Čeští mladíci vyřadili Američany z bojů o medaile

31. 12. 2011 8:00
Český tým vybojoval postup do čtvrtfinále
Tomáš Hertl se raduje z vyrovnání na 2:2
Tomáš Hertl se raduje z vyrovnání na 2:2 | Foto: Reuters

Edmonton - Čeští hokejisté do 20 let předvedli na mistrovství světa v Kanadě fantastický výkon a porazili 5:2 jednoho z největších favoritů šampionátu, hrdý výběr Spojených států amerických.

Český tým si zajistil účast ve čtvrtfinále, a udržel si tak naději na první medaili z MS po sedmi letech. Naopak Američané budou scházet v play off vůbec poprvé od jeho zavedení v roce 1996.

Hrdinou zápasu byl brankář Petr Mrázek, který 52 úspěšnými zákroky přivedl americké hokejisty k zoufalství. On i celý tým si v závěru zápasu vysloužili standing ovation od publika v edmontonské hale.

Mladí Češi sice prohrávali 0:1 a 1:2, za stavu 2:2 však přečkali trestné střílení soupeře a třemi brankami v rozmezí 53. a 59. minuty rozhodli o své výhře. Vítěznou branku vstřelil Petr Holík, který byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Dva góly dal i Tomáš Filippi.

Kuzněcov atakoval na juniorském MS rekord Forsberga
Junioři drželi půlhodinu nadějný stav, nakonec dostali od Kanady pětku
Čeští hokejisté podlehli na MS dvacítek Kanadě 0:5

Svěřenci kouče Miroslava Přerosta začali aktivně, ovšem v první třetině se potýkali s příliš častými vyloučeními. Hned na začátku dostal trest na pět minut plus do konce utkání Petr Straka, který vrazil na hrazení Forborta.

Mrázek v oslabení nejpve famózně vychytal Zuckera, na dorážku Tynana ovšem dosáhnout nemohl. V pokračujícím oslabení český brankář několikrát zabránil Američanům v navýšení vedení, naopak ve 13. minutě srovnal Filippi, když nadvakrát překonal Campbella.

K výhře přispěl fantastickým výkonem brankář Petr Mrázek.
K výhře přispěl fantastickým výkonem brankář Petr Mrázek. | Foto: Reuters

Druhá třetina probíhala podobně. Češi šli ve 32. minutě do oslabení a hned za to pykali. Zuckerovu ránu dorazil Arnold.

Český výběr ovšem nesložil zbraně a stále velmi aktivně bruslil. Ve 35. minutě vyrovnal Tomáš Hertl, který potrestal jednu z mnoha chybných rozehrávek amerických obránců.

Ve třetí části měli Američané obrovské šance. Rozhodnout mohl v oslabení Miller, ovšem trefil tyč. Trestné střílení po faulu Říhy neproměnil Archibald. Jeho bekhendový blafák si pohlídal Mrázek.

Postupový gól nicméně padl na druhé straně, když se v 53. minutě trefil po individuální akci Sekáče Holík. V 58. minutě zvýšil Filippi.

Američané se okamžitě poté odhodlali k power play, což mohl potrestat Mrázek. Jeho střela přes celé hřiště ovšem o decimetry minula branku.

Češi se vzápětí do prázdné klece přece jen trefili, podruhé v zápase se prosadil Holík a odstartoval bouřlivou explozi radosti svých spoluhráčů.

Finové deklasovali Dány, Švédové Slováky

O vyřazení Američanů se ve druhém pátečním zápase postarali Finové, kteří deklasovali rozložené Dány 10:1.

Ve skupině A v Calgary si pojistili minimálně čtvrtfinále po výhře nad Slovenskem 9:1 Švédové. O poslední místo v bojích o medaile bude hrát dnes Slovensko se Švýcarskem, které porazilo Lotyše 5:3.

Zajistí si ho vítěz utkání, stejně jako v duelu Švédska s Ruskem půjde úspěšnější celek přímo do semifinále. Tam už má jistou účast domácí Kanada, která po ztrátě USA vyhrála skupinu B.

Skupina B (Edmonton):

USA - Česko 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 6. Tynan (Miller, Arnold), 32. Arnold (Zucker, Merrill) - 13. Filippi (Přibyl, Uher), 35. T. Hertl, 53. Holík (Sekáč, Krejčí), 58. Filippi (Nosek), 59. Holík. Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Rönn (Fin.) - Murchison (Kan.), Sivov (Rus.). Vyloučení: 3:6, navíc Straka 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 14.733.
Sestava Česka: Mrázek - D. Musil, Krejčí, Mozík, Jank, Zámorský, Říha, Hrbas - Sekáč, Holík, Jaškin - Uher, Filippi, Nosek - Culek, Straka, T. Hertl - Přibyl, Sedlák, Faksa - Hyka. Trenéři: Miroslav Přerost, Jiří Juřík a Jiří Fischer.

Finsko - Dánsko 10:1 (3:0, 2:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 9. Salomäki, 11. Hakanpää (Donskoi, Salomäki), 12. Pokka (Hannikainen, Paajanen), 25. Kuronen (Mikael Granlund, Pulkkinen), 35. Salomäki (Hakapää, Pokka), 42. Armia (Salomäki, Donskoi), 45. Pulkkinen (Mikael Granlund), 49. Pulkkinen (Mikael Granlund), 58. Pulkkinen (Mikael Granlund, Pokka), 60. Pulkkinen (Markus Granlund, Mikael Granlund) - 34. P. Bjorkstrand. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Nord (Švéd.) - Fluri (Švýc.), Novák (SR). Vyloučení: 5:6. Využití: 4:0. Diváci: 13.144.

Švédsko - Slovensko 9:1 (2:1, 2:0, 5:0)

Branky a nahrávky: 5. Thorell (Bäckman, Klefbom), 17. Friberg (Larsson, Brodin), 25. Collberg (Larsson, Sundström), 39. Sundström (Rakell), 45. Zibanejad (Collberg), 49. Rakell (F. Forsberg, Zibanejad), 52. Nordström (Thorell, Nemeth), 54. Collberg (Klingberg, Sundström), 59. Thorell (Rensfeldt, Klingberg) - 12. Tvrdoň (Toman, Jurčo). Rozhodčí: Croft (USA), Laaksonen (Fin.) - Gebauer (ČR), Woodwoorth (USA). Vyloučení: 5:8, navíc Friberg (Švéd.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 19.289.

Švýcarsko - Lotyšsko 5:3 (1:0, 2:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 9. Bertschy (Trutmann), 23. Haas (Vermeille, Bertaggia), 39. Bertschy (Walser), 54. Haas, 55. Marti - 29. Andersons (Siksna, Straupe), 43. Jevpalovs (Hvorostinins, Kalninš), 53. Hvorostinins (Jevpalovs, Kuzmenkovs). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Zalaski (Kan.) - Schrader (Něm.), Sormunen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 2:0. Diváci: 13.666.

1. Rusko 3 3 0 0 0 20:1 9
2. Švédsko 3 2 1 0 0 22:8 8
3. Švýcarsko 3 1 0 1 1 8:10 4
4. Slovensko 3 1 0 0 2 5:13 3
5. Lotyšsko 4 0 0 0 4 8:31 0