Čeští junioři začali MS prohrou se švédskými obhájci titulu

26. 12. 2012 17:30
Čeští hokejisté do dvaceti let prohráli v prvním duelu světového šampionátu se švédskými mistry světa 1:4.
Švédští obhájci titulu byli po celý zápas jednoznačně lepším týmem
Švédští obhájci titulu byli po celý zápas jednoznačně lepším týmem | Foto: Reuters

Ufa - Čeští hokejisté do dvaceti let prohráli v prvním duelu světového šampionátu se švédskými obhájci titulu 1:4.

Favorizovaní Seveřané vedli již ve 4. minutě 2:0, jediný český úspěch zaznamenal čtyři vteřiny před koncem zápasu Lukáš Sedlák.

Dalším soupeřem výběru kouče Miroslava Přerosta budou v pátek od 8:30 SEČ Finové.

Češi pykali za zbytečná vyloučení

Čeští junioři začali duel proti jednomu z favoritů celého turnaje velmi špatně.

Už po 35 vteřinách se proti pravidlům provinil Musil, jehož po chvilce následoval na trestnou lavici Sedlák a Švédové měli k dispozici téměř půlminutovou dvojnásobnou přesilovku, kterou už po devíti vteřinách využil ranou bez přípravy Collberg.

V pokračující klasické přesilovce se navíc prosadil Lindholm a Seveřané měli k dispozici už dvoubrankový náskok.

Ten mohl brzy navýšit Forsberg, jenž v dobré pozici pálil do horního růžku, gólman Machovský však dokázal puk vytěsnit ramenem.

Většímu přídělu zabránil gólman Machovský

Zakřiknutí Češi se dostali alespoň trošku do hry až poté, co přežili bez úhony další oslabení po trestu Musila, který byl již potřetí vyloučen, když mezitím pykal ještě po vzájemné potyčce.

Právě Musil v končící 10. minutě jako první výrazněji ohrozil brankáře Lassinanttiho, ale stejně jako on - bez gólové tečky - dopadl se svou dorážkou i Hyka.

Švédové se do zakončení dostávali mnohem snadněji, v cestě za dalšími zásahy jim však stál pozorný Machovský.

Možná klíčový okamžik celého zápasu přišel v začínající 24. minutě. Český tým hrál svoji druhou přesilovku v zápase, jenže byla natolik nepovedená, že se do úniku dostal Sandberg.

Machovský sice přečetl jeho úmysl o zakončení bekhendovým blafákem, ale puk si přesto našel cestu za brankovou čáru.

Čestný úspěch přinesla až koncovka

Velkou šanci na snížení nevyužil Hyka, když v přesilovce pálil mimo odkrytou branku.

V 47. minutě sice Hyka dokázal v přesilovce dostat se štěstím puk za záda Lassinanttiho, ale až poté, co došlo k posunutí branky. Ke gólu v tu chvíli nedopomohla ani kontrola situace z pohledu videorozhodčího.

Čtvrtý gól Švédů přidal v 53. minutě Forsberg, jenž si snadno vybruslil do střelecké pozice a prostřelil Machovského.

Až šest vteřin před závěrečnou sirénou nakonec přece jen odmazal nulu na kontě svého týmu Sedlák.

Nugent-Hopkins se uvedl pěti body

Hned v úvodním utkání mistrovství ukázal své kvality kanadský útočník Ryan Nugent-Hopkins, který přispěl pěti kanadskými body k vítězství 9:3 nad Německem.

Jednička draftu NHL z loňského roku, která už nastupuje za Edmonton a v Ufě hraje díky výluce v zámořské soutěži, si připsala v úvodním duelu základní skupiny B gól a čtyři asistence.

O první překvapení turnaje se postarali Slováci, kteří získali bod v souboji s domácí reprezentací.

Svěřenci trenéra Ernesta Bokroše dokázali v přesilové hře v čase 59:27 vyrovnat, ale deset sekund před koncem prodloužení v oslabení inkasovali od Rusů rozhodující gól. Zápas ukončil Albert Jarullin.

V "áčku" porazili Finové Lotyšsko 5:1. Třemi body za dvě trefy a jednu přihrávku se na výhře podílel Miro Aaltonen, který si ale ve třetí třetině poranil kotník a turnaj pro něj skončil.

"Je z toho nešťastný, protože byl ve skvělé formě. Ale takový je hokej, bohužel," řekl webu turnaje trenér Finska Harri Rindell.

Výsledky:

Skupina A:

Česko - Švédsko 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 60. Sedlák (J. Vrána) - 3. Collberg (Molin, Vikstrand), 4. Lindholm (Vikstrand, Rask), 24. Sandberg, 53. Forsberg (Djuse, Rakell). Rozhodčí: Jablukow (Něm.), Kulakov - Raming, Sivov (všichni Rus.) Vyloučení: 8:10. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1921.
Sestava Česka: Machovský - D. Musil, Štencel, Šidlík, Hrbas, Jeník, Pavelka - J. Vrána, Švihálek, Sedlák - T. Hertl, Jaškin, Hyka - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Beran, Němec. Trenér: Miroslav Přerost.

Lotyšsko - Finsko 1:5 (1:3, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Jelisejevs (Kuzmenkovs) - 2. Lehkonen (Pokka), 13. Aaltonen (Ristolainen), 16. Aaltonen (Armia), 34. Markus Granlund (Armia), 40. Ristolainen. Rozhodčí: Hodek (ČR), Sjöqvist (Švéd.) - Dussureault (Kan.), Staňo (SR). Vyloučení: 8:8. Využití: 0:2. Diváci: 1457.

Skupina B:

Německo - Kanada 3:9 (1:2, 2:5, 0:2)

Branky a nahrávky: 20. Rieder (Pföderl, Kahun), 37. Pföderl (Draisaitl, Mebus), 39. Latta - 4. Ouellet (Nugent-Hopkins), 10. Nugent-Hopkins (Huberdeau), 23. Scheifele (Nugent-Hopkins), 25. Huberdeau (D. Hamilton, Nugent-Hopkins), 33. Rattie (Camara, MacKinnon), 34. Strome (Drouin, Ritchie), 40. Scheifele (Nugent-Hopkins, Huberdeau), 45. Drouin (Harrington, Strome), 58. Wotherspoone (Strome, Ritchie). Rozhodčí: Dumas (USA), Gofman (Rus.) - Jučers (Lot.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3618.

Slovensko - Rusko 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 35. Matis (T. Mikúš, Daňo), 60. R. Mráz (Hudec) - 15. Kučerov (Grigorenko), 29. Chochlačov (Sigarjov, Jakupov), 65. Jarullin (Něstěrov). Rozhodčí: Massy, Stricker - Kaderli (všichni Švýc.), Haster (Švéd.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 6221.