Česká NHLPA by chtěla hokejisty učit, jak zacházet s penězi

Adam Sušovský Adam Sušovský
30. 7. 2014 10:37
„Každému z nás se občas stalo, že se na něm chtěl přiživit finanční poradce, že jsme špatně investovali či zvolili nevýhodnou hypotéku,“ řekl Aktuálně.cz šéf hráčské asociace Marek Černošek.
Hokejisté si v extralize nevydělají málo. Hráčská asociace plánuje, že jim nabídne pomoc v oblasti vzdělání a finanční gramotnosti.
Hokejisté si v extralize nevydělají málo. Hráčská asociace plánuje, že jim nabídne pomoc v oblasti vzdělání a finanční gramotnosti. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha – Průměrný plat hráče v hokejové extralize je 140 tisíc korun měsíčně, alespoň tak to v minulosti spočítal deník Aktuálně.cz (více čtěte ZDE). Někteří si ale vydělají i víc a tak se není čemu divit, že se k nim hlásí i lidé se špatnými úmysly.

„Asi každému z nás se občas stalo, že se na nás chtěl přiživit nějaký finanční poradce, že jsme si zvolili špatnou hypotéku, nebo leasing auta,“ řekl v úterním obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz Marek Černošek.

To je úspěšný hokejový obránce a teď už také šéf nové hráčské asociace, která v tuhle chvíli zastupuje hráče ve vztahu jejich smlouvy s klubem, ale do budoucna pro ně chystá i vzdělávací programy.

A mezi nimi i program v oblasti finanční gramotnosti.

Asociace pomůže hráčům i se školou

„Tohle všechno jsou totiž věci, které se dají buď naučit, nebo bude v asociaci člověk, který bude v oblastí financí hráčům radit,“ naznačil Černošek, jaké plány s asociací do budoucna má.

Celý rozhovor o s Markem Černoškem o tom, jak funguje hráčská asociace, si můžete přečíst ZDE.

„Chtěl bych, aby měli hráči s pomocí asociace možnost si po skončení kariéry dodělat školy, udělat si kurzy a připravit se na budoucnost. Konec kariéry potká každého a je to pro všechny obrovský pád jak z příjmů, tak z nasazení a pracovní náplně,“ vysvětluje Černošek.

Hráčská asociace funguje teprve rok a vzdělávací programy zatím připravuje. Podle Černoška se zatím vymýšlí, jakým způsobem a kde by měla jednotlivá dobrovolná školení probíhat.

Vzorovým příkladem je mu NHLPA, která takto pomáhá hráčům v zámoří.

Na podzim přijede i Donald Fehr. Šéf NHLPA

Její šéf Donald Fehr dokonce na podzim přijede za Černoškem na oficiální návštěvu do České republiky a sám Černošek přiznal, že se od NHLPA má mladá česká asociace hodně co učit.

„Extraligový hokejista si totiž během kariéry nevydělá tolik, aby v pohodě dožil,“ říká Černošek o penězích pro hráče.

„Jsme OSVČ a platíme si sami sociální, zdravotní, daně a za námi jdou i veškeré další náklady, navíc je tady migrace v klubech. Já jsem za celou svou kariéru nebydlel doma. Máme daleko vyšší náklady než běžní lidé a minimálně třetinu, spíš víc, nám sežerou obvody státu.“

„Je pak na každém z nás, jak si nastaví život. Jestli si odkládá na budoucnost, nebo třeba investuje do nemovitostí. Neříkám, že se máme špatně, ale chci dát hráčům impuls, že z padesáti tisíc, které dostanou, vyžijí za třicet a dvacet si mohou dát na spoření,“ říká.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy