Chomutov, Kladno, nebo Budějovice? Začíná boj o baráž

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 2. 2015 11:18
Už dnes začíná play off první ligy, ze kterého vzejdou dva týmy do baráže o postup do extraligy. Superfavority jsou Chomutov a Kladno, ale ambice rvát se o nejvyšší soutěž cítí i České Budějovice.
Piráti Chomutov jsou favoritem play off první hokejové ligy. Na dalšího barážového adepta Kladno přitom možná narazí už v semifinále.
Piráti Chomutov jsou favoritem play off první hokejové ligy. Na dalšího barážového adepta Kladno přitom možná narazí už v semifinále. | Foto: Eduard Erben

Praha – Možná překvapili sami sebe, protože pronikli do nabité konkurence užší hokejové špičky, která se za měsíc bude rvát o extraligu. Jsou to hokejisté Českých Budějovic, kteří zamíchali postupovými kartami a mají cestu do baráže vydlážděnou.

Pokud se nestane nic neočekávaného, v pavouku play off první ligy se na cestě do baráže vyhnou superfavoritům Chomutovu i Kladnu a budou mít blízko k tomu, aby se po dvou letech od prodeje licence do Hradce Králové pokusili bojovat o extraligu sportovní cestou.

Chomutov a Kladno totiž na sebe, za předpokladu, že v prvním kole nedojde k nějakému velkému překvapení, narazí už v semifinále a to by znamenalo, že jeden z nich nesplní svůj předsezonní cíl bojovat o návrat do nejvyšší české soutěže.

"Soupeře si vybírat nebudeme, musíme porazit každého,“ zní z favorizovaného Chomutova ústy nejlepšího obránce Jaroslav Komy. Už teď je prakticky jisté, že závěr druhé nejvyšší hokejové soutěže bude plný překvapení.

Play off první hokejové ligy startuje dnes a slibuje napínavou bitvu vyšperkovanou velkými zápasy. Dva nejlepší týmy si na konci zahrají širokou baráž o postup do extraligy.

„Budeme se rvát do poslední minuty,“ slibují České Budějovice. Nově vybudovaný klub, který se loni těžce vzpamatovával z prodeje extraligy do Hradce Králové, teď drží v rukou všechny trumfy a do boje jde s mrazivou podporou vyprodané arény.

Horečka Budějovic reklamou první ligy

Nejlevnější vstupenky na čtvrtfinále s Benátkami nad Jizerou vyjdou v Budějovicích na 140 korun, to je nejvíc v celé první lize. I tak se po nich jen zapráší. Jsou to lidé v Českých Budějovicích, kteří po nejvyšší soutěži touží asi ze všech nejvíce.

Hokejová horečka na jihu Čech vlastně také nejlépe vystihuje, jak atraktivní letos souboje o šanci zahrát si extraligu budou. Shodou okolností a díky bodovému odpočtu Kladna na konci sezony se totiž okruh favoritů rozšířil, nebude to jen o dvou klubech, jak to často bývalo v minulosti.

Rytíři Jaromíra Jágra brali baráž za samozřejmou, jenže v závěru soutěže ztráceli body a propadli se až na páté místo. Ve čtvrtfinále proto začnou na ledě Jihlavy, v semifinále na ně nejspíš čeká suverén letošní sezony Chomutov. Jeden z nich tak nejspíš půjde z kola ven.

A tím se otevírá velká šance dalším klubům. Motoru, nebo třeba Třebíči, která celý rok podávala výborné výkony, skončila nakonec třetí, přitom dlouhou dobu dokonce vedla celou soutěž.

I když jsou díky možnému souboji superfavoritů Chomutova s Kladnem dveře do baráže o extraligu otevřeny i dalším týmům, přesto se třeba v Budějovicích o extralize moc nemluví, byť je účast v baráži velkým snem Motoru.

Trenér Radek Bělohlav se už také v nedávném rozhovoru pro regionální server budejckadrbna.cz nechal slyšet, že na postup současný klub asi ještě není připraven. Ale pokusí se o to alespoň?

Nejsme připraveni hrát extraligu, překvapil trenér Motoru

„Tohle je ošidná otázka. Pochopitelně budeme hrát, jak to nejlépe půjde, ale nejsme připraveni, abychom postoupili a v této sestavě odehráli celý ročník extraligy. To říkám na rovinu,“ překvapil Bělohlav skromným tvrzením, které je trošku v rozporu s hokejovou horečkou ve městě.

Ale jeho slova mají své opodstatnění. Zatímco Chomutov či Kladno (dosud hlavní dva adepti na postup) s nabitými rozpočty budují kádr dlouhodobě z hotových hokejistů, které nakupují v nejvyšší soutěži a kteří jsou připraveni extraligu hrát okamžitě, tým v Českých Budějovicích, jenž se mezi favority první ligy zařadil až shodou okolností v závěru soutěže, teprve zraje převážně z vlastních odchovanců.

„Uvedu jako příklad Olomouc. Do extraligy šla ze tří čtvrtin s kádrem, se kterým postoupila. Teď v tom kádru zůstali možná dva hráči. Trenéři asi po šestém kole řekli, že musí přivést hokejisty, aby hráli důstojnou roli. My ji chceme hrát teď i v dalších letech,“ prohlásil Bělohlav, že by nechtěl s týmem dopadnout jako klub, který ještě před Vánocemi držel v extralize pozice pro play off a teď bude mít plné ruce práce vyhnout se baráži coby jeden ze dvou nejhorších týmů elitní soutěže.

Kladno žene motto. Nevzdat se a postoupit

Nevzdat se a postoupit. To je zase motto kladenských Rytířů, které čeká mnohem náročnější cesta do baráže, možná přes nejbohatší klub první ligy Chomutov. Od začátku sezony Rytíře v první lize stíhají komplikace, přesto jejich cíl zůstává stále stejný – vrátit se do extraligy. Byť je už v prvním kole čeká silná Dukla Jihlava, čímž dojde k vyhrocenému souboji dvou slavných klubů české hokejové historie a výhodu domácího prostředí v něm bude mít Dukla.

Kladno na začátku sezony brzdila neuvěřitelná šňůra jednadvaceti venkovních zápasů v řadě z důvodu rekonstrukce zimního stadionu, Rytíři byli kvůli tomu jednu chvíli v tabulce dokonce až jedenáctí a majitel klubu Jaromír Jágr musel ze zámoří zasáhnout.

Rytíři posílili a s návratem na domácí led začali dominovat. Soupeřům často uštědřovali vysoké příděly, a když se vyhoupli na druhé místo za Chomutov, nikdo o suverénním postupu těchto favoritů do baráže nepochyboval. Jenže přišly další rány. Rytíři v posledních dvou zápasech základní části nečekaně prohráli a spolu s nešťastným odečtem bodů za administrativní chybu v zápise z jednoho utkání to znamenalo pád až na pátou příčku, což výrazně změnilo postupovou matematiku celé soutěže.

„Jsme pátí a samozřejmě by bylo lepší, kdybychom byli výš. Ale stalo se. Teď se musíme připravit na Jihlavu, porazit ji a jít dál. Musíme hrát sebevědomě, svoji hru a prostě vyhrát. A je úplně jedno kolik,“ burcuje útočník Jan Hlaváč.

A jak je na tom Chomutov?  Ten zatím jako sebevědomý dravec, který v základní části dominoval, v klidu vyčkává. Jeho první kořistí má být Ústí nad Labem, kdo to bude dál a jestli dojde na bitvu o všechno s Kladnem, zatím neřeší.

„Všichni od nás očekávají baráž, co si budeme povídat. Ta pro mě bude asi osmá v řadě, takže mě nic nerozhodí. Takže mě nervozita nepotkává," uvedl Nikola Gajovský, jeden z klíčových útočníků Chomutova, na klubovém webu.

Čtvrtfinálové dvojice play off první hokejové ligy, které úvodními zápasy začíná dnes:

Chomutov - Ústí nad Labem
České Budějovice - Benátky nad Jizerou
Třebíč - Havířov
Jihlava - Kladno

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy