Česká NHLPA by chtěla hokejisty učit, jak zacházet s penězi

Adam Sušovský Adam Sušovský
30. 7. 2014 10:37
„Každému z nás se občas stalo, že se na něm chtěl přiživit finanční poradce, že jsme špatně investovali či zvolili nevýhodnou hypotéku,“ řekl Aktuálně.cz šéf hráčské asociace Marek Černošek.
Hokejisté si v extralize nevydělají málo. Hráčská asociace plánuje, že jim nabídne pomoc v oblasti vzdělání a finanční gramotnosti.
Hokejisté si v extralize nevydělají málo. Hráčská asociace plánuje, že jim nabídne pomoc v oblasti vzdělání a finanční gramotnosti. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha – Průměrný plat hráče v hokejové extralize je 140 tisíc korun měsíčně, alespoň tak to v minulosti spočítal deník Aktuálně.cz (více čtěte ZDE). Někteří si ale vydělají i víc a tak se není čemu divit, že se k nim hlásí i lidé se špatnými úmysly.

„Asi každému z nás se občas stalo, že se na nás chtěl přiživit nějaký finanční poradce, že jsme si zvolili špatnou hypotéku, nebo leasing auta,“ řekl v úterním obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz Marek Černošek.

To je úspěšný hokejový obránce a teď už také šéf nové hráčské asociace, která v tuhle chvíli zastupuje hráče ve vztahu jejich smlouvy s klubem, ale do budoucna pro ně chystá i vzdělávací programy.

A mezi nimi i program v oblasti finanční gramotnosti.

Asociace pomůže hráčům i se školou

„Tohle všechno jsou totiž věci, které se dají buď naučit, nebo bude v asociaci člověk, který bude v oblastí financí hráčům radit,“ naznačil Černošek, jaké plány s asociací do budoucna má.

Celý rozhovor o s Markem Černoškem o tom, jak funguje hráčská asociace, si můžete přečíst ZDE.

„Chtěl bych, aby měli hráči s pomocí asociace možnost si po skončení kariéry dodělat školy, udělat si kurzy a připravit se na budoucnost. Konec kariéry potká každého a je to pro všechny obrovský pád jak z příjmů, tak z nasazení a pracovní náplně,“ vysvětluje Černošek.

Hráčská asociace funguje teprve rok a vzdělávací programy zatím připravuje. Podle Černoška se zatím vymýšlí, jakým způsobem a kde by měla jednotlivá dobrovolná školení probíhat.

Vzorovým příkladem je mu NHLPA, která takto pomáhá hráčům v zámoří.

Na podzim přijede i Donald Fehr. Šéf NHLPA

Její šéf Donald Fehr dokonce na podzim přijede za Černoškem na oficiální návštěvu do České republiky a sám Černošek přiznal, že se od NHLPA má mladá česká asociace hodně co učit.

„Extraligový hokejista si totiž během kariéry nevydělá tolik, aby v pohodě dožil,“ říká Černošek o penězích pro hráče.

„Jsme OSVČ a platíme si sami sociální, zdravotní, daně a za námi jdou i veškeré další náklady, navíc je tady migrace v klubech. Já jsem za celou svou kariéru nebydlel doma. Máme daleko vyšší náklady než běžní lidé a minimálně třetinu, spíš víc, nám sežerou obvody státu.“

„Je pak na každém z nás, jak si nastaví život. Jestli si odkládá na budoucnost, nebo třeba investuje do nemovitostí. Neříkám, že se máme špatně, ale chci dát hráčům impuls, že z padesáti tisíc, které dostanou, vyžijí za třicet a dvacet si mohou dát na spoření,“ říká.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká palba v Idlibu zabila devět lidí na straně Damašku

Síly podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada v pondělí přišly o devět bojovníků při tureckém ostřelování v provincii Idlib, kde se nachází poslední syrské pozice džihádistů a povstalců podporovaných Ankarou. Napsala to agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ofenziva vlády, kterou podporuje Rusko, na severozápadě Sýrie trvá bez přestávky od prosince.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy