Čeští inline hokejisté chtějí získat zlatý hattrick. Ve čtvrtfinále MS je čeká Kolumbie

Marek Janoš Marek Janoš
7. 9. 2017 6:46
Česká reprezentace v inline hokeji má možnost poprvé v historii zkompletovat zlatý hattrick na mistrovství světa organizace FIRS. Poté, co Češi hladce prošli základní skupinou, je čeká ve čtvrtek čtvrtfinále s Kolumbií. O medaili bojuje i ženský tým, který už postoupil do semifinále po výhře nad Itálií.
MS v inline hokeji 2017
MS v inline hokeji 2017 | Foto: Facebook: World Inline Hockey

Nanking (od zvláštního zpravodaje) - Čeští inline hokejisté se na mistrovství světa chystají na čtvrtfinále proti Kolumbii. Jejich cílem je získat v Číně nejcennější medaili a zkompletovat tak zlatý hattrick.

Česká reprezentace bez potíží uspěla v základní skupině a má všechny důvody ke spokojenosti. Národní tým v zápasech s Lotyšskem, Kanadou a Spojenými státy neztratil ani bod, postoupil tak přímo do čtvrtfinále. "Klíčový byl zápas s Kanadou. Proti Americe už jsme věděli, že máme první místo ve skupině jisté," hodnotí dosavadní působení na turnaji manažer reprezentace Tomáš Würtherle.

"Navíc jsme vyhráli všechny zápasy, což je je velice důležité pro náladu v týmu," doplňuje hlavní trenér reprezentace Martin Mecera. Češi jsou tři vítězství od toho, aby získali historicky první zlatý hattrick. "To by byl náš splněný sen," přiznává Mecera.

Tým zatím na turnaji neprohrával ani minutu. Lotyšsko Češi přehráli vysoko 9:0, s Kanadou ustáli tlak soupeře v závěru utkání a zvítězili 5:4. Na závěr základní skupiny Česko porazilo USA 8:5.

V prvním zápase play off čeká Čechy Kolumbie. Jeden z papírově méně silných soupeřů. Na druhou stranu Jihoameričané postoupili do čtvrtfinále překvapivě přes tradičně silné Španělsko. "Je jedno, jestli narazíme na Kolumbii, Španělsko, nebo Kanadu. Týmy jsou tady obrovsky vyrovnané," uvědomuje si útočník Jakub Cik.

Česko je v posledních letech na mezinárodní scéně dominantní, zlatá medaile ale není samozřejmostí. "Chtě nechtě jsme teď jako Češi favoriti na každém turnaji a v každé kategorii. Každý se ale proti nám chce předvést," všímá si reprezentační manažer Würtherle.

První krok ke zlatému hattricku musí Češi učinit proti Kolumbii. Za úspěch bude považován pouze postup. Z mistrovství světa organizace FIRS se totiž Češi vrátili s medailí už dvanáct let v řadě.

Tým je velmi podobný tomu, který na konci července přivezl zlato i ze Světových her v Polsku. Realizační tým se tak může spolehnout například na opory Daniela Brabce, Patrika Šebka, Pavla Strýčka nebo Marka Loskota. "Tento mančaft hraje krásný moderní inline. Je v něm skloubená zkušenost, střední generace a zdravé mládí," těší Meceru. Utkání mezi Českem a Kolumbií začíná ve čtvrtek od 11.30 středoevropského času.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy