Snový start MS. Junioři porazili finské obhájce zlata, rozhodli minutu před koncem

Aktualizováno 27. 12. 2016 9:08
Čeští junioři vstoupili do hokejového mistrovství světa v Kanadě nejlepším možným způsobem. Obhájce zlata z Finska porazili díky dobrému výkonu 2:1. Vítězný gól vstřelil v 59. minutě Michael Špaček.
Daniel Kurovský slaví před bránou první gól Čechů.
Daniel Kurovský slaví před bránou první gól Čechů. | Foto: ČTK

Montreal – Česká hokejová dvacítka vstoupila do mistrovství světa v Kanadě výhrou nad úřadujícími šampiony Finy 2:1. Pouhých 78 před koncem o tom rozhodl útočník Michael Špaček. Další zápas v základní skupině A čeká svěřence trenéra Jakuba Petra dnes od 19:00 SEČ proti Švýcarsku.

"Vyhrát jsme si zasloužili, šancí jsme měli víc. Kluci hráli výborně," pochválil spoluhráče sedmnáctiletý brankář Jakub Škarek, který dostal v úvodním utkání přednost před Danielem Vladařem. Třetí nejmladší hráč turnaje chytil 22 ze 23 střel.

Finové dostali puk za Škarkova záda už v první minutě, ale Kuokkanen dorážel až po odpískání. Češi byli také aktivní a v páté minutě se dostali do vedení. Krenželokovu střelu od modré čáry tečoval před Vehviläinenem finský nešťastník Borgström.

Rozhodující trefa Michaela Špačka:

Hned vzápětí měl další možnost z dorážky Chlapík a přečíslení dvou na jednoho vyřešil individuálně Šoustal, ale finský gólman opět zasáhl. Finové v deváté minutě vyrovnali. Luoto sebral ve středním pásmu puk Musilovi, přešel přes Kalinu a prostřelil Škarka. Za český tým pak zahrozili Šoustal a po přečíslení bekhendem Jašek, český gólman musel krýt Juoleviho ránu.

Petrův tým v úvodním dějství přišel o zraněného obránce Kvasničku, který odstoupil po ostrém souboji u mantinelu. "Zatím nevím, jak to s ním vypadá. Nemohl dohrát zápas," uvedl kouč Petr.

V úvodu druhé dějství se tlačili více do útoku Finové, ale česká defenziva je do šance nepustila. V první přesilové hře zápasu při vyloučení Kašeho po rychlé kombinaci minul branku v ideální pozici Palmu. Při Kuokkanenově trestu Vehviläinen stihl vyrazit Chlapíkovu ránu z pravého kruhu.

I další pasáž zápasu patřila Petrovu výběru. Po individuální akci těsně minul Kaše a zahrozil i Koblížek. Škarek také musel krýt nebezpečné pokusy, ale šance měli Češi. Reichel ale ani nadvakrát Vehviläinena nepřekonal, do finské branky si nenašla cestu teč Kurovského a přesnější muška chyběla Suchému.

Špaček to v závěru vzal na sebe

V úvodu třetí třetiny pálil vedle pravé tyče Nečas. Škarek musel krát Välimäkiho teč po kombinaci s Juliusem Mattilou. Vehviläinen zasáhl lapačkou po individuální akci Kašeho. Finové se ubránili v oslabení za příliš mnoho hráčů na ledě. Český tým dělal soupeři pohybem problém a vyplynul z toho Musilův pokus i tři nebezpečné střely Krenželoka.

Na stranu Finska mohl v 53. minutě strhnout vedení Räsänen. Tři minuty před koncem třetí části vytěsnil finský gólman Zbořilovu ránu. Češi ale byli za výborný výkon odměněni plným bodovým ziskem. Špaček si na levé straně u mantinelu vybruslil zpět na modrou čáru, vystřelil přesně k pravé tyči a rozhodl. Finové se v power play marně snažili o vyrovnání.

"Udělal jsem si oblouček na modrou čáru, překřížil jsem se s bekem a všiml jsem si, že tam ti dva Finové šli s ním, takže se mi uvolnila cesta a akorát jsem se podíval na bránu. Adam Musil tam parádně clonil, já jsem si ještě trošku popojel a snažil jsem se trefit místo, kde gólman nevidí. Adamovi patří velký dík," popsal Špaček vítěznou akci.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let:

Skupina A (Montreal):

ČR - Finsko 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. D. Krenželok (Nečas), 59. M. Špaček (A. Musil, Zbořil) - 9. Luoto. Rozhodčí: Björk (Švéd.), Stricker (Švýc.) - Palej (Rus.), Vanoosten (Kan). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 4703.

Sestava ČR: Škarek - Kvasnička, Hronek, Kalina, Zbořil, D. Krenželok, Hrdinka, Vála - M. Špaček, A. Musil, Š. Stránský - D. Kaše, Nečas, Kurovský - Jašek, F. Chlapík, Koblížek - Suchý, K. Reichel, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.

Švédsko - Dánsko 6:1 (2:0, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. A. Nylander (Ahl), 19. Eriksson Ek (Dahlin, Kylington), 25. Dahlén (Grundström, Carlsson), 27. Grundström, 34. Dahlin (G. Carlsson), 39. A. Nylander (Bernhardt, Eriksson Ek) - 58. Krag (Röndbjerg). Rozhodčí: Rohatsch (Něm.), Salonen - Suominen (oba Fin.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 3:1. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4518.

Skupina B (Toronto):

USA - Lotyšsko 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 7. Harper (Fitzgerald, Ahcan), 27. White (Thompson, Fox), 39. Keller (White, Thompson), 53. Keller, 58. Bracco (Terry), 60. Greenway (Kunin, Terry) - 16. Krastenbergs (E. H. Jansons). Rozhodčí: Kubuš (SR), Sidorenko - Goljak (oba Běl.), Haurum (Dán.). Vyloučení: 7:5, navíc Balcers (Lot.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7015.

Kanada - Rusko 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)

Branky: 4. Jost (Myers, Dubé), 34. Strome (Barzal, Chabot), 38. Roy (Gauthier), 44. Barzal (Dubois), 50. Strome (Barzal) - 10. Sergačjov (Gurjanov), 46. Kaprizov (Vorobjov, Rykov), 51. Rykov (Jurtajkin, Kaprizov). Rozhodčí: Hribik (ČR), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Davis (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 3:1. Diváci: 18.099.

před 15 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.