Český konzul: Hokejisty identifikovali lidé z klubu

Tereza Šídlová
9. 9. 2011 15:42
Rozhovor s českým konzulem v Moskvě
Lidé přinášeli k místní hokejové aréně květiny a klubové šály.
Lidé přinášeli k místní hokejové aréně květiny a klubové šály. | Foto: Reuters

Praha - Identifikace českých hokejistů, kteří zahynuli při leteckém neštěstí v Jaroslavli, skončila a jejich těla už míří přes Moskvu do Prahy.

Na místě tragédie na identifikaci dohlížel osobně i konzul Daniel Nový z českého velvyslanectví v Moskvě.

"Hráče identifikoval zástupce klubu, který je dobře znal," řekl v rozhovoru Aktuálně.cz Nový.

Ač byl v Jaroslavli osobně, přímo k tragédii ani k informacím z vyšetřování se nedostal.

Těla Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka v pátek odpoledne převezou Rusové do Moskvy. Tam je po vyřešení povolení k přeletu vyzvedne český vojenský speciál. V neděli se pak uskuteční v Praze na Staroměstském náměstí tryzna (program a pokyny pro účastníky ZDE). 

Aktuálně.cz: Jaké kroky jste v Jaroslavli podnikal?

Dokončovali jsme identifikaci všech tří našich hokejistů a vyřizovali jsme papírování a potvrzení k tomu, aby ruské vyšetřovací orgány předaly těla pohřební transportní společnosti, aby byl co nejdříve uskutečněn převoz.

A.cz: Kdy budou těla převezena domů?

Těla jsou v současné době na cestě na jaroslavlské letiště, odkud by měla být repatriována do Moskvy. Do Česka hráče přiveze český vojenský speciál.

Čtěte také:

A.cz: Jak probíhalo vyšetřování?

Nešlo o standardní identifikaci v tom smyslu, že by byla provedena rodinnými příslušníky. Identifikaci prováděli zástupci klubu, kteří hokejisty znají, a i já jsem je viděl.

A.cz: Máte poznatky o příčinách havárie od ruských vyšetřovatelů?

Těmito informacemi nedisponuji, protože celou dobu jsem byl v nemocnici, kde se nacházela těla obětí. Nemám úplně čerstvé informace o příčinách leteckého neštěstí.

A.cz: Byl jste na místě dopadu letadla?

Tam jsem se z časových důvodů nedostal. Je to celkem vzdálené od místa, kde byly všechny oběti a kde probíhala identifikace a papírování. Bohužel se mi nepodařilo dostat se na to místo.

A.cz: Považujete ruskou spolupráci za dostatečnou?

Musím říct, že jednání s lidmi, kteří se podílejí na identifikaci, nebo zástupci klubu a města, s nimiž jsem jednal, je maximálně vstřícné.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy