Český souboj v brance pro Neuvirtha, Plekanec dal sedmý gól sezony

Aktualizováno 8. 11. 2015 7:17
V sobotním zápase NHL mezi Winnipegem a Philadelphií se setkali v brance dva čeští gólmani. Po 60 minutách se radoval hostující Michal Neuvirth z vítězství 3:0 a vychytaného čistého konta.
Z8pas Winnipegu s Philadelphií "oživila" bitka mezi domácím Andrewem Laddem a R.J. Umbergerem (20). | Foto: Reuters

New York - Michal Neuvirth zazářil v souboji českých gólmanů v NHL, když 28 zákroky vychytal výhru Philadelphie 3:0 na ledě Winnipegu, v jehož brance dvakrát kapituloval Ondřej Pavelec. Sedmadvacetiletý Neuvirth udržel čisté konto potřetí v sezoně a pomohl týmu přerušit sérii šesti porážek. Jednou asistencí se na výhře Flyers podílel Jakub Voráček, který nicméně ani na čtrnáctý pokus neskóroval.

Flyers vyšly přesilovky

Letci překonali Pavelce, který si připsal 20 úspěšných zásahů, dvakrát v přesilové hře. Nejprve v 6. minutě zamířil přesně střelou z voleje z levého kruhu pro vhazování Brayden Schenn, v 50. minutě pak sice Pavelec dělovku Claudea Girouxe ze stejného místa zastavil, jenže k odraženému puku se dostal Wayne Simmonds a doklepl ho do sítě. Třetí gól pak přidal v 59. minutě Matt Read při power-play Jets.

Konec dobrý, všechno dobré?

Philadelphia poprvé od 14. října inkasovala v zápase méně než dva góly, úspěšně tak zakončila jinak neslavný pětizápasový trip po hřištích soupeřů. "Bylo to dlouhé," konstatoval Neuvirth.

"Myslím, že jsme se v každém zápase zlepšovali. Dnes jsme podali týmový výkon, kluci makali celých šedesát minut. Takhle přesně musíme venku hrát," pochválil spoluhráče Neuvirth, který má spolu s Henrikem Lundqvistem z New Yorku Rangers nejlepší procentuální úspěšnost zásahů (94,5 %) ze všech gólmanů v lize, s průměrem 1,81 obdržené branky na zápas mu patří čtvrté místo.

A jelikož se Neuvirthův parťák Steve Mason potýká s příznaky chřipky, má český gólman šanci, že si pořádně zachytá po návratu do Philadelphie, kde teď Flyers sehrají čtyři z následujících pěti utkání.

"Všechno pečlivě zvážíme a rozhodneme se," odpověděl na otázku, kdo bude chytat, trenér Dave Hakstol. "Michal dnes skvěle četl hru, odvedl pro tým výbornou práci a tým odvedl výbornou práci pro něj. V každém zápase, do kterého nastoupí, drží naše šance na vítězství hodně vysoko," dodal Hakstol.

Jeho protějšek Paul Maurice výkon Neuvirtha nijak nevyzdvihoval. "Je těžké říct, jak byl dobrý. My jsme toho totiž v útoku moc nepředvedli," řekl kouč Winnipegu. "Špatně jsme pracovali s pukem, nedokázali jsme ho udržet na hokejkách a kloudně si přihrát. Stříleli jsme z beznadějných pozic," kritizoval Maurice.

Podruhé za sebou se zapsal mezi střelce Tomáš Plekanec, který svým sedmým gólem v sezoně přispěl k výhře Montrealu 4:2 nad Bostonem. Český útočník byl ve 22. minutě autorem vyrovnávacího gólu na 1:1, když v přesilové hře sám před brankářem zamířil švihem do šibenice. Bruins se pak i díky asistenci Davida Krejčího dostali ještě jednou do vedení, Canadiens však ve třetí třetině třemi góly skóre otočili.

Vítěznou branku vstřelil 68 sekund před koncem v přesilové hře David Desharnais a podíl na ní měl i Plekanec, byť v tu chvíli nebyl na ledě. O minutu dříve totiž právě jeho fauloval krajan Krejčí, který Plekance zbytečně krosčekoval ve středním pásmu. Zatímco kladenský odchovanec byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, rodák ze Šternberka Krejčí schytal kritiku od trenéra Claudea Juliena a sám zpytoval svědomí.

Krejčí středem kritiky

Boston ze stejného důvodu ztratil už druhý zápas - ve čtvrtek se v duelu s Washingtonem (1:4) nechal zbytečně vyloučit Brad Marchand a Capitals získali přesilovku pět na tři, v níž si vybudovali dvoubrankový náskok.

"Je zřejmé, že jsme kvůli nedisciplinovanosti prohráli poslední dva zápasy, a co je smutné, mohli za to naši klíčoví hráči," zlobil se Julien. "Lídři by měli mužstvo vést k vítězství, ne k porážkám. Jsou to opravdu nesmyslná vyloučení, za která jsme zaplatili," dodal frustrovaný Julien.

Krejčí musel s trenérem chtě nechtě souhlasit. "Má pravdu. Bylo to stupidní vyloučení dvě minuty před koncem zápasu. Celý tým tvrdě bojoval a pak udělám tohle. Bylo to hloupé a stálo nás to zápas," kál se Krejčí, který v utkání posbíral všechny tři dvouminutové tresty Bruins.

"Nebyl to zrovna nejchytřejší faul," utrousil na Krejčího adresu Plekanec, který se na začátku třetí třetiny chvilku radoval z druhého gólu v zápase. Rozhodčí ho ale nakonec po žádosti kouče Juliena o přezkoumání situace odvolali kvůli nedovolenému bránění gólmana Gustavssona.

Ovečkin vyrovnal Fjodorova

Do krize zabředli hokejisté Floridy, kteří prohráli 1:4 v Los Angeles a připsali si pátou porážku v řadě. Panteři vedli po první třetině 1:0, ale domácí Kings ve druhém dějství otočili skóre třemi góly v rozmezí čtyř minut.

Alexandr Ovečkin z Washingtonu si díky dvěma trefám do sítě Toronta připsal celkem už 483. gól kariéry, čím vyrovnal Sergeje Fjodorova jako nejlepšího ruského střelce v historii zámořské soutěže.

Velký obrat předvedli hokejisté Caroliny, kteří srovnali krok s Ottawou gólem čtyři sekundy před vypršením 60. minuty, v prodloužení pak Hurikánům vystřelil bod navíc Jordan Staal.

Statistika NHL:

Buffalo - Vancouver 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky: 29. a 60. Ristolainen, 23. McGinn - 34. H. Sedin, 51. Higgins. Střely na branku: 22:37. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Ristolainen, 2. Ullmark, 3. McGinn (všichni Buffalo).

Los Angeles - Florida 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)

Branky: 34. Carter, 37. Doughty, 38. Kopitar, 49. Lucic - 20. Bjugstad. Střely na branku: 35:19. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Toffoli, 3. Lucic (všichni Los Angeles).

Montreal - Boston 4:2 (0:1, 1:1, 3:0)

Branky: 22. Plekanec, 49. Eller, 59. Desharnais, 60. Pacioretty - 2. Eriksson, 29. Vatrano (Krejčí). Střely na branku: 33:31. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Desharnais, 2. Plekanec, 3. Condon (všichni Montreal).

Washington - Toronto 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 25. a rozh. nájezd Ovečkin, 60. Bäckström - 3. Winnik, 50. Van Riemsdyk. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström, 3. Holtby (všichni Washington).

Carolina - Ottawa 3:2 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 25. Faulk, 60. Skinner, 63. J. Staal - 32. Chiasson, 36. Wideman. Střely na branku: 46:21. Diváci: 10.005. Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. Skinner, 3. Faulk (všichni Carolina).

Nashville - St. Louis 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)

Branky: 9. Parayko, 43. Pietrangelo, 46. Upshall, 53. Steen. Střely na branku: 45:28. Diváci: 17.143. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Steen, 3. Gomez (všichni St. Louis).

Minnesota - Tampa Bay 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 21. Spurgeon. Střely na branku: 25:31. Diváci: 19.066. Hvězdy zápasu: 1. Dubnyk, 2. Spurgeon, 3. Coyle (všichni Minnesota).

Arizona - NY Rangers 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)

Branky: 60. Doan - 9. Fast, 23. Miller, 26. Kreider, 34. Hayes. Střely na branku: 40:30. Diváci: 13.029. Hvězdy zápasu: 1. Raanta, 2. Kreider (oba Rangers), 3. Rieder (Arizona).

Winnipeg - Philadelphia 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 6. Schenn (Voráček), 50. Simmonds, 59. Read. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 22 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta, Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 28 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 28:23. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Neuvirth, 2. Simmonds (oba Philadelphia), 3. Perreault (Winnipeg).

Calgary - Pittsburgh 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

Branky: 17. a 58. Gaudreau, 8. Colborne, 18. Bennett (Frolík), 30. Monahan - 14. Kessel, 35. Bonino. Střely na branku: 31:25. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Bennett, 2. Backlund, 3. Gaudreau (všichni Calgary).

San Jose - Anaheim 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka: 5. Perry. Střely na branku: 31:17. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Chudobin (Anaheim), 2. Jones (San Jose), 3. Perry (Anaheim).