4. 5. 2013 14:55
Do čela stockholmské skupiny světového šampionátu poskočili hokejisté Norska a Kanady.
Kanadští hráči slaví vítězný gól Stevena Stamkose proti Dánsku
Kanadští hráči slaví vítězný gól Stevena Stamkose proti Dánsku | Foto: Reuters

Stockholm - Do čela stockholmské skupiny světového šampionátu poskočili hokejisté Norska a Kanady. Oba týmy si totiž na úvod připsali stejnou výhru 3:1 a díky lepšímu skóre se dostaly před Čechy.

Zatímco Norové zvládli důležitý záchranářský souboj se Slovinskem, Kanada musela zabraňovat rodící se senzaci v zápase s Dánskem.

Dány poslal už v 5. minutě do vedení přesilovkovou trefou Green a senzační stav vydržel až do poloviny zápasu.

Pak se v rozmezí 83 sekund prosadili Duchene a Stamkos a rázem vedly ´javorové listy´. Duchene ve třetí třetině přidal ještě jednu branku a překvapení bylo zažehnáno.

Rozhodující náskok si Norové proti Slovinsku vytvořili už v první třetině, kdy se dvakrát trefil Bastiansen. Jeglič sice snížil, to však bylo ze strany balkánského celku vše. V poslední minutě pečetil výsledek Hansen.

Skupina A (Stockholm):

Norsko - Slovinsko 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Bastiansen (K. A. Olimb, M. Olimb), 15. Bastiansen (M. Olimb, K. A. Olimb), 60. Hansen (Forsberg) - 20. Jeglič (Tičar). Rozhodčí: Baluška (SR), Kaval (USA) - Dahmén (Švéd.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3832.
Norsko:
Haugen - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Sörvik, Solberg - Skröder, Hansen, Thoresen - K. A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Holtet, Forsberg, Röymark - Spets, Ask, Roest - Martinsen. Trenér: Roy Johansen.
Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Kranjc, Kovačevič, Tavželj, Pavlin, Pretnar - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, G. Kopitar - Pance, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Kanada - Dánsko 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Duchene (Eberle), 32. Stamkos (E. Staal, Giroux), 48. Duchene (Eberle) - 5. Green (K. Staal, D. Nielsen). Rozhodčí: Brüggemann, Piechaczek (oba Něm.) - Šeljanin (Rus.), Suominen (Fin). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 5577.