Špaček: Rozhodčí jsou nejslabším článkem extraligy

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
9. 4. 2014 9:12
Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal naganský šampion a současný asistent reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky Jaroslav Špaček.
CHAT s Jaroslavem Špačkem
Rozhovor skončil
12:30
Přečíst si rozhovor

Praha - Proč jsou rozhodčí nejslabším článkem hokejové extraligy? Jaký má názor na bývalého reprezentačního kouče Aloise Hadamczika? A jaké šance má podle něj český tým na mistrovství světa v Minsku

Na tyto a mnohé další dotazy odpovídal v obsáhlém online rozhovoru čtenářům Sportu Aktuálně.cz Jaroslav Špaček, naganský šampion a člen plzeňského mistrovského týmu z minulé sezony.

Podrobný přepis středečního chatu se čtenáři si můžete přečíst níže.

CHAT s Jaroslavem Špačkem

Rozhovor skončil
9. 4. 2014
Ptá se: Jarda Vršek

Jak vzpomínáte na léta strávená v Montrealu a na Tomáše Plekance?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Dobrý den, zdravím čtenáře Aktuálně.cz chvíli po našem tréninku reprezentace.

Montreal je hokejová Mekka a pro mě, i když to asi nebylo nejlepší působení v NHL, tak jsem moc rád, že jsem si tam zahrál. To se jen tak někomu nepoštěstí. Jsou tam jedni z nejlepších fanoušků z NHL. Existuje pro ně jen hokej.

Pleky mi strašně pomohl, když se moje rodina stěhovala do Montrealu. ukázal mi, jak to tam funguje, uvedl mě do týmu, na tréninky a seznámil mě s mnoha lidmi. Prostě super podmínky tam byly.

9. 4. 2014
Ptá se: Ferenc

Dobrý den, co říkáte na dění v extraligové Slavii po odchodu p. Růžičky? Bavili jste se o tom spolu? F.

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Dobrý den. Určitě jsme se o tom bavili, ale mi nepřísluší to rozebírat. Je to jen mezi Láďou a vedením Slavie.

9. 4. 2014
Ptá se: Viktor

Zdravím Jardo, počítáte na MS do Minsku s Tomášem Kaberlem ?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

S Tomášem jsme mluvili, ale teď má ještě práci v klubu. Rozhodne se to v nejbližších dnech. Ale určitě jsme se o něm bavili.

9. 4. 2014
Ptá se: David

Dobrý den, jak podle vás zvládají rozhodčí letošní extraligové play off? Podle mě se to částečně i jejich vinou docela zvrhává, co myslíte? David

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Za rok a půl, co jsem se vrátil z Ameriky a sleduju domácí dění, řekl bych, že rozhodčí jsou asi nejslabším článkem. Mají na čem pracovat a věřím, že jdou tou správnou cestou, i když to zatím není úplně ono.

9. 4. 2014
Ptá se: hokejista

Dobrý den, Jardo, jak máte s Láďou Růžičkou a Ondrou Weissmannem rozdělné pravomoce? Kdo co dělá? Na tréninku a pak i v zápase....

Odpovídá: Jaroslav Špaček

O trénincích diskutujeme a připravujeme všichni. Záleží, jestli chceme pracovat na obranné, útočné hře, nebo na hře ve středním pásmu. Jinak Láďa je na střídačce tím hlavním, kdo si vede všechny hráče. Já sleduji obránce a také obrannou hru soupeře, Ondra útočnou. Pak své poznatky Láďovi předáváme.

9. 4. 2014
Ptá se: Roman

Ahoj,
omlouvám se, že tykám, ale jsem velký fanda hokeje, tak mně přijde, že tykání by nemuselo chlapovi, jako ty vadit.
Myslíš, že Jarda Jágr bude ochoten hrát na MS 2014? Když vypadne v NHL?
Děkuji a obdivuji , jak jsi hrál.

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Za pochvalu děkuji!

Jarda má ještě tři zápasy do konce základní části, pořád ještě mají naději postoupit, i když malou. Láďa si vzal za úkol, že mu zavolá a promluví s ním. Pak uvidíme.

9. 4. 2014
Ptá se: pepa

Dobry den chtěl bych se zeptat jaka bude sestava? Na MS ? A budwte Brat i Jágra?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Jarda Jágr se ještě rozhodne. Zatím tady máme 25 hráčů, kteří už skončili v klubech, a postupně budeme zapracovávat další, kteří budou vypadávat. Takže o nějaké kostře týmu ještě nemůže být řeč.

9. 4. 2014
Ptá se: lada

Zdravím Vás, co se "stalo" letos s Plzní? Takový kádr a ani semifinále Extraligy, kde nastal ten zlom neúspěchu...
Bude se "repre" ČR trápit na MS s takovými týmy, jako Švýcarsko, taky budete spoléhat na přesilovkové formace, nebo dáte na instinkt, momentální formě při probíhajícím zápase? V současné době se rozhodují většinou bitvy v početní převaze. Propagujete častou střelbu nebo rozehrávku na jistotu, "do kuchyně"?Který z obránců je největší labužník a co hráčům nejvíc chutná?
Děkuji za případné odpovědi. A přeji "placku" z MS ...

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Myslím si, že celá sezona proběhla ve výborném duchu, jako trenéři jsme z toho měli větší strach. Ael v play off jsme prohráli některá domácí utkání zbytečně, vlastníma chybama, a řekl bych, že Brno bylo o trošku lepší a že si za tím cílem postoupit šlo trošku víc.

Co se týče Švýcarska, tak musím říct, že za poslední tři čtyři roky udělalo obrovský skok. Hrají kompaktní hokej, který je dostal hodně nahoru a musíme s nimi počítat do světové špičky.

V přesilovkách se budeme chtít tlačit víc do střelby, což je v moderním hokeji jednou z věcí, která se preferuje. Samozřejmostí je, že nejlepší hráči zápasu dostanou nejvíce příležitostí.

S největším labužníkem bych ještě počkal, protože jsem kluky ještě tolik nepoznal. Ale určitě všichni mají rádi steaky a dobré maso.

9. 4. 2014
Ptá se: Nikola

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jaké hráče z NHL by jste chtěli na MS v Bělorusku?Předem děkuji za odpověd

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Víme o tom, že Jirka Hudler přijede. Další máme v plánu obvolat, ale většina z nich ještě má klubové povinnosti a bojují o play off. Máme třeba soupeře Tampa vs Montreal a tak víme, že z toho může vzejít dvojice Palát-Gudas nebo Plekanec. Pak myslíme na New Jersey, kde máme Jardu Jágra a Marka Židlického, nebo na Sobotku ze St. Louis. Volný bude i Jirka Tlustý z Caroliny.

9. 4. 2014
Ptá se: Hanz

Dobrý den, já jen pozdrav... Konečně dva největší sympaťáci českého hokeje na lavičce nároďáku! :-)

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Díky, to nás těší :-)

9. 4. 2014
Ptá se: Tadeas Smejkal

Zdravím Jardo, skvela zprava ze zas budes v reprezentaci, mam nekolik otazek. Mas nejaky oblibeny fotbalovy klub v zahranici? A na jake angazma v NHL vzpominas nejradsi a kde se treba jeste vracis? Jaky jiny sport Te aktivne bavi, krome golfu :) ?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Zdravím také! Rád sleduju Chelsea v Anglii a Real Madrid ve Španělsku. Asi nejradši vzpomínám na Edmonton. I když jsem tam byl krátce, tak jsme to dotáhli až do finále Stanley Cupu. Strašně rád se vracím do Montrealu, kde mám jednoho známého kamaráda. Hraju také tenis, nejvíc s bratrem, ale pořád prohrávám, tak mě to pomalu přestává bavit :-)

9. 4. 2014
Ptá se: Karel

Skutečně máte pocit, že je Růžička takový srdcař, jak jste uvedl, že se obětoval pro nároďák? Dost fanoušků si myslí, že utekl za penězi k repre, protože bohužel ve Slávii už není, z čeho dál dojit.

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Myslím si, že to je náš nejlepší trenér, který může národní tým vést. To mluví za všechno.

9. 4. 2014
Ptá se: Dusan

Zdravím,chtěl bych se zeptat jestli oslovite pro MS T.Kaberleho?Sledujete i mladé ne moc známé obránce hrající v evropě?např.Eminger z Oulu ?Děkuju zš odpověď

Odpovídá: Jaroslav Špaček

S Tomášem jsme mluvili, ale pořád má ještě povinnosti ve svém klubu, takže teprve uvidíme.

Mladé obránce sledujeme jak v Evropě, tak i nižších zámořských soutěžích. Pro příští rok mají podle mě velkou naději poprat se o místo v národním týmu nebo se minimálně ukázat na některých akcích během celé sezony.

9. 4. 2014
Ptá se: michal

Zdravím a mám otázku jak si myslíte že na tom bude plzeň od příští sezony po obměně kádru. Myslím jestli bude schopna hrát stále o čelo extraligy:) A co říkáte na dění ve slavii nebo spíš co k tomu říkal sám Růžička ohledně vyjádření pana Benýška. Pokud jste to probírali. Díky.

Odpovídá: Jaroslav Špaček

V Plzni máme mnoho mladých hráčů, kteří ukázali už letos, že na extraligu mají, a jsou připraveni zaujmout větší roli. Tím také dochází k té obměně, ale určitě to nemohou odehrát sami a musí být doplněni staršími hráči, kteří je povedou. Určitě bychom chtěli být v tabulce co nejvýše, ale bude to potřebovat nějaký čas, až si ti hráči zvyknout na větší roli, kterou v týmu by měli mít. Obměna je určitě veliká, ale věřím, že hráči to zvládnou.

Jak jsem již psal, nerad bych se k dění ve Slavii vyjadřoval, to není v mé kompetenci.

9. 4. 2014
Ptá se: pajko

Zdravím a chci se zeptat kolik obránců pojede do Minsku a kolik jich bude hrát v zápase (6,7 nebo8)?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Máme v plánu vzít do Minsku osm obránců. Ale pokud budou jenom jednotlivé zápasy, tak bychom rádi nasazovali pouze šest obránců. Pokud přijdou dvojzápasy, budeme se snažit rozložit síly na sedm.

9. 4. 2014
Ptá se: AK

Dobrý den, jaké vidíte šance na MS 2014 v Minsku? Budete brát více hráčů z NHL nebo z Evropy? Děkuji

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Já naše šance vidím vždy nejvýš. Co bychom byli za trenéry, kdybychom je neviděli vysoko. Ale musíme k tomu přistupovat s pokorou a věřit, že pro ten výsledek uděláme maximum, i když se to nemusí povést. A kdy prohrajeme, musíme odejít se vztyčenou hlavou.

Co se týče hráčů, tak se to pomalu rýsuje, že budeme mít většinu hráčů pravděpodobně z Evropy.

9. 4. 2014
Ptá se: Zdenka

Zdravím vás oba a přeji vám úspěšné tažení národního mužstva.

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Děkujeme moc za podporu!

9. 4. 2014
Ptá se: Luděk

Kolik jste nejvíc vypil piv na posezení? Prý hodně :-))

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Já už chodím jen na dvě piva - na první a poslední. Ty mezi nepočítám, takže na dvě :-)

9. 4. 2014
Ptá se: Michal

Plánujete jednou kariéru head coache?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Zatím jsem o tom nepřemýšlel. Momentálně na to určitě nejsem připraven.

9. 4. 2014
Ptá se: Franta

Spousta bývalých hráčů NHL zůstává po kariéře v Americe. Měl jste v tom ohledu dilema?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Nikdy! Vždycky jsem se chtěl vrátit domů a nemohl jsem se dočkat, až po sezoně sednu po prvního letadla a vrátím se domů za rodinou. Neříkám, že se mi tam nelíbilo, ale je to spíš na dovolenou a zase pěkně zpátky domů.

9. 4. 2014
Ptá se: Aleš

Byl jste někdy v životě v Bělorusku?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Nebyl. Ale hrál jsem s bratry Kosticynovými v Montrealu a říkali, že Minsk je krásné čisté město. Tak se docela těším, uvidíme.

9. 4. 2014
Ptá se: Karel

Dobrý den. V Plzni hodně tým burcujete a neustále s týmem žijete. Budou tyhle emoce vidět i u národního týmu nebo to spíše bude na hlavním kouči? Mě se líbí jak s týmem žijete a pořád na hráče pokřikujete, tak doufám, že budete stejně jako v Plzni vidět i u repre a určitě to klukům pomůže:-)

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Nechali jsme si s Láďou Růžičkou posunout střídačky trochu blíž k mantinelu, protože jsme podobné typy, abychom se na střídačce nestráželi. A budeme se snažit z kluků dostat maximum.

9. 4. 2014
Ptá se: Tony

Setkal jste se někdy v kariéře s hokejistou, který by byl gay? Je možné v rámci hokejového týmu něco takového přiznat?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Nesetkal jsem se. Ale přiznat to v kabině, kde jsou samí chlapi, určitě není jednoduché.

9. 4. 2014
Ptá se: Michal

Určitě jste viděl to video z Klášterce. Co si myslíte o tom, že trenéři řvou na 18leté kluky, že jsou hovna?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Myslím si, že hlavně by se ti kluci měli zamyslet sami nad sebou, jestli chtějí hrát hokej. Je to přece tak krásná hra. Ale trenérovi se vůbec nedivím. Jestli ti kluci chtějí místo hokeje chlastat, chodit na tréninky v podnapilém stavu nebo vůbec nechodit, tak ať hokej radši nedělají.

9. 4. 2014
Ptá se: Augustýn

Kdyby u týmu byl Alois Hadamczik a měl zájem o Jardu Špačka, aby šel dělat asistenta, přijal by nabídku? Jaké máte vztahy s panem Hadaczikem, je spolupráce možná?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Ta nabídka nepřišla, a proto je zbytečné se o tom teď bavit. Pan Hadamczik byl pro mě trenérem na olympiádě a poté jsem ukončil svou reprezentační kariéru. Myslím, že to hovoří za vše.

9. 4. 2014
Ptá se: Pavel

Nmerzí vás, že jste si nezahrál ještě jednou za nýárodní tým? Napříklád na olympiádě ve Vancouveru ?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

V té sezoně 2009/10 si myslím, že jsme s Romanem Hamrlíkem měli obrovskou formu v Montrealu. Ale Láďa Růžička nechtěl vzít jen jednoho z nás, tak se rozhodl, že nás nechá doma oba. To mě trochu mrzelo, ale to je vždy na rozhodnutí trenéra.

9. 4. 2014
Ptá se: Jarin

Barinka ?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Myslím si, že je zraněný. Zájem jsme o něj měli.

9. 4. 2014
Ptá se: Petr

V extralize už toho máte hodně za sebou. Jaká je úroveň rozhodčích? I Plzeň si občas stěžuje, je to tak hrozné? S kým jste byl třeba vy osobně v Plzni spokojený jak pískal? Vím, že v minulosti se někteří muži v pruhovaném Plzni dost znelíbili.

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Mslím si, že rozhodčí jsou nejslabším článkem celé extraligy. Mrzí mě, když rozhodčí chtějí být moc vidět. Místo aby kolikrát hru pustili. Kolikrát jejich kompenzace vylučovat hráče na obou stranách najednou mi připadá jako alibi pro všechny. Nejsou schopni dát trest hned a čekají, jak se situace vyvine, a pak vylučují na obou stranách, což se mě nelíbí. Z pohledu ostatních trenérů si Plzeň pořád stěžuje. Ale třeba pan Fraňo se mi líbil.

9. 4. 2014
Ptá se: LUKÁŠ

Dobrý den, jak vzpomínáte na Vaše působení ve Švédsku.

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Když se na to zpěně dívám, tak to bylo nejvíc povedené angažmá. Vyhráli jsme s Färjestadem titul a ještě olympiádu v Naganu. Potkal jsem se s fantastickými lidmi v čele s Håkanem Loobem a lepší první angažmá v zahraničí jsem si nemohl přát.

9. 4. 2014
Ptá se: Daniel

Často jste pověstný svými emočními projevy. Když takhle na hráče neustále křičíte nemáte někdy problémy s hlasem, že po zápase nemůžete mluvit? Jak jsou na tom vaše hlasivky po zápase, vždy bez potíží?
Budete v Plzni i příští sezonu na lavičce?

Odpovídá: Jaroslav Špaček

S hlasivkami mívám někdy problémy, když se hrají dva zápasy ve dvou dnech. Ale když hráči plní to, co chceme, tak je i občas ušetřím.

O mé budoucnosti v Plzni se rozhodne až po MS v Minsku. Co se mě týče, mám v Plzni rozdělanou nějakou práci a určitě bych ji rád dotáhl do konce.

9. 4. 2014
Ptá se: Adéla

Líbí se mi jak jste upravený na střídačce. Vždy vkusně černé kalhoty a modrý svetr. Potrpíte si i na spodní prádlo? Jaké nosíte, nebo býváte naostro?:-) Jste štramák:-)

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Spodní prádlo rozhodně nemusí být jen v černých barvách. Momentálně letí jarní vzor :)

9. 4. 2014
Ptá se: AK

Dobrý den, sledujete NHL, koho tipujete na Stanley Cup? Děkuji

Odpovídá: Jaroslav Špaček

Hodně se mi líbí St. Louis. Ale na Východě hraje fantasticky už několik let za sebou Boston.

Děkuji za povídání a držte nám palce, zase někdy na shledanou!

 

Právě se děje

Další zprávy