které se mohly stát a také nemusely," vypráví režisér.

Režisér a producent filmu o Naganu Pavel Sadílek.
Režisér a producent filmu o Naganu Pavel Sadílek. | Foto: ASPEN.PR

Když s týmem pracoval na námětu, zhlédnul nespočet sportovních, především hokejovým filmů – vysoko hodnocený Hokejový zázrak, lovestory Youngblood či komedii Goon, kterou mimochodem čeká pokračování. Samozřejmostí bylo pročítání literatury o Naganu, mezi níž nechyběl scénář dvanáct let staré opery.

Na scénáři připravovaného Sadílkova snímku se podíleli legendární Dominik Hašek a televizní komentátor Robert Záruba. Největší kus práce každopádně odvedl Petr Kolečko, který má za sebou například seriály Okresní přebor a Čtvrtá hvězda.

Nagano – zrození hrdinů bude prvním filmem s ústřední hokejovou tematikou nejen pro Sadílka s Kolečkem, ale vůbec. V Česku o populárním sportu dosud vznikaly "jen" dokumenty.

"Myslím si, že obecně sportovní filmy u nás zatím příliš netáhnou. Možná na to má i vliv, že jsme malý stát s malým sebevědomím. Jako Češi se nemáme moc rádi, jsme příliš sebekritičtí a na rozdíl od jiných států se u nás o národní hrdosti nedá ani mluvit." zamýšlí se Pavel Sadílek. "Já osobně řadím Nagano mezi své životní události a děkuji bohu, že jsem ho mohl zažít. Pro mě to není jen oslava hokeje, ale národní svátek, který by se měl hýčkat a stále připomínat dalším generacím. Přál bych si, aby o Naganu vznikl i hraný film třeba v režii Ivana Zachariáše nebo Jana Svěráka."

Jeden z koproducentů filmu Dominik Hašek s loutkou Jaromíra Jágra.
Jeden z koproducentů filmu Dominik Hašek s loutkou Jaromíra Jágra. | Foto: ASPEN.PR

Veřejnost zatím přispívat nechce

Sadílek a spol. počítají s poměrně vysokým rozpočtem přes 60 milionů korun. Zatím mají pokrytou necelou třetinu, a tak stále oslovují potenciální partnery. Některé odradil delší výrobní čas snímku, jiní vyčkávají na spuštění výroby animace. "Novinkou je, že jsme do projektu přizvali dalšího producenta, který by nám měl pomoci se získáním zahraničního partnera. Také mohu prozradit, že nás kontaktoval velký zahraniční distributor, který produkoval skvělý hokejový film Můj život s Canadiens."

Veřejnost může film podpořit tím, že v rámci crowdfundingové kampaně (více ZDE) přispěje na výrobu loutek, ale zatím se k tomu moc nemá. Tvůrci doufali, že tímto způsobem seženou alespoň milion, ovšem po dvou týdnech jsou na necelých 40 tisících. "Prozatím to vypadá, že lidé nechtějí přispívat, jelikož často dostáváme dotazy typu: Proč si to ti hráči nezaplatí sami?" mrzí Sadílka.

Ačkoliv Hašek a Jaromír Jágr jsou koproducenty snímku, vlastní peníze do něj nevkládají, pouze ho pomáhají propagovat. Sadílek už dříve uvedl, že by mu připadalo zvláštní, kdyby si naganské legendy stavěly vlastní pomník.

Hokejisté se nebudou podílet ani na dabingu, například loutku Jágra rozmluví Vojtěch Dyk. "Dlouho jsme to řešili a nakonec jsme upřednostnili emoce a výrazy hlasů před prvoplánovou autentičností," tvrdí Sadílek. Zároveň prozrazuje, že jednu hokejovou celebritu by fanoušci přeci jen mohli slyšet: "Rádi bychom Jaromíru Jágrovi nabídli miniroličku, a to zhrzeného fanouška, který si vylívá zlost na šedesát osmičce v průběhu Světového poháru v roce 1996. Uvidíme, jak to celé dopadne."

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy