11. 5. 2011 18:44
Česko - USA 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Jaromír Jágr a jeho radost po úvodním gólu utkání.
Jaromír Jágr a jeho radost po úvodním gólu utkání. | Foto: Reuters

Bratislava - Tři góly devětatřicetiletého Jaromíra Jágra poslaly český národní tým do semifinále světového šampionátu na Slovensku.

Češi ve čtvrtfinále zdolali nepříjemné a dravé Spojené státy 4:0 a v boji o finále je čeká vítěz večerního duelu mezi Švédskem a Německem. Zbývající gól přidal centr prvního útoku Tomáš Plekanec.

Fanoušci v bratislavské Orange aréně opět vytvořili Čechům domácí prostředí a jejich tým začal utkání velmi aktivně.

ŽIVĚ Česko - USA 4:0. Hattrickem se zaskvěl Jágr
Jágr: Že jsme dosud hráli dobře? Rozhodne jedna chyba

Jágr na MS ještě nebodoval. ´Začnu, až bude potřeba´

Hned v první minutě dvakrát nebezpečně pálili Plekanec a Jágr. Jenže ve 4. minutě ukázali drápky také Američané a naznačili, že svým důrazem budou obraně Čechů dělat velké potíže.

Po lehkém nahození Shannona se puk odrazil od Zbyňka Michálka do Rachůnkovy brusle a od ní do levé tyče české branky. Ve velké šanci pak byl Červenka, ale na Conklina v americké brance nevyzrál.

Hráči Spojených států doslova létali po ledě a dostávali český tým překvapivě do těžké defenzivy. Hrdinou byl Pavelec, který zlikvidoval několik nebezpečných šancí a především při tutovce Smithe předvedl famózní zákrok lapačkou.

Český tým unikl z tlaku soupeře tím nejlepším způsobem. V 19. minutě zachytil na obranné modré puk Červenka, vyslal do úniku Jaromíra Jágra a ten se štěstím prostřelil Conklina - 1:0.

Brankář Pavelec měl proti USA spoustu práce, svůj tým ale opět podržel.
Brankář Pavelec měl proti USA spoustu práce, svůj tým ale opět podržel. | Foto: Reuters

Ve druhé třetině už se Češi dokázali lépe vypořádat s aktivní hrou Američanů, nejprve ale museli přečkat kritickou chvíli. Krátké oslabení pěti proti třem český tým ubránil.

Vzápětí si dvojnásobnou přesilovku užilo také Česko. Do jejího konce chybělo 28 vteřin, když si vzal trenér Hadamczik time-out a udělal dobře.

O chvíli později totiž Rachůnek našel na pravém křídle Jágra, který bombou z první zaznamenal už svůj 40. reprezentační gól.

Američany další gól v jejich síti evidentně zaskočil a i když se svým typickým dravým způsobem snažili pronikat před Pavelce, jejich šance už zdaleka nebyly tak výrazné. Naopak Červenku ve velké šanci vychytal Conklin.

V závěrečné třetině už si favorit utkání spolehlivě hlídal dvoubrankové vedení a vyrážel k nebezpečným brejkům.

Jeden z nich dokonale vyšel v 51. minutě, kdy Židlický poslal z obranné třetiny puk Frolíkovi, ten dal pod sebe na Plekance a kladenský odchovanec trefil bombou přesně do vinglu Conklinovy brány - 3:0.

Tři minuty před koncem pak dokončil své galapředstavení nejstarší člen reprezentačního týmu Jaromír Jágr. V přesilovce si sjel od svého tradičního místa na pravém kruhu k brance, narazil si s Plekancem a dovršil hattrick.

Nadšení fanoušci naházeli na led čepice a o pár minut později si užili postup českého týmu. Brankář Ondřej Pavelec udržel podruhé na šampionátu čisté konto a byl vyhlášen nejlepším hráčem Česka v zápase.

Kaňkou na postupové výhře je zranění Patrika Eliáše, který ve třetí třetině inkasoval nepříjemný hit a neúčastnil se závěrečných oslav svého týmu.

Mistrovství světa v hokeji, čtvrtfinále v Bratislavě:

Česká republika - USA 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. Jágr (Červenka), 25. Jágr (Plekanec, K. Rachůnek), 51. Plekanec (Frolík, Židlický), 57. Jágr (Plekanec). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Burchell - Carlson, Murchison (všichni Kan.). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 9311.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka - Frolík, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

USA: Conklin - Komisarek, J. Johnson, Stuart, Fowler, Shattenkirk, McDonagh, Wilson - Wheeler, Stepan, Smith - Palmieri, Shannon, van Riemsdyk - Skille, Gaustad, Brown - Y. Stastny, Kreider, Stapleton - Porter. Trenér: Scott Gordon.