Chlapík: Mám šanci zahrát si NHL. Když na to při tréninku pomyslím, jedu jako ďábel

Adam Sušovský Adam Sušovský
25. 7. 2017 6:31
Před rokem málem dostal padáka, tvrdá facka mu restartovala kariéru. Změnil se jako člověk i jako hráč, začal si věřit a mezi svými vrstevníky dominovat. Tak popisuje proměnu český talent Filip Chlapík. Zatímco loni byl v organizaci Ottawy na odpis, tohle léto se připravuje s vidinou velké naděje proniknout už brzy do NHL.
Filip Chlapík startoval na posledním šampionátu do 20let ještě jako hráč z kanadské juniorky, v říjnu už by mohl vlítnout do NHL.
Filip Chlapík startoval na posledním šampionátu do 20let ještě jako hráč z kanadské juniorky, v říjnu už by mohl vlítnout do NHL. | Foto: ČTK

Praha - Od dětství patřil mezi největší české talenty, na prahu seniorské kariéry jej ale tak trochu dohnala pověst kluka, který ne vždy jel naplno. Když Filip Chlapík loni dorazil na letní kemp Ottawy Senators, tvrdě narazil. Fyzicky nestíhal a klub mu řekl: Máš dva měsíce, jinak tady končíš. 

Byla z toho jeho životní sezona. 

Dvacetiletý útočník, český vicemistr světa do osmnácti let a 48. muž předloňského draftu NHL pod tlakem úplně změnil svůj život. V přípravě si hrábl fyzicky na dno, začal se jinak stravovat a najednou na ledě dominoval.

V kanadské Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL) posbíral v 57 zápasech 91 bodů (34+57), byl čtvrtým nejproduktivnějším hráčem celé soutěže. Před Vánoci si vysloužil profesionální smlouvu od Ottawy Senators a má našlápnuto k tomu, aby v jejím dresu na podzim vlétl do NHL. 

"Řekli mně teď v klubu, že je první centr Brassard zraněný na první tři týdny nové sezony. Že mám šanci v prvním týmu začít, že je to jen na mně. Já raději v nic nedoufám, nemám očekávání. Ale rozhodně tam v září jedu znovu je překvapit, o to místo si říct," vypráví Chlapík v otevřeném rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co všechno jste změnil, že vaše kariéra tak strmě vylétla vzhůru? Loni jste v QMJHL dominoval, posbíral dvojnásob bodů co předtím a už se o vás mluví, že jste připravený na NHL.

"Pozvali si mě v Ottawě na pohovor a řekli mi, že se mnou nejsou spokojeni. A že jestli se nezměním, nebudou se mnou vůbec počítat. Dali mi zkrátka ultimátum dvou měsíců. A já musel začít s kompletní proměnou."

Co jste tam vyváděl, že na vás museli tak drsně přitlačit?

"Když jsem byl mladší, chodíval jsem si zahrát hokej a neřešil moc věci kolem. Jenže abyste mohl být tak vysoko, musíte být profík. Přes sezonu jsem trénoval naplno, ale mimo ní jsem si chodil jen tak zasportovat, místo abych na sobě pořádně makal. Mé letní přípravy nebyly takové, jaké by u pořádného sportovce měly být. Do nějakých sedmnácti let mi to stačilo, rval jsem to na talent. Jenže pak přijde doba, kdy hokeji musíte začít dávat i něco navíc."

Takže jste si loni v létě dal do těla a byla z toho životní sezona?

"To jsem si mákl. Pak jsem se do Ottawy vrátil se sebevědomím a věděl, že musím zabrat. Teď, nebo nikdy. Takhle jsem to měl v hlavě. Při pohovoru na development kempu zkraje léta mi to dali sežrat, vůbec mi nevyšel a oni mi to všechno vyčetli. A když jsem přijel v září na kemp, už byli spokojeni. A půl roku na to mi dali i smlouvu, najednou se všechno otočilo."

Filip Chlapík pohledem agenta

"Filip vždy byl výjimečným talentem, což v některých fázích kariéry hrálo proti němu. Dlouho nepociťoval nutnost opravdu kvalitní přípravy i mimo oficiální týmové tréninky, hřešil na vrozené hokejové dispozice. Řešili jsme to s ním opakovaně, ale ten základní impuls přišel po loňském nováčkovském kempu. Od trenérů Ottawy dostal velmi ostrou zpětnou vazbu a byl na rozcestí. Mohl pokračovat dále v nastaveném přístupu a pomalu se zařadit do průměru. Naštěstí se u něj v ten moment projevilo to, jak moc hokej miluje, jak obrovským snem je pro něj angažmá v NHL. Zapracoval na kondici, změnil stravu a především nastavení v hlavě. Je opět tím hladovým hráčem, kterého jsem poznal v úplném startu jeho hokejového života. Navíc má oproti dalším hráčům jednu velkou výhodu ve své hokejové inteligenci. Když jsem za ním vyjel do Kanady a po zápase mu říkal některé poznatky ke hře, dokázal je okamžitě do své hry zanést, bleskově reagovat. Má skvěle našlápnuto. A já pevně věřím, že do NHL již tento rok nahlédne. Už proto, že jeho příběh by byl učebnicovým příkladem pro všechny mladé hokejisty."

Robert Spálenka, ředitel SPORT INVEST Hockey

Dostal jste výchovný pohlavek?

"Když jsem letěl tehdy v létě domů, cítil jsem se hrozně. Měl jsem pohovor s agentem i tátou a moc příjemné to nebylo. Teď zpětně už ale vím, že to byla asi ta nejlepší věc, co se mi mohla stát."

Co vám táta řekl?

"Když jsem z toho kempu přiletěl, nechtěl jsem mu říct, že to bylo tak špatné. Trošku jsem zalhal a řekl, že to bylo v pohodě, jenže on už měl zprávy od agenta (směje se). Na internetu o tom taky psali. Je na mě dost přísný, musel jsem na sobě začít makat, změnit jídelníček. Jím teď bezlepkově, hlídám si všechno kolem, aby mělo hlavu a patu."

Cítil jste na sobě změny rychle?

"A víte, že jo? Když jsem se chtěl předtím najíst, bylo mi úplně jedno, jestli mi přinesou hambáč nebo pizzu. A po změně jsem najednou zjistil, že se stejně dobře najím i ze salátů. A samozřejmě se cítím líp na ledě i mimo něj. Mám najednou víc energie, všechno je lepší."

A teď se připravujete na zářijový kemp, který vám může změnit život. Který z vás udělá hokejistu NHL…

"Stejně tak mi to řekli i v Ottawě, že tenhle kemp je pro mě důležitej, ať se ukážu. Když se mi povede, může to být pro mě hodně dobré. Chtějí po mně, abych byl připravený…"

Cítíte se být? Na letošním development kempu na vás šla samá chvála, prý jste byl ze všech talentů Ottawy úplně nejlepším.

"Řekli mně, že je první centr Brassard zraněný na první tři týdny sezony. Že mám šanci v prvním týmu začít, že je to jen na mně. Já raději v nic nedoufám, nemám očekávání. Ale rozhodně tam jedu je znovu překvapit, o to místo si říct."

Máte nastudované soupisky prvního týmu a farmy, víte jaká vás čeká konkurence?

"Podepsali pár starších kluků, protože jejich farma byla loni předposlední. Ale popravdě? Já se spíš soustředil na jména v prvním týmu. Kladu si krátkodobé cíle. A ten je nyní zkusit porvat se o místo v týmu NHL. Až když se to nepovede, bude mým cílem být co nejlepší na farmě a dokázat všem, že patřím výš."

Takže se na to těšíte?

"To víte, že jo. Poletí se mnou přítelkyně, čeká mě úplně nový život. Doteď jsem tři roky bydlel v rodině, teda u jedné paní, která žila sama. A teď už budu muset být chlap úplně ve všem, zařizovat si všechno sám. Ale zase se alespoň někam jako člověk posunu…"

Pojďme se ještě vrátit k vaší předchozí sezoně. Byl jste čtvrtým nejproduktivnějším hráčem QMJHL, v 57 zápasech jste posbíral 91 bodů. To je i z historického hlediska na českého hokejistu obdivuhodný výkon. Co za tím všechno vězelo, jen ta změna vašeho přístupu?

"Byla to super sezona, máte pravdu. Já přijel na začátku do týmu, ve kterém se mnou nebyli po posledním roce spokojeni. Ani jsem neměl zrovna nejlepší vztahy s trenérem. V létě mi ale sám volal a řekl, že chce, ať se vrátím, že nad tím vším přemýšlel a že to ani z jeho strany vůči mně nebylo nejlepší. A najednou se všechno otočilo. Náš vztah se změnil v kamarádství, pracoval a mluvil se mnou dennodenně, i po trénincích. A mně to hrozně pomohlo. Do toho jsme měli dobrý tým, se kterým jsem se trošku svezl. Byl jsem v něm lídr, všechno stálo na mně. Super sezona, fakt že jo!"

Začal jste hrát i víc na sebe?

"On to tak trenér po mně sám chtěl. Ne abych vzal puk za vlastní brankou a kličkoval po celém hřišti, to samozřejmě ne. Ale chtěl, ať ovládnu všechny klíčové momenty hry. Měl jsem dávat góly, zároveň bránit důležité buly. Cítil jsem, že mi trenér věří a bylo to super v tom, že jsem mu to všechno dokázal vracet zpátky. Byla to moje nejlepší sezona nejen z pohledu bodů, ale i kvůli tomu, že jsem se sám změnil jako hokejista i jako člověk."

Cítíte po ní, i směrem k hráčským pohybům v kádru Senators, že máte do NHL letos podstatně blíž?

"Vím, že mi vyšel první kemp a z toho, co mi řekli, cítím, že šanci fakt mám. Občas myslím na to, jaké to je se tam opravdu dostat. A hrozně mě to teď motivuje při trénincích. Vždycky, když nemůžu, vzpomenu si na to a jedu jako ďábel."

Co se vám v tu chvíli vybavuje?

"Ten pocit, jaké to musí být, když stoupnete na led a řeknete si, že jste si splnil dětský sen. A že proti vám budou na modré stát všichni ti hráči, které celý život obdivujete a hrajete za ně ve videohrách. Zažít si tu atmosféru, fanoušky… (usmívá se)."

Co rozhodne pro to, abyste si na podzim NHL opravdu zahrál?

"Asi to, jestli budu lepší jako ti ostatní mladí hráči. Musím Ottawě dokázat, že na to mám fyzicky i psychicky. Na síle teď pracuju, abych neodlítl jako papír, když tam dostanu první dělo. Chci něco vydržet. Asi by mi pomohlo, kdybych dal v přípravě i nějaký gól. Stejně to ale celé bude den ode dne. Prostě musím na kempu makat a všechny přesvědčit, že v NHL opravdu chci být."

Filip Chlapík není sám. Podívejte se na další české hokejisty, kteří letos stejně jako on mají šanci vlétnou na scénu nejlepší hokejové ligy světa.

Kdyby se vás v Ottawě zeptali, co jim můžete teď nabídnout, co byste jim odpověděl?

"Na to už se mě ptali při combine testech před draftem (usmívá se). Dneska bych řekl, že bych jim nabídl dobrou náladu do kabiny. Na ledě to u mě bylo vždycky o bodech, v poslední sezoně jsem k tomu přidal i tu dřinu. Už nejsem jen hráčem do prvních dvou lajn, umím být užitečný i v jiných situacích. Když mi dají šanci, poperu se o ni. Asi takhle nějak bych jim to řekl…"

Třeba se vám to podaří. Co jste říkal, když se nedávno objevily spekulace o tom, že se na letišti v Ottawě objevil Jaromír Jágr?
"No jo, jenže já už taky četl, že to je celé nějaký výmysl (směje se). Uvidíme, pro mě by to rozhodně bylo něco úžasného…"

Takže to teď s napjetím sledujete?
"To víte, že si tyhle zprávy čtu. Mít Jardu v týmu? To by bylo mimořádné. Ale ještě o to musím sám zabojovat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy