Češi vydřeli hubené vítězství nad Itálií, výkonem nenadchli

FOTO Jak definitivně dorazit Italy? Jágr, rána a gól!
Český tým nastoupil bez nachlazeného centra Sobotky a kouč Růžička měl k dispozici jen jedenáct útočníků. Tomáš Hertl (na snímku) hrál centra Jágrovi a Rolinkovi.
Růžičkův výběr měl od úvodu jasnou převahu, přestřílel soupeře v první třetině 15:2, ale do vyložených šancí se nedostával.  Obrovskou šanci promarnil mezi jinými i Jiří Hudler, který byl na gólmana Bellissima krátký.
Ve 23. minutě už se Češi prosadili. Sekáč ještě v první šanci minul,...
... ale vzápětí se radoval z první reprezentační branky. Po přečíslení překonal střelou zápěstím z hranice levého kruhu italského gólmana na lapačku.
Aktualizováno 14. 5. 2014 18:00
Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa Itálii 2:0 a poprvé naplno bodovali.

Minsk - První vítězství za tři body si na světovém šampionátu v Minsku připsali čeští hokejisté, kteří ve středu porazili úporně bránící Itálii 2:0.

Proti outsiderovi skupiny ovšem nepředvedli nijak oslnivý výkon a na rozdíl od zápasů s Kanadou či Švédskem fanoušky svého týmu rozhodně nenadchli.

O branky výběru Vladimíra Růžičky se postarali Jiří Sekáč a Jaromír Jágr. Na druhé straně měl největší šanci Borgatello, který trefil tyč branky Alexandra Saláka.

Dalším soupeřem českého týmu bude v sobotu od 15:45 Dánsko.

České plány na rychlý úvod nevyšly

Rychle na ně vlétnout, dát pár branek a v klidu dotáhnout zápas k vítězství. Toť tradiční plán proti outsiderovi. Jenže čeští hokejisté proti Itálii z první věty v tomto odstavci splnili jen tu část o klidu.

„Všichni viděli, že tito rádoby trpaslíci už jsou někde jinde než dříve, jsou to pro nás důležité tři body,“ byl i přes neslaný, nemastný výkon v rozhovoru České televizi spokojený elitní český bek Ondřej Němec, který si ve druhé třetině natloukl poté, co nevybral při dojíždění kotouče „zatáčku“.

Hodně pohodlným výkonem sice měli opticky nad papírově nejslabším účastníkem celého šampionátu navrch, ovšem do vyložených šancí se především v první třetině Růžičkova družina nedostávala. Naopak – v deváté minutě trefil tyč Salákovy svatyně Borgatello a jako kdyby tím nakopl své spoluhráče, kteří zvýšili agresivitu a několikrát řádně prohnali českou obranu.

Zápas rozhodla Sekáčova trefa

Ve druhé dvacetiminutovce byl scénář hry obdobný, jen s tím rozdílem, že hráči z Apeninského poloostrova přece jen začali kupit chyby a faulovat. Jenže ani pro Italům se čeští hráči z marastu jménem „neproměňování přesilových her“ nevyhrabali. Naopak v nich byli ještě méně nebezpeční než v prvních třech zápasech.

K plnění bodu týkajícího se povinné výhry nakonec pomohla nejprve neproměněná šance Italů, kdy se hra rychle přelila na druhou stranu po ose Němec-Hudler-Sekáč a posledně jmenovaný parádní střelou švíhem nedal Bellissimovi šanci – 1:0 ve 23. minutě.

Stavidla české ofenzivy tato střela ale neotevřela ani v průběhu této části, ani ve třetí třetině. V ní se naopak Italové pokoušeli o zázrak, mezi 52. a 54. minutou v přesilovce zamkli českou čtyřku před Salákem, ten ale odolal.

Italy dorazil v závěru hvězdný Jágr

Krátce poté vybojoval kotouč v útočném pásmu Červenka, vyměnil si ho s Jágrem, který napodruhé (po nepřesném zakončení prvně jmenovaného) nedal italskému brankáři šanci – 2:0 pro favorita. Italové se sice v závěru pokusili o power play, z ní ale nic nevytěžili a Češi tak dokráčeli k povinným třem bodům.

Je ale jasné, že v sobotu po dvou dnech volna, byl ale podobná hra na daleko lepší Dány stačit nemusela. Je ale otázkou, nakolik výkon českého týmu ovlivnila střevní viróza, která postihla asi sedm hráčů a například Vladimíra Sobotku vůbec nepustila do hry.

„Myslím, že jsme se s tím nakonec poprali docela dobře, i když to na týmu bylo znát. Viróza je ale už na ústupu,“ dodal nakonec optimisticky Růžičkův asistent Ondřej Weissmann.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina A:

ČR - Itálie 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Sekáč (Hudler, Němec), 56. Jágr (Červenka). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Vinnerborg (Švéd.) - Dědulja (Běl.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 3500.

ČR: Salák - Němec, Kindl, Jordán, Ševc, Zámorský, Kolář II - Jágr, Hertl, Rolinek - Klepiš, Červenka, Hudler - Petružálek, Novotný, Sekáč - Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Itálie: Bellissimo - Nicoletti, Egger, Trivellato, Johnson, Hofer, Borgatello, Larkin, Sullivan - Ihnacak, Rocco, Borrelli - Scandella, Kostner, Di Casmirro - Gander, Tudin, Felicetti - Insam, Bernard, Ramoser. Trenéři: Tom Pokel, Alexander Gschliesser a Fabio Polloni.

Slovensko - Norsko 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 2. Tatar (Miklík, Švarný), 10. Mikúš (Miklík, Ďaloga), 40. Nagy (Marinčin), 48. Nagy (Ďaloga, Laco), 49. Miklík (Tatar) - 6. Bonsaksen (Stene), 12. Ask (K. Olimb, M. Olimb). Rozhodčí: Brueggeman (Něm.), Gofman (Rus.) - Carlson (Kan.), Fluri (Švýc.). Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 5881.

Slovensko: Laco - Ďaloga, Sloboda, Švarný, Valach, Marinčin, Brejčák - Hrivík, Šatan, Nagy - Miklík, Mikúš, Tatar - Pánik, Marcinko, Haščák - Šťastný, Viedenský, Réway - Skokan. Trenér: Vladimír Vůjtek st.
Norsko: Haugen - Holös, Ödegaard, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Espeland - Röymark, Hansen, Forsberg - K. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Olden, Ask, Skröder - Martinsen, Stene, Roest. Trenér: Roy Johansen.

1. Švédsko 3 2 1 0 0 9:4 8
2. Kanada 3 2 0 1 0 10:7 7
3. ČR 4 1 1 1 1 11:10 6
4. Norsko 4 2 0 0 2 10:10 6
5. Francie 3 1 1 0 1 9:7 5
6. Slovensko 4 1 0 1 2 11:14 4