Dominátor má vlastní medaili. Na penězích ale být nechce

Kluk na rybníku i legenda. Tak vypadá Haškova medaile
Artefakt, který vzešel z dílny akademického sochaře Jiřího Dostála, s pořadovým číslem 1 si dokonce vyrazil sám Dominátor.
"Je to pocta celé kariéře Dominika a jeho reprezentaci České republiky, českého hokeje i samotného češství. Určitě si takové ocenění zaslouží, i proto, že vstoupil do Síně slávy (v Torontu) jako první Čech," řekl obchodní ředitel mincovny Aleš Brix.
Datum uvedení do Síně slávy je uvedeno na lícové straně medaile, na níž je i detailní portrét slavného brankáře. Na druhé straně je Haškova dvojpodobizna v brankářském postoji, na jedné je v útlém věku v roce 1970, druhá je z roku 2011. ""Na medaili je zachycena celá moje kariéra, která začala někdy v pěti letech na Matičním jezeru v Pardubicích, kde na mě střílí tatínek a já v ruce držím takové pižlátko a na nohách mám šlajfky," zavzpomínal Hašek.
Medaile s Haškem jsou ve dvojím provedení, zlatých o průměru 28 milimetrů a váze 15,56 gramu bude vyraženo 300. Cena jedné je 25.000 korun. Prvních sto je číslovaných a už jsou rozebrané. Stříbrných o průměru 37 milimetrů a váze 31,1 gramu budou dva tisíce, prodávat se budou za 1450 korun. Část výtěžku půjde ve prospěch nadace Terezy Maxové.
Foto: Jan Jirouš
Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
21. 1. 2015 6:05
Česká mincovna nechala vyrobit pamětní medaile Dominika Haška.

Praha - Mít svou vlastní medaili, to se nepoštěstí mnoha lidem. A ještě méně z nich si této pocty může užít ještě za svého života a navíc si ji vlastnoručně vyrazit.

Od úterý má pamětní medaili s vlastním portrétem i hokejová legenda Dominik Hašek. Česká mincovna nechala artefakty vyrobit ve dvou provedeních - stříbrném a zlatém - a opatřila je pořadovými čísly.

"Já sám si nechám tu s číslem 39, s nímž jsem hrál nejvíc," řekl Hašek, který si kromě představování také první kus sám vyrazil.

Být u ražení vlastní mince, to musela být zajímavá zkušenost, že?
"V mincovně jsem byl poprvé v životě. Pro mě bylo všechno nové a zajímavé. Dozvěděl jsem se, jak se vůbec mince a medaile dělají. A především jsem rád, že jsem si medaili číslo 1 mohl sám vyrazit."

Takového ocenění se dostane jen málokomu. Jak moc vás těší?
"Člověk hraje hokej pro pocit z vítězství a proto, že je v mužstvu, které táhne za jeden provaz. Potom, když člověk s hokejem skončí a někdo ho takhle ocení, tak si toho samozřejmě váží. S tím, že budu mít medaili s vlastní podobiznou, jsem před takovým rokem vůbec nepočítal a bylo to pro mě překvapení, když mě kontaktovali. Na druhou stranu jsem rád, že ta medaile vznikla, že se dobře prodává a že z toho půjde určitě částka na charitu. Je hezké, že lidé ocení, když člověk něco dobře dělá, toho si vážím. Medaili mají i další olympijští vítězové jako Martina Sáblíková nebo Barbora Špotáková. Je to příjemný pocit, ale jsem ještě žijící sportovec, takže se určitě nebudu přirovnávat nebo mít hodnotu medaile takovou, jakou mají třeba u Karla IV. nebo Tomáše Garrigua Masaryka. Beru to jako určité uznání a poděkování za svou hokejovou kariéru."

Chtěl byste se dostat i na nějakou platební minci nebo bankovku?
"Ne, to v žádném případě ne (směje se). Tam jsou jiné osobnosti a myslím si, že nikdy snad ani žádný český sportovec na penězích nebyl. Osobnosti jako Emil Zátopek, Věra Čáslavská, ti si zaslouží tam jednou být, ale v tomto případě si myslím, že jsem až někde za nimi."

Co tedy stát se prezidentem? Vždyť už se jednou po Naganu skandovalo "Hašek na Hrad!"...
"Ano, přesně tak. To bych musel do politiky a stát se prezidentem. To bych pak měl možná posmrtně šanci (směje se). Ale ne, na penězích bývají v zásadě politici, umělci a lidé posmrtně ocenění. Já jsem rád, že jsem na té své medaili a že většina výtěžku půjde na Nadaci Terezy Maxové, která to pak rozdělí dětem."

Sláva v Buffalu, jmenování do Síně slávy v Torontu, teď ražba vlastní medaile... Různých oslav a společenských událostí teď máte opravdu požehnaně. Jak si je užíváte?
"Nejsem si tak jistý, jestli si to úplně užívám. Je to moc hezké, když se člověku dostanou takováto uznání, ovšem jsou s tím zároveň spojeny různé povinnosti a věci, na něž jsem nebyl během své kariéry zvyklý, například proslovy. Hrát hokej je jednodušší. Ale už to končí, poslední takovou akcí bude Síň slávy IIHF."

Víte už, jak to bude v případě jmenování do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace probíhat? Přece jen před domácím publikem to zase bude něco jiného...
"Zatím nevím, jak to bude připravené. Jsem ale rád, že tam vstoupím společně s Robertem Reichlem, s takovou osobností, která toho udělala tolik pro národní mužstvo. Neměl jsem možnost tolikrát reprezentovat v těch 90. letech a později, neboť jsme byli v bojích o Stanley Cup, ale Robert tu možnost měl, stal se několikanásobným mistrem světa a pro reprezentaci toho udělal hrozně moc. Navíc na olympiádě v Naganu jsme hráli spolu."

Kterého z těch ocenění si nejvíce vážíte?
"Určitě Hall of Fame v Torontu, toto uznání je pro každého hokejistu to nejvyšší vyznamenání. Ocenění na klubové úrovni v Pardubicích nebo Buffalu jsou samozřejmě hezké věci, ale být v Síni slávy v Torontu, to je jednoznačně nejprestižnější. Má to historii a tradici, proto to beru jako číslo jedna."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy