Čeští hokejisté začali přípravu výhrou nad Norskem

1. 4. 2011 21:26
Norsko - Česká republika 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Gjövik - Čeští hokejisté porazili v prvním přípravném zápase před mistrovstvím světa reprezentaci Norska 2:1.

Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika v Gjörviku prohrávali, ale poté se střelecky prosadili Ivan Rachůnek a debutující David Štich.

Zápas byl součástí nově vzniklého seriálu Euro Hockey Challenge. V sobotu se oba celky utkají podruhé.

O nominaci na MS se chtějí porvat šampioni i veteráni
Na MS chceme získat medaili, řekl trenér Hadamczik v on-line rozhovoru

V brance českého týmu se poprvé představil Jakub Kovář, premiérový start v reprezentaci si připsali i Štich, Derner, Vantuch a Pech. Na pátého debutanta ve výběru Mertla zůstala role třináctého útočníka.

Zápas, který se hrál v hale zasazené do skály, příliš mnoho fanoušků do hlediště nepřitáhl. Od začátku se hrál svižný hokej s minimem šancí. Český tým měl často problém s přechodem "zahuštěného" středního pásma, více zákroků si tak připisoval Kovář. Žádnou velkou šanci soupeře ale řešit nemusel.

Už ve 3. minutě si poradil se střelou Larse Erika Spetse, později jej nepřekonal ani v přesilové hře Csiszar nebo již při vyrovnaném počtu hráčů na ledě Östli. Připravenost Haugena v norské brance prověřili Sičák, Novotný nebo Straka, ani oni ale gól nedali.

Góly začaly padat až v závěru

Ve druhé třetině český tým zvýšil aktivitu, hráči se více tlačili před brankáře soupeře a častěji stříleli. Blízko otevření skóre byl ale Fröshaug, který ve 22. minutě trefil boční tyč. Na druhé straně se do gólové šance dostal kapitán Novotný, Haugen ale jeho pokus zlikvidoval. Stejně jako o minutu později Kvapilovu střelu.

V přesilové hře vybídl Ptáček ke skórování Koukala, jeden ze sedmi úřadujících světových šampionů v české sestavě ale nedokázal ideálně trefit puk. Norové následně hrozili v přečíslení, ve 33. minutě Kovář zlikvidoval střelu Oppöyena, přečíslení dokonce tří na jednoho zastavil obětavým pádem Němec a v závěru druhé třetiny se neprosadil ani Röymark.

Bezbrankový stav se tak změnil až ve 45. minutě, kdy se puk od brusle Němce odrazil k Fröshaugovi, který se štěstím překonal padajícího Kováře. Českému týmu se ale podařilo rychle vyrovnat, své druhé reprezentační branky se o 74 sekund později dočkal Ivan Rachůnek. Ve 49. minutě již Češi vedli, když tečovaná Štichova střela v přesilové hře skončila v norské brance.

V 53. minutě to mohlo být pro české barvy ještě radostnější. Rachůnek však zakončil přečíslení tří na jednoho střelou do boční síťky. Nakonec to ale Hadamczikův tým mrzet nemuselo. Češi vyhráli, a neopakovala se tak jejich nečekaná porážka z loňského mistrovství světa, připsali si třináctou výhru v šestnáctém vzájemném zápase proti Norsku.

Přípravný hokejový zápas, součást Euro Hockey Challenge - Gjövik:

Branky a nahrávky:
45. Fröshaug - 46. I. Rachůnek (Štich), 50. Štich. Rozhodčí: Andersen, Bigum - Kilian, Thöger-Andresen (všichni Nor.). Vyloučení: 7:3. Využití: 0:1. Diváci: 766.

Norsko: Haugen - Csiszar, Bonsaksen, Rindal, E.F. Johansen, Östli, Espeland, Sörvik, Mostue - Hesbrathen, Röymark, Oppöyen - K.H. Spets, Ask, Martinsen - Fröshaug, Fredriksen, Olsen - Huse, Olimb, L.E. Spets. Trenér: Ray Johansen.
Česká republika: Jakub Kovář - Němec, Čáslava, Sičák, Ptáček, Nakládal, Mojžíš, Štich, Derner - Šimánek, Novotný, Hubáček - Gulaš, Koukal, Průcha - Kvapil, J. Straka, R. Dlouhý - Vantuch, Pech, I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.