Čeští hokejisté na Švédy nestačili

SportPlus, ČTK
21. 5. 2006 21:31
Riga - Hokejisté Švédska porazili Čechy 4:0 a stali se mistry světa. UVNITŘ fotogalerie:
Stříbrní Češi na MS 2006.
Stříbrní Češi na MS 2006. | Foto: Reuters

Čeští reprezentanti na potřetí nedokázali zvrátit nepříznivý průběh utkání a z MS v Lotyšsku si odvezou stříbrné medaile.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Švédští reprezentanti se díky dnešním triumfu stali prvním týmem, který dokázal v jednom roce vyhrát olympijské hry i mistrovství světa.

Reprízu semifinále loňského šampionátu i turínské olympiády začali díky Kronwallově vyloučení lépe čeští hráči. Brankář Holmqvist však všechny střely v pohodě kryl. Hniličku vyzkoušel jako první v páté minutě Kronwall.

Více práce měl český gólman až poté, co na trestnou lavici usedl Hubáček. Samuelsson však odkrytou českou branku minul a nezdarem skončila i samostatná akce Magnuse Johanssona.

Švédové byli i po srovnání počtu hráčů na ledě mírně aktivnější, jejich defenzivu vyzkoušeli svěřenci trenéra Hadamczika až při další přesilovce. Všechny střely od modré ale brankář švédského Brynäs v pohodě pochytal. Hnilička tak úspěšný o chvilku později nebyl. Důrazný Kronwall rozrazil českou obranu a Mattssonova tečovaná střela přeskočila libereckého brankáře.

O 37 vteřin později to bylo již 0:2. O změnu skóre se opět postaral třetí útok Švédska, který zůstal po úvodním úspěchu na ledě. Mattsson vystřelil, Emvall jeho pokus tečoval a Seveřané své vedení zvýšili. Po zaváhání švédské obrany mohl snížil Hejda, ale jeho střela Holmqvista nepřekvapila.

Ve druhé třetině se v české sestavě objevil Bednář, který nahradil Rolínka a Hadamczik lehce pozměnil i složení dvou útoků.

Očekávaný efekt v podobě snížení se ale nedostavil. Navíc při hře čtyř proti čtyřem našel Nylander za českou obranu najíždějícího Kronwalla a nejlepší bek šampionátu střelou pod horní tyčku překonal Hniličku potřetí. Olympijští vítězové se pak mohli v klidu soustředit na pozornou obranu středního pásma a své modré čáry, čímž dělali soupeřům velké problémy.

Ve 37. minutě se na trestné lavici sešli Štefan s Plekancem a přestože tam zároveň měli být jen 25 vteřin, Švédové toho využili. Hniličku překonal z bezprostřední blízkosti Jörgen Jönsson.

Zápas se dohrával prakticky jen z povinnosti. O vítězství Švédska nebylo pochyb a na českých hráčích bylo vidět, že jim docházejí síly. Obrat, jaký se jim povedl v předešlých zápasech i na řadě minulých šampionátů, byl tentokrát mimo dosah národního týmu.

Pátý gól mohl ve 44. minutě přidat po Hniličkově zaváhání Bäckström, ale nakonec se skóre již neměnilo. Česko tak po pěti úspěšných finále za sebou odešlo z ledu poraženo.

Výsledek:
Česká republika - Švédsko 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Mattsson (Kronwall, A. Karlsson), 16. Emvall (Mattsson, A. Karlsson), 25. Kronwall (Nylander, R. Sundin), 38. J. Jönsson (Samuelsson, Nylander). Rozhodčí: Schütz (Něm.) - Novák (SR), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 9800.
Sestavy:
Česká republika: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Tenkrát, Štefan, Bulis - Balaštík, J. Hlinka, Hubáček - Irgl, Plekanec, Rolínek (21. Bednář). Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Švédsko: J. Holmqvist - Magnus Johansson, R. Sundin, Kronwall, K. Jönsson, Timander, Hallberg - Bäckström, Zetterberg, Franzén - Samuelsson, Nylander, J. Jönsson - Mattson, A. Karlsson, Emvall - Martensson, Nordquist, J. Lundqvist. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.