Rozpačitá generálka na MS: Češi podlehli Finsku po nájezdech

4. 5. 2014 15:06
Čeští hokejisté zakončili působení na Švédských hrách porážkou s Finskem 1:2 po nájezdech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Čeští hokejisté zakončili Švédské hry i přípravu na mistrovství světa v Minsku porážkou s Finskem. Seveřanům Růžičkův výběr podlehl 1:2 po nájezdech.

Jediný český úspěch zaznamenal Martin Růžička, jenž ve 35. minutě vyrovnával na 1:1. Rozhodující nájezd proměnil Immonen.

Do utkání nastoupil i Jaromír Jágr, který kvůli zraněnému stehnu nedohrál zápas s Ruskem, ovšem v průběhu druhé třetiny opět odstoupil.

Turnaj i celou Euro Hockey Tour zakončil zápas mezi Švédskem a Ruskem, v němž domácí tým vyhrál 2:0. Nic to už nezměnilo na triumfu Finů ve Švédských hrách i celé EHT, český tým díky tomu obsadil druhé místo.

Mdlý výkon pokračoval

Češi se chtěli rehabilitovat za sobotní výprask od Rusů, ale jejich matný výkon z předešlého utkání pokračoval i dnes. Ani Finové se nikam nehnali, jelikož měli triumf v celosezonním seriálu EHT už dávno pojištěn. Navíc je uklidnila vedoucí branka, kterou po krásné individuální akci a obhození Jordána vstřelil Keränen.

Tentýž hráč měl na holi zvýšení finského náskoku, když jej po přečíslení mezi kruhy našel Komarov. Jenže bekhendovým blafákem trefil pouze Salákův beton.

Růžička vybojoval alespoň bod

Snad jediným okamžikem, jenž z českého pohledu v první polovině zápasu opravdu zaváněl gólem, bylo Růžičkovo nahození od bočního mantinelu, které se sneslo na břevno Renneho branky. Finský brankář však ve druhé třetině přece jen inkasoval. A byl to právě Růžička, kdo využil přečíslení ve dvojici s Klepišem.

Ve třetí části se tempo vystupňovalo, jakoby si hráči konečně pořádně uvědomili, že hrají o letenku na šampionát, ovšem hrstka diváků mnoho šancí stejně neviděla. Nejblíže rozhodnutí byl Kašpar, jenž po tečované Zaťovičově přihrávce pálil pod horní tyč. Renne však jeho pokus vytěsnil ramenem nad.

V prodloužení výrazně zahrozil už jen Jormakka. Ten se po narážečce ve středním pásmu vřítil do české obrany až před Saláka, který jeho bekhendový blafák skvěle vytlačil betonem. V následných nájezdech se na finské straně trefili Immonen i Keränen, zatímco Klepiš ani Růžička neuspěli.

Oddset Hockey Games ve Stockholmu, závěrečný turnaj Euro Hockey Tour:

ČR - Finsko 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 35. Martin Růžička (Klepiš, Vondrka) - 7. Keränen (Teräväinen, Hietanen), rozhodující sam. nájezd Immonen. Rozhodčí: Björk, Sjöqvist - Pihlblad, Haster (všichni Švéd.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 913.

ČR: Salák - Kolář II, Jordán, Zámorský, Vitásek, Jank, Krejčík, L. Kovář, Mojžíš - Jágr, Hudler, Rolinek - Martin Růžička, Klepiš, Vondrka - Radil, Kousal, Gulaš - Kašpar, Zaťovič, Buchtele - Petružálek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Finsko: Rinne - Pokka, Ohtamaa, Hietanen, Mäntylä, Lajunen, Korpikari, Marttinen, Kivistö - Jormakka, Immonen, Huhtala - Keränen, Teräväinen, Komarov - Pöysti, T. Sallinen, Pakarinen - J. Sallinen, Wirtanen, Savinainen. Trenér: Erkka Westerlund.

Švédsko - Rusko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Klasen (Rahimi, Rasmussen), 46. Backlund (Lindström). Rozhodčí: Boman, Kaukokari (oba Fin.) - Dahmén, Yletyinen (oba Švéd.). Vyloučení: 9:5, navíc Rahimi, Thuresson (oba Švéd.) oba 10 min. Bez využití. Diváci: 6677.

Švédsko: Nilsson (30. Eriksson) - Ekholm, Fransson, Nygren, Andersén, Burström, Ahnelöv, Hersley, Rahimi - Lindström, Backlund, Möller - Axelsson, Olausson, Klasen - Ericsson, Sjögren, Karlsson - Danielsson, Rasmussen, Thuresson - od 41. navíc Hjalmarsson. Trenér: Pär Marts.

Rusko: Chudobin - Denisov, Orlov, Medveděv, Kutuzov, Jakovlev, Bělov, Zajcev, Nikulin - Plotnikov, Šipačov, Ovečkin - Kuljomin, Burmistrov, Širokov - Kuzněcov, Loktionov, Tichonov - Kalinin, Zubov, Dadonov - od 41. navíc Glinkin. Trenér: Oleg Znarok.