Hrůza, štvalo mladíky trpké vyřazení. Když něco neklape, stříbro zopakují těžko

Daniel Poláček Daniel Poláček
21. 4. 2017 16:35
Hokejová osmnáctka skončila na slovenském mistrovství světa sedmá. Na senzační stříbrnou medaili nedokázala navázat třetím rokem. Proč silný ročník v čele brněnským Nečasem neuspěl?
Česká hokejová reprezentace do 18 let.
Česká hokejová reprezentace do 18 let. | Foto: Lukáš Filipec

Praha / Poprad - Kdo sleduje mládežnické výběry českého hokeje, nezažívá jen rozhořčení. Ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství světa sehrála osmnáctka úžasné drama proti Finsku.

Pravda, odstartovala mizerně, ale za takřka beznadějného stavu 1:5 dokázala vyrovnat a v prodloužení sahala po postupu. Jenže když se blížily nájezdy, Seveřané rozhodli. Kapitán Martin Nečas vztekle praštil hokejkou o led. Turnaj skončil pro něj i jeho parťáky.

"Pocity jsou šílené. Když z 1:5 vyrovnáte na 5:5, potom jdete do prodloužení a prohrajete, to je něco hrozného," smutnil útočník Ondřej Machala.

Mužstvo, které v létě poprvé ovládlo prestižní Hlinkův memoriál, neskrývalo ambice. Čtvrtfinálový konec hodně bolí. "Měli jsme na víc," řekl forvard Filip Chytil. "Jeli jsme sem s tím, že můžeme dosáhnout na medaili."

Tu čeští dorostenci naposledy získali před třemi roky, kdy měli na krku stříbro. Vedla k němu strastiplná cesta plná nesmírně vyrovnaných bojů. Konec slavné jízdy byl několikrát nasnadě. Například ve čtvrtfinále proti Rusku stačilo, aby Svečnikov (momentálně hráč Detroitu) zkraje prodloužení zvládl trestné střílení.

Češi přežili všechny infarktové momenty. Na šampionátu vyloženě neměli akorát na zlaté Američany, s ostatními favority hráli vyrovnaně. Těsně vítězili i díky skvěle chytajícímu Vítku Vaněčkovi a střelci Jakubu Vránovi v neuvěřitelné formě. 

Rozpačitý start a hromada chyb

Letošek nabídl podobný scénář. Svěřenci kouče Václava Varadi ve skupině ztroskotali proti USA (2:5), ale Švédům (2:3), Rusům (4:5 po prodl.) a Finům (5:6 po prodl.) vzdorovali. Místy byli lepší, jenže do šatny pokaždé odcházeli zkroušeně. Rozhodující krůček k bodům či postupu nikdy neudělali. Proč?

Uškodili si už na začátku turnaje. Ačkoliv Bělorusy vcelku jasně přehráli, dělali zbytečné chyby. Dostali gól v čase 19:59 a dvakrát inkasovali těsně před koncem za stavu 7:2. Museli nad sebou přemýšlet, o správném naladění nemohla být řeč.

"Když jsme hráli, co po nás chtěl trenér, tak jsme byli lepší než většina týmů," zaznamenal Chytil.

V létě 2016 Češi poprvé ovládli prestižní Memoriál Ivana Hlinky.
V létě 2016 Češi poprvé ovládli prestižní Memoriál Ivana Hlinky. | Foto: ČSLH/Karel Švec

Jenže když Češi zapomněli na taktiku, kupili chyby. Během skupiny jich udělali tolik, že těžko mohli najít herní pohodu. Psychika je přitom v dorostenecké kategorii obzvlášť důležitá.

Že něco není v pořádku, odhalila úvodní třetina proti do té doby suverénním Finům. "Byli jsme nervózní a dělali zbytečně moc hrozných chyb," uznal Machala. "Nestříleli jsme a pořád zkoušeli nějaké prohazovačky nebo stahovačky. Prostě špatné věci."

Chaotickou defenzivu pochopitelně odskákali brankáři. Jiří Patera dostal osm gólů, Jakub Škarek dokonce patnáct. Vytáhlý mladík, jenž má za sebou čtyři starty za pražskou Spartu, dokonce dvakrát střídal. Roli jedničky moc nezvládl, byť to není jen jeho chyba.

Nečas: Nedal jsem tutovky, hrůza

Nezářil ani útočník Nečas. Když ho brněnská Kometa těsně před finále uvolnila, měl být hlavní útočnou zbraní mančaftu. Posbíral ale pouze tři asistence. "Žádný gól z pěti zápasů? To je prostě špatné," nekličkoval. "Měl jsem jasné tutovky, ale netrefil se. Hrůza."

Útočník brněnské Komety Martin Nečas.
Útočník brněnské Komety Martin Nečas. | Foto: Lukáš Caha

Kandidát na první desítku červnového draftu NHL odehrál v současné sezoně přes 80 zápasů, ale únavu prý necítil: "Po herní stránce jsem se cítil dobře."

Branky každopádně nedával. A protože ideálně nevyšlo leccos, silný ročník osmnáctky má smůlu.

"Chtěli jsme hrát o medaile, takže šampionát nemůžeme hodnotit pozitivně," podotkl Nečas. Pozitivní je, že mladí Češi hrají vyrovnané duely se všemi těžkými vahami kromě USA. V nejdůležitějších bitvách však vítězí jen tehdy, pokud všechno dokonale klape, což na pravidelný přísun medailí nestačí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 60 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy