Češi zdolali Rusy. Irgl v nájezdech přestřílel Radulova

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 12. 2011 17:40
Turnaj vyhráli i přes závěrečnou prohru Švédové

Moskva - Český národní tým na závěr hokejového Channel One Cupu pokořil Rusko na jeho půdě. V Moskvě Češi zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech.

Dvě branky vstřelil Roman Červenka, na 3:3 vyrovnával Tomáš Rolinek. V nájezdech exceloval Zbyněk Irgl, který proměnil všechny tři své pokusy, zatímco hvězda domácích, Alexandr Radulov, překonala brankáře Štěpánka pouze dvakrát.

Češi díky výhře vybojovali celkové druhé místo na turnaji.

Triumf slaví Švédové. Nic na tom nezměnila ani těsná porážka 3:4 s Finskem.

Češi se v Moskvě vytáhli. Pěti góly smetli Finy
Švédové porazili Rusko, bek Kronwall nasázel hattrick

Úvod měli Češi stejně jako v prvním utkání turnaje proti Švédsku výtečný. Po půl minutě hry chyboval Radulov a Červenka rychlou střelou poslal svůj tým do vedení.

Rusové vyrovnali v přesilovce v 8. minutě. Žerděvova bomba zamířila přesně do horního rohu branky.

Hrál se svižný hokej. Rolinek v šanci nepřekonal Birjukova a Tarasenko na druhé straně trefil tyč.

Druhou třetinu zahájili lépe domácí. Štěpánek sice nejprve předvedl pěkný zákrok proti Radulovovi, na dorážku Těreščenka však už nestačil.

Češi vyrovnali krátce po polovině duelu. V přesilovce se prosadil znovu Červenka. Jenže Rusové za další tři minuty získali hubený náskok zpět. Obránce Trončinský si do vlastní branky nešťastně srazil pokus Radulova.

Ve třetí třetině si ale dokázal vynutit prodloužení kapitán Tomáš Rolinek. Po přečíslení a střele Němce byl v pravý čas na pravém místě a využil zaváhání Birjukova, kterému vypadl puk z lapačky.

Oba týmy mohly ve zbylých minutách i v následném prodloužení rozhodnout, šancí bylo hodně, ovšem vítěze musely nakonec určit až nájezdy.

V základní sérii po třech exekutorech uspěli jen Irgl a Radulov, a tak se další dění smrsklo na jejich vzájemný souboj. Irgl dal i podruhé, jenže Radulov rovněž. Ale zatímco český útočník rozesmutnil Birjukova i při svém třetím pokusu, Radulova dokázal vychytat Štěpánek.

Channel One Cup, turnaj Euro Hockey Tour v Moskvě:

Rusko - Česká republika 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky:
8. Žerděv (Kalinin, J. Birjukov), 22. Těreščenko (Pěrežogin), 34. Radulov - 1. Červenka, 31. Červenka (Nakládal, Kašpar), 48. Rolinek (Němec, Průcha), rozhodující nájezd Irgl. Rozhodčí: Sjöqvist, Johansson (oba Švéd.) - Šeljanin, Sivov (oba Rus.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 14.000.

Rusko: M. Birjukov - I. Nikulin, Kornějev, Grebeškov, Denisov, Kalinin, Višněvskij, Bělov, J. Birjukov - Radulov, Zubov, Širokov - Pěrežogin, Těreščenko, Žerděv - Tarasenko, Šipačov, Tichonov - Makarov, Bodrov, Kokarev. Trenéři: Zinetula Biljaletdinov, Valerij Bělov a Dmitrij Juškevič.
Česká republika: Štěpánek - Němec, Čáslava, Kutlák, Trončinský, Nakládal, Krejčík - Průcha, Červenka, Rolinek - Petružálek, Vrána, Vondrka - Orsava, Kreps, Kašpar - Irgl, Pech, Hubáček - I. Rachůnek. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko - Finsko 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
6. Zackrisson (Söderberg, Danielsson), 22. Andersson (Ekholm), 60. Ekholm - 19. Uusitalo (Wirtanen), 23. Kiiskinen (Kuparinen, Kousa), 37. Kousa (Kiiskinen, Heikkinen), 59. Pesonen (Frögren). Rozhodčí: Bulanov, Olenin - Sadovnikov, Zacharenkov (všichni Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 3000.

Švédsko: Eriksson - Eklund, S. Kronwall, Frögren, Ekholm, Viklund, M. Karlsson - Sjögren, Lauritzen, Falk - Andersson, Persson, Bergfors - Danielsson, Söderberg, Axelsson - Zackrisson, Rosén, Johansson - Lundh. Trenér: Pär Marts.
Finsko: Lassila - Hietanen, Mäenpää, Kousa, Heikkinen, Järvinen, Jalasvaara, Jokela, Uusitalo - Enlund, Lindgren, Anttila - Kiiskinen, Kuparinen, Pesonen - Louhivaara, Kemppainen, Marjamäki - Jasu, Wirtanen, Osala. Trenér: Jukka Jalonen.