Český konzul: Hokejisty identifikovali lidé z klubu

Tereza Šídlová
9. 9. 2011 15:42
Rozhovor s českým konzulem v Moskvě
Lidé přinášeli k místní hokejové aréně květiny a klubové šály.
Lidé přinášeli k místní hokejové aréně květiny a klubové šály. | Foto: Reuters

Praha - Identifikace českých hokejistů, kteří zahynuli při leteckém neštěstí v Jaroslavli, skončila a jejich těla už míří přes Moskvu do Prahy.

Na místě tragédie na identifikaci dohlížel osobně i konzul Daniel Nový z českého velvyslanectví v Moskvě.

"Hráče identifikoval zástupce klubu, který je dobře znal," řekl v rozhovoru Aktuálně.cz Nový.

Ač byl v Jaroslavli osobně, přímo k tragédii ani k informacím z vyšetřování se nedostal.

Těla Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka v pátek odpoledne převezou Rusové do Moskvy. Tam je po vyřešení povolení k přeletu vyzvedne český vojenský speciál. V neděli se pak uskuteční v Praze na Staroměstském náměstí tryzna (program a pokyny pro účastníky ZDE). 

Aktuálně.cz: Jaké kroky jste v Jaroslavli podnikal?

Dokončovali jsme identifikaci všech tří našich hokejistů a vyřizovali jsme papírování a potvrzení k tomu, aby ruské vyšetřovací orgány předaly těla pohřební transportní společnosti, aby byl co nejdříve uskutečněn převoz.

A.cz: Kdy budou těla převezena domů?

Těla jsou v současné době na cestě na jaroslavlské letiště, odkud by měla být repatriována do Moskvy. Do Česka hráče přiveze český vojenský speciál.

Čtěte také:

A.cz: Jak probíhalo vyšetřování?

Nešlo o standardní identifikaci v tom smyslu, že by byla provedena rodinnými příslušníky. Identifikaci prováděli zástupci klubu, kteří hokejisty znají, a i já jsem je viděl.

A.cz: Máte poznatky o příčinách havárie od ruských vyšetřovatelů?

Těmito informacemi nedisponuji, protože celou dobu jsem byl v nemocnici, kde se nacházela těla obětí. Nemám úplně čerstvé informace o příčinách leteckého neštěstí.

A.cz: Byl jste na místě dopadu letadla?

Tam jsem se z časových důvodů nedostal. Je to celkem vzdálené od místa, kde byly všechny oběti a kde probíhala identifikace a papírování. Bohužel se mi nepodařilo dostat se na to místo.

A.cz: Považujete ruskou spolupráci za dostatečnou?

Musím říct, že jednání s lidmi, kteří se podílejí na identifikaci, nebo zástupci klubu a města, s nimiž jsem jednal, je maximálně vstřícné.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy