Česko-slovenští hokejoví amatéři si plní sen. V Kanadě odehrají mistrovství světa na rybníku!

Lukáš Caha Lukáš Caha
28. 1. 2017 7:03
Mistrovství světa v hokeji na rybníku. Něco takového je možné snad jen v Kanadě a vůbec poprvé se na tomto tradičním turnaji objeví i česko-slovenský výběr.
World Pond Hockey Championship se koná na rybníku u kanadského městečka Plaster Rock. | Video: World Pond Hockey Championship

Praha – Partě amatérských hokejistů z České republiky a ze Slovenska se splnil dětský sen. V únoru totiž odcestují na mistrovství světa do Kanady. Že se tam letos žádný šampionát nekoná? Ale ano. Městečko Plaster Rock v provincii Nový Brunšvik bude v polovině února hostit Mistrovství světa v hokeji na rybníku!

Vůbec poprvé se zde objeví i česko-slovenský tým, který se kvalifikoval díky divoké kartě pořadatele. Příhodně tak nese název 1. Československá hokejová legie.

V týmu obkladač, kuchař či právník

"Je to splněný sen. Pro Kanaďany jsme pravděpodobně jako Evropané dostatečně exotický tým, proto nás vzali na divokou kartu," řekl v rozhovoru pro deník Metro Gabriel Staroň, jeden z členů výběru. 

Celkem je tým složen z šesti amatérských hokejistů z České republiky a ze Slovenska. Nalezneme v něm mj. softwarového inženýra, právníka, obkladače či kuchaře.  

World Pond Hockey Championship, jak zní originální název šampionátu, má v Kanadě obrovskou tradici. Ač se jedná o amatérskou záležitost, loni turnaj zahajovala hokejová legenda Wayne Gretzky. Letos se jej zúčastní okolo sto dvaceti mužstev z celého světa. 

Parta kluků, hokejových nadšenců, kteří se rozhodli splnit si svůj hokejový sen - zahrát si hokej na světové úrovni.
Parta kluků, hokejových nadšenců, kteří se rozhodli splnit si svůj hokejový sen - zahrát si hokej na světové úrovni. | Video: Hithit.cz

A jaká jsou pravidla? Hraje se čtyřmi hráči v poli bez brankáře. Na ledě nenaleznete žádné červené ani modré čáry, branky jsou daleko menší než v klasickém hokeji a mantinely jsou vytvořeny z odhrnutého sněhu. Samotní hokejisté si pak vystačí s bruslemi, hokejkou a dresem. Hraje se bez rozhodčích, takže se spoléhá na fair play. Za každý faul se připíše gól ve prospěch soupeře. 

Česko-slovenská parta plánuje o své cestě na šampionát natočit krátký dokument, ovšem potřebuje k tomu sehnat finanční prostředky. Vyhlásila tak veřejnou sbírku, na jejímž kontě je momentálně necelých 15 000 Kč. K dosažení cíle potřebuje 160 000 Kč. Podpořit ji můžete zde. Odvysílání dokumentu přislíbila Česká televize. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy