Čeští mladíci nakonec na zlatý sen nedosáhli

27. 4. 2014 20:08
Čeští hokejisté na zlaté medaile na MS do osmnácti let nedosáhli, když ve finále podlehli Američanům 2:5.
Ilustrační foto - juniorský hokej.
Ilustrační foto - juniorský hokej. | Foto: Reuters

Helsinky - Čeští hokejisté na zlaté medaile na MS do osmnácti let nedosáhli, když ve finále podlehli Američanům 2:5. I tak ale čeští mladíci dosáhli v této věkové kategorii na historicky nejlepší umístění. Bronz berou hráči Kanady.

Finále Česko - USA jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!

O české neúspěchu v tomto utkání rozhodl samotný úvod. Milano už v první minutě ujížděl sám na Vaněčka, ten ještě první zákrok zvládl ale následnou střelu Doughertyho od modré už lovil ze sítě.

V 7. minutě zaspala česká obrana podruhé, když se z dorážky prosadil Matthews. Hned na to přidal třetí ránu Milano a trenér Jakub Petr si musel vzít oddechový čas. Tlak Ameriky se tím trochu otupil a Češi před první přestávkou ještě snížili díky pohotovému Smejkalovi.

Češi vstoupili špatně i do 2. třetiny

Gól do šatny ale české mladíky moc nepovzbudil, naopak jim opět nevyšel vstup do třetiny. Na rozdíl tří branek totiž hned zvýšil Larkin. Když před polovinou utkání přidal pátou trefu Matthews, bylo jasné, že zlato si přisvojí popáté za šest let znovu Američané.

Kaše sice ještě navázal na svůj postupový gól ze semifinále, když využil přesilovku, ale to bylo všechno. Ve třetí třetině už se utkání víceméně dohrávalo. Vaněček si připsal několik výborných zákroků, sólo zase na druhé straně neproměnil nejlepší střelec turnaje Vrána.

Češi se tedy museli smířit se stříbrem, které je i tak nejlepším výsledkem na světovém šampionátu osmnáctiletých. Bronz slaví Kanada, která porazila Švédy 3:1.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Lappeenrantě (Finsko) - finále:

ČR - USA 2:5 (1:3, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 20. Smejkal (Veselý, Chlapík), 34. D. Kaše (Rašner, Špaček) - 1. Dougherty (Milano, Eichel), 7. Matthews (Connor, Collins), 8. Milano (Belpedio, MacLeod), 22. Larkin (Milano), 27. Matthews (Fortunato). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Wehrli (Švýc.) - Malmqvist (Švéd.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 3338.

ČR: Vaněček - Pyrochta, Mašín, Ščotka, Rašner, Mikliš, Zbořil, Havlín - Pastrňák, Karabáček, Zacha - D. Kaše, Vrána, Špaček - Veselý, Smejkal, Chlapík - Vopelka, Kuťák, Ordoš - Černoch. Trenér: Jakub Petr.

USA: Nedeljkovic - Dougherty, Fortunato, Glover, Belpedio, Collins, Hanifin, MacLeod - Eichel, Tuch, Milano - Bjork, Larkin, Hitchcock - Gersich, Matthews, Connor - Wegwerth, Pavelek, Stevens - Fiegl. Trenér: Danton Cole.

O 3. místo:

Kanada - Švédsko 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Perlini (Virtanen), 32. Crouse (Konecny, Hicketts), 56. Konecny (Sanheim, Hicketts) - 11. Törnqvist. Rozhodčí: Miller (USA), Salonen (Fin.) - Lhotský (ČR), Jamaguči (Jap.). Vyloučení: 5:5, navíc Hicketts, Quenneville - Andersson všichni 10 min., Elgestal 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3251.

Kanada: McDonald - Fleury, McKeown, Sanheim, Bleackley, Hicketts, Pilon, Carrier - Hawryluk, Quenneville, Gropp - Virtanen, Audette, Thomas - Barzal, Konecny, Bishop - Perlini, McCann, Crouse. Trenér: Shawn Bullock.

Švédsko: Söderström - Lagesson, Englund, Aho, Pettersson, Forsling, Ollas Mattson, Andersson - Franzén, Kempe, Lindblom - Elgestad, J. Forsbacka Karlsson, A. Karlsson - Holmström, Nylander, Törnqvist - Ehn, Ottosson, Muzito Bagenda. Trenér: Anders Eriksen.

Konečné pořadí: 1. USA, 2. ČR, 3. Kanada, 4. Švédsko, 5. Rusko, 6. Finsko, 7. Švýcarsko, 8. Slovensko, 9. Německo, 10. Dánsko - sestup.