Snový start MS. Junioři porazili finské obhájce zlata, rozhodli minutu před koncem

Aktualizováno 27. 12. 2016 9:08
Čeští junioři vstoupili do hokejového mistrovství světa v Kanadě nejlepším možným způsobem. Obhájce zlata z Finska porazili díky dobrému výkonu 2:1. Vítězný gól vstřelil v 59. minutě Michael Špaček.
Daniel Kurovský slaví před bránou první gól Čechů.
Daniel Kurovský slaví před bránou první gól Čechů. | Foto: ČTK

Montreal – Česká hokejová dvacítka vstoupila do mistrovství světa v Kanadě výhrou nad úřadujícími šampiony Finy 2:1. Pouhých 78 před koncem o tom rozhodl útočník Michael Špaček. Další zápas v základní skupině A čeká svěřence trenéra Jakuba Petra dnes od 19:00 SEČ proti Švýcarsku.

"Vyhrát jsme si zasloužili, šancí jsme měli víc. Kluci hráli výborně," pochválil spoluhráče sedmnáctiletý brankář Jakub Škarek, který dostal v úvodním utkání přednost před Danielem Vladařem. Třetí nejmladší hráč turnaje chytil 22 ze 23 střel.

Finové dostali puk za Škarkova záda už v první minutě, ale Kuokkanen dorážel až po odpískání. Češi byli také aktivní a v páté minutě se dostali do vedení. Krenželokovu střelu od modré čáry tečoval před Vehviläinenem finský nešťastník Borgström.

Rozhodující trefa Michaela Špačka:

Hned vzápětí měl další možnost z dorážky Chlapík a přečíslení dvou na jednoho vyřešil individuálně Šoustal, ale finský gólman opět zasáhl. Finové v deváté minutě vyrovnali. Luoto sebral ve středním pásmu puk Musilovi, přešel přes Kalinu a prostřelil Škarka. Za český tým pak zahrozili Šoustal a po přečíslení bekhendem Jašek, český gólman musel krýt Juoleviho ránu.

Petrův tým v úvodním dějství přišel o zraněného obránce Kvasničku, který odstoupil po ostrém souboji u mantinelu. "Zatím nevím, jak to s ním vypadá. Nemohl dohrát zápas," uvedl kouč Petr.

V úvodu druhé dějství se tlačili více do útoku Finové, ale česká defenziva je do šance nepustila. V první přesilové hře zápasu při vyloučení Kašeho po rychlé kombinaci minul branku v ideální pozici Palmu. Při Kuokkanenově trestu Vehviläinen stihl vyrazit Chlapíkovu ránu z pravého kruhu.

I další pasáž zápasu patřila Petrovu výběru. Po individuální akci těsně minul Kaše a zahrozil i Koblížek. Škarek také musel krýt nebezpečné pokusy, ale šance měli Češi. Reichel ale ani nadvakrát Vehviläinena nepřekonal, do finské branky si nenašla cestu teč Kurovského a přesnější muška chyběla Suchému.

Špaček to v závěru vzal na sebe

V úvodu třetí třetiny pálil vedle pravé tyče Nečas. Škarek musel krát Välimäkiho teč po kombinaci s Juliusem Mattilou. Vehviläinen zasáhl lapačkou po individuální akci Kašeho. Finové se ubránili v oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě. Český tým dělal soupeři pohybem problém a vyplynul z toho Musilův pokus i tři nebezpečné střely Krenželoka.

Na stranu Finska mohl v 53. minutě strhnout vedení Räsänen. Tři minuty před koncem třetí části vytěsnil finský gólman Zbořilovu ránu. Češi ale byli za výborný výkon odměněni plným bodovým ziskem. Špaček si na levé straně u mantinelu vybruslil zpět na modrou čáru, vystřelil přesně k pravé tyči a rozhodl. Finové se v power play marně snažili o vyrovnání.

"Udělal jsem si oblouček na modrou čáru, překřížil jsem se s bekem a všiml jsem si, že tam ti dva Finové šli s ním, takže se mi uvolnila cesta a akorát jsem se podíval na bránu. Adam Musil tam parádně clonil, já jsem si ještě trošku popojel a snažil jsem se trefit místo, kde gólman nevidí. Adamovi patří velký dík," popsal Špaček vítěznou akci.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let:

Skupina A (Montreal):

ČR - Finsko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. D. Krenželok (Nečas), 59. M. Špaček (A. Musil, Zbořil) - 9. Luoto. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Stricker (Švýc.) - Palej (Rus.), Vanoosten (Kan). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 4703.

Sestava ČR: Škarek - Kvasnička, Hronek, Kalina, Zbořil, D. Krenželok, Hrdinka, Vála - M. Špaček, A. Musil, Š. Stránský - D. Kaše, Nečas, Kurovský - Jašek, F. Chlapík, Koblížek - Suchý, K. Reichel, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.

Švédsko - Dánsko 6:1 (2:0, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. A. Nylander (Ahl), 19. Eriksson Ek (Dahlin, Kylington), 25. Dahlén (Grundström, Carlsson), 27. Grundström, 34. Dahlin (G. Carlsson), 39. A. Nylander (Bernhardt, Eriksson Ek) - 58. Krag (Röndbjerg). Rozhodčí: Rohatsch (Něm.), Salonen - Suominen (oba Fin.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 3:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4518.

Skupina B (Toronto):

USA - Lotyšsko 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 7. Harper (Fitzgerald, Ahcan), 27. White (Thompson, Fox), 39. Keller (White, Thompson), 53. Keller, 58. Bracco (Terry), 60. Greenway (Kunin, Terry) - 16. Krastenbergs (E. H. Jansons). Rozhodčí: Kubuš (SR), Sidorenko - Goljak (oba Běl.), Haurum (Dán.). Vyloučení: 7:5, navíc Balcers (Lot.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7015.

Kanada - Rusko 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)

Branky: 4. Jost (Myers, Dubé), 34. Strome (Barzal, Chabot), 38. Roy (Gauthier), 44. Barzal (Dubois), 50. Strome (Barzal) - 10. Sergačjov (Gurjanov), 46. Kaprizov (Vorobjov, Rykov), 51. Rykov (Jurtajkin, Kaprizov). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Davis (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 3:1. Diváci: 18.099.