Čeští in-line hokejisté nastolili diktaturu, učí se od nich celý svět. Ale rýsují se i problémy

Marek Janoš Marek Janoš
20. 9. 2017 13:59
Tuzemský in-line hokej má za sebou další úspěšnou sezonu. Na různých mezinárodních akcích posbíral sedm medailí. Česká republika potvrdila své dominantní postavení mezi národy, čelí ale novým výzvám. Teď je na České asociaci in-line hokeje, jak se s nimi vypořádá.
MS v inline hokeji 2017
MS v inline hokeji 2017 | Foto: Facebook: World Inline Hockey

Praha - Český in-line hokej, tedy hokej na kolečkových bruslích, uzavřel další sezonu, podle výsledků velmi úspěšnou. Češi v současné chvíli patří do mezinárodní  špičky. Čelí ale také novým výzvám, potýkají se s úbytkem mládeže a domácí extraliga trpí odlivem nejlepších hráčů do zahraničí.

Úspěšná sezona

V uplynulé in-line hokejové sezoně posbírali české národní týmy na různých úrovních sedm medailí, z toho čtyři zlaté. V nejsledovanější kategorii seniorského týmu mužů se in-line hokejistům podařilo získat medaili na všech třech mezinárodních akcích.

Jak na mistrovství organizace IIHF, tak na mistrovství organizace FIRS z toho byl bronz. Na nejdůležitější akci roku - Světových hrách - získali Češi zlato. "Určitě bych současnou generaci in-linistů přirovnal k hokejové zlaté generaci. Minimálně posledních pět let je pod něčím jako diktaturou České republiky," hodnotí prezident České asociace in-line hokeje Tomáš Würtherle.

Výsledky mu dávají za pravdu. Nejde jen o Světové hry, z mistrovství světa FIRS si mužská reprezentace přivezla medaili dokonce třináctý rok v řadě, i když nedosáhla na zlatý hattrick.

"Prožíváme úspěšné období. Pracovali jsme na tom v posledních letech, takže se nám podařilo vybudovat zlatý tým. Moc si přejeme jej udržet co nejdéle," dodává viceprezident asociace Martin Mecera. "Největší letošní úspěch je zlato ze Světových her, na které jsme se soustředili tři roky."

Světová špička v in-line hokeji se navíc každým rokem vyrovnává a získávat na mezinárodních akcích medaile je čím dál tím těžší. I přesto v posledních letech Češi dominují. "Chtě nechtě jsme favority na každém turnaji a v každé kategorii. Máme éru zlaté generace," pochvaluje si prezident asociace Würtherle. "Jsme dominantní země. V současnosti se všichni učí od nás a dívají se, co děláme nového," přidává Mecera, který vedl mužskou reprezentaci na mistrovství světa FIRS jako hlavní trenér.

Hráči odchází z extraligy do zahraničí

Úspěchy na mezinárodní scéně mají dopad i na chod domácí in-line hokejové extraligy, která se koná tradičně od dubna do června. Nejlepší tuzemští hráči se mohou in-line hokejem uživit v zahraničí a českou soutěž opouštějí, čímž trpí její úroveň.

"Odliv hráčů je v posledních letech patrný. Když se podívám na reprezentaci z mistrovství v čínském Nankingu, tak ji z devadesáti procent tvořili in-line hokejoví profesionálové z ciziny," popisuje Tomáš Würtherle a dodává: "My jsme omezení délkou soutěže, nehraje se celoročně. Ve Francii a Španělsku se hraje celý rok."

Zatímco dříve většinu reprezentantů tvořili lední hokejisté, kteří in-line hráli po skončení lední sezony amatérsky, dnes je situace v českém národním týmu odlišná. "Podmínky pro špičkové hráče začínají být ve Francii a Španělsku hodně solidní. Ekonomika se oživila, což je ruku v ruce spojené i s tím, že plynou peníze do těchto lig. Hráči se tu uživí," říká Martin Mecera.

Mládežníků ubývá, konkurence se zvyšuje

Český in-line hokej nesmí usnout na vavřínech. Před deseti lety in-line hokeji dominovaly Spojené státy, ale s nástupem evropských týmů se z výsluní stáhly a letos dokonce, i kvůli prohře s Českem, vypadly z elitní skupiny. To ukazuje, jak rychle se síly na in-line hokejovém bojišti mohou opět proměnit.

"Na úspěchu pracujeme dlouhodobě. Mezitím se centrem in-line hokeje stala Evropa. Severní Amerika trochu zaspala, soutěže tam šly dolů a nemají tam už tolik špičkových hráčů. Ostatní kontinenty se rychle posouvají," vrací se do minulosti Mecera, který bitvy proti silným Američanům zažil coby hráč.

In-line hokej, podobně jako většina sportů, začíná pociťovat úbytek mládežníků. Důkazem je také to, že z juniorského mistrovství světa letos Češi po osmi letech přijeli bez medaile, když skončili na čtvrtém místě. Od roku 2009 přitom brali sedmkrát zlato a jednou bronz.

"Musíme se snažit zajistit přísun mládežníků, protože ti ubývají, což je znát v juniorské extralize. Úbytek mančaftů je velký, jde to ruku v ruce s ledním hokejem," je si vědom Würtherle, který letos načíná druhé volební období v čele asociace.

"Prvním krokem byla stabilizace soutěží a reorganizace jádra členské základny v prvním volebním období. To se podařilo. Teď je na řadě druhý krok, ve kterém musíme naplno využít našich současných výkonů a výsledků. Chtěli bychom se pokusit postavit vlastní halu, abychom získali zázemí. Naším problémem je, že zázemí zatím nemáme," myslí si Würtherle.

V Česku se totiž in-line hraje na zimních stadionech poté, co skončí hokejová sezona a ledaři rozpustí led. Ve Francii, Itálii či Španělsku se hraje celoročně. A právě tyto země představují pro Českou republiku největší konkurenty na mezinárodní scéně. Navíc další soupeři rostou v Jižní Americe a v Asii, oblastech, kde se u nás známější lední hokej nehraje, se in-line rozvíjí velmi rychle.

Podle prezidenta českého in-line hokeje Tomáše Würtherleho je cestou k udržení vedoucí pozice získání co nejširší členské základny, k čemuž by měla nová hala pomoci. "Když začneme vychovávat děti a budeme mít celoročně kde hrát, tak nám to určitě pomůže," předestírá výhled do budoucna.

 

Právě se děje

Další zprávy