Čeští Jezdci řádili v derby

SportPlus
3. 2. 2006 7:30
New York - Newyorské derby patřilo v noci na pátek Jezdcům. Rangers vyhráli na půdě městských rivalů Islanders 5:2. V brance Jezdců přitom po delší době nestál hvězdný nováček Henrik Lundqvist a šanci zachytat si dostal třicetiletý Kevin Weekes. Spoluhráči mu nejen důsledným bráněním, ale i tahem na branku pomohli k prvnímu vítězství za posledních osm týdnů.

Hlavní roli v ofenzivním tažení přitom opět hráli Češi. Martin Straka skóroval z trestného nájezdu a přidal i dvě asistence. Jaromír Jágr v závěru utkání zvyšoval na 5:2 a zároveň společně se Strakou připravil první gól utkání pro Tjutina. Pro Jágra to byl 77. a 78. bod v soutěži, na kontě má 34 branek a 44 asistencí a stále vede produktivitu celé NHL. Neztratili se ani skórující Martin Ručinský a přihrávající Petr Průcha.

Straka chladnokrevně proměnil ve druhé třetině trestný nájezd a zvyšoval již na 4:0. Poté, co jej obránce Joel Bouchard stáhl při úniku, složil reparát střelou zápěstím pod DiPietrovou levou rukou. "Byl to výtečný zápas. Nic mu nechybělo. Všechny čtyři formace hrály dobře. Měli jsme dobrý start a to bylo velmi důležité," radoval se Straka.

Vedle Čechů a Tjutina se trefil i Steve Rucchin a Rangers se sedmdesáti body dohnali na čele Atlantické divize Philadelphii. Ta v noci podlehla v Buffalu.

Oba gólmani uspěli

Ve velké permanenci byl gólman Predátorů z Nashvillu Tomáš Vokoun. Český reprezentant čelil v domácím utkání proti Coloradu 46 ranám, jen tři přitom pustil za svá záda. Zejména díky jeho výkonu vyhráli Predators v prodloužení 4:3. "Tomáš byl znovu vynikající," chválil Vokouna kouč Barry Trotz.

Dominik Hašek měl naopak při výhře Ottawy v Pittsburghu 7:2 poněkud klidnější práci. Čelil čtyřiadvaceti ranám, v rozhodující třetí třetině udržel na rozdíl od svého protějšku Carona čisté konto. Gólman Tučňáků v třetím dějství čtyřikrát inkasoval a Senátoři tak pohodlně zvýraznili vítězství.

Tři Čajánkovy body

Útočník Petr Čajánek si v dresu trápícího se St. Louis spravil částečně náladu v duelu proti Chicagu. Český olympionik jednou skóroval a na další dvě branky nahrál a Blues nakonec zvítězili 6:5 v prodloužení.

St. Louis se vyplácí nasazování nováčků do sestavy, ve čtvrtek se dvěma góly a rozhodujícím nájezdem blýsknul jeden z nich Lee Stempniak. "Je to ohromně vzrušující. Pamatuji si, jak padly všechny moje letošní góly. Připadám si stále jako ohromený žák, který se dostal do NHL a dává góly," pravil třiadvacetiletý Američan.

Kladenskému odchovanci Tomáši Plekancovi se v dresu Montrealu daří, ale jeho celek se propadá mimo příčky zajišťující účast v play off. Plekanec si v šesti utkáních po pauze zaviněné zraněním kolena připsal pět bodů. Proti Bostonu vstřelil sice první branku, ale Bruins odpověděli třemi trefami a zvítězili.

Rozhodovaly nájezdy

Všechny čtvrteční zápasy Západní konference kromě utkání Nashville - Colorado skončily samostatnými nájezdy. Nejdramatičtější byl souboj střelců Edmontonu a Columbusu. Po prodloužení se oba celky rozešly smírně 1:1 a o výhře Blue Jackets rozhodl Jason Chimera v osmé sérii.

V utkání Minnesoty se San Jose vstřelil úvodní branku obránce Filip Kuba, ale Sharks dokázali utkání otočit. Pět minut před koncem srovnal z trestného střílení Marián Gáborík, který jel i samostatný nájezd po prodloužení. Finský gólman Vesa Toskala jej vychytal, ale pak nestačil na Briana Rolstona a Minnesota zvítězila 3:2.

Boston - Montreal 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 31. G. Murray, 33. Bergeron, 60. Boyes - 16. Plekanec. Střely na branku: 37:17. Diváci: 17.565.

Buffalo - Philadelphia 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Branky: 16. Pratt, 26. Campbell, 33. Hecht (Kotalík), 60. Pominville - 13. Gagne (Nedvěd), 57. Knuble. Střely na branku: 37:23. Diváci: 18.690.

New York Islanders -  New York Rangers 2:5 (0:2, 0:2, 2:1)
Branky: 44. a 50. Parrish - 14. Tjutin (Straka, Jágr), 20. Rucchin (Průcha), 23. Ručinský, 31. Straka z tr. střílení, 57. Jágr (Straka). Střely na branku: 25:27. Diváci: 16.234.

Pittsburgh - Ottawa 2:7 (1:0, 1:3, 0:4)
Branky: 14. Ouellet, 26. Malone - 47. a 56. Alfredsson, 33. Vermette, 34. Fisher, 38. Chára, 41. Volčenkov, 51. Heatley. Dominik Hašek odehrál za Ottawu celé utkání, čelil 24 střelám, dvakrát inkasoval a úspěšnost zákroků měl 91,6 procenta. Střely na branku: 24:26. Diváci: 14.714.

St. Louis - Chicago 6:5 po sam. nájezdech (2:0, 3:3, 0:2 - 0:0)
Branky: 26., 34. a rozhodující sam. nájezd Stempniak (na první Čajánek), 5. Young (Čajánek), 7. Országh, 21. Čajánek - 24. a 56. Keith, 21. Arnason, 29. Holmqvist, 44. Bourque. Střely na branku: 34:29. Diváci: 14.240.

Nashville - Colorado 4:3 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 1:0)
Branky: 22. a 58. Walker, 50. Sillinger (Erat), 63. Sullivan - 5. B. Clark (Hejduk), 44. McCormick, 52. Sakic. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celé utkání, čelil 46 střelám, třikrát inkasoval a úspěšnost zákroků měl 93,5 procenta. Střely na branku: 31:46. Diváci: 12.057.

Edmonton - Columbus 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 55. Staios (Dvořák) - 57. Žerděv, rozhodující sam. nájezd Chimera. Střely na branku: 28:19. Diváci: 16.839.

Phoenix - Los Angeles 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 30. Scatchard (Z. Michálek), rozhodující sam. nájezd Reinprecht - 26. Frolov. Střely na branku: 32:35. Diváci: 14.372.

San Jose - Minnesota 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 25. S. Thornton, 42. J. Thornton - 23. Kuba, 55. Gáborík z tr. střílení, rozhodující sam. nájezd Rolston. Střely na branku: 24:32. Diváci: 15.226.